Příběh nového jména

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328574/genialni-pritelkyne-2-pribeh-noveho-JFH-328574.jpg 4.6827

Geniální přítelkyně 2.

Vydáno, Prostor

Storia del nuovo cognome. L'amica geniale - Volume secondo., 2012

Kniha Příběh nového jména

juliesze

Předně jsem zjistila, že u románů a podobných knih se prostě nedá hodnotit příběh (jako je tomu u dektektivek). V Geniální přítelkyni jste prostě obyčejný pozorovatel ubíhajících dní obyvatel Neapole. Pokračování příběhu dospělejších hlavních hrdinek je neskutečně propracované, a proto se mi víc líbí vývoj postav a jejich myšlenky, pocity a zmary. Musím uznat, že žádná z postav není černobílá, chvíli Vám je někdo sympatický a pak k němu najednou začnete pociťovat odpor. Tuto tetralogii bych přirovnala k Lásce nebeské, kterou vždy když vidím, osloví me dle mého rozpoložení a nálady vždy jiný příběh. Síla této knihy je dle mého názoru právě ve variabilitě postav, jejich pocitech. S někým sdílíte stejný osud, někdo vám zase připomíná někoho, koho nesnášíte. Cítíte se třeba stejně zoufale z rodinného života, nebo naopak fandíte někomu, kdo vám připadá stejný jako vy. Je samozřejmé, že kniha není napínavá jako detektivka, nepřekvapí vás nějakými thrillerovými zvraty a napětím. Ale tím, že popisuje tak bravurně pocity, běžný život a štěstí hlavích hrdinů je krásná. Navíc každá věta je tak dokonalá. Je to kniha, ke které se vždy můžete vrátit a odnést si nový zážitek - a takových skutečně moc není!

slyvuska
22.12.2020

Rozhodně lepší než první díl, tady se aspoň něco děje a hlavně Elena tu není až tolik zakomplexovaná a posedlá Lilou, což mě upřímně dost iritovalo v tvním díle... Uvidíme, kam se to bude dál vyvíjet

okap
14.12.2020

Myslím, že opravdu dobrá kniha se pozná i tak, že po jejím přečtení se mi vůbec nechce kouknout se na seriálovou verzi, i když to u jiných děl dělám obvykle. Celý příběh, postavy a jejich myšlenky jsou vylíčeny tak dokonale, že vůbec necítím potřebu to nějak "dohánět" obrazovým zpracováním, protože to se snad zpracovat ani nedá (čímž seriál nehodnotím, neviděla jsem). Chci tím jen říct, že jsem si tím uvědomila, že vyprávění v této knize je opravdu tak živé, že stačí samo o sobě. Těším se na další díly a seriálu možná nakonec taky neodolám, ale uvidíme.

PéťaH.
02.11.2020

Musím říci, že druhý díl je snad lepší nežli první. Mě tedy určitě příběh víc pohltil a bavil...

Jančislava
05.10.2020

Druhý díl mě bavil více. Je nabitý událostmi, které vás nutí číst dál a dál. Doporučuji a jdu na třetí díl.

Marta08
31.07.2020

Druhý díl mě bavil o něco víc než první. Možná za tím stojí i větší vyspělost hlavních hrdinek, ačkoli ani jedna z nich není vyloženě kladnou postavou. Elena mi byla o něco méně sympatičtější než v první knize. Propast mezi oběma hrdinkami se dále prohlubuje, podle mě by ale tolik soutěživosti a závisti mezi přítelkyněmi být nemělo. Překvapilo mě, že se mlácení žen bralo jako normální a společensky přijatelný jev. Z dnešního pohledu to považuji za skandální.

metadonjuan
16.07.2020

Nejdřív jsem si říkal, že první díl byl lepší, nicméně popis postupného vývoje v mileneckým vztahu mezi Lilou a Ninem pohledem hlavní hrdinky byl skvělý. Spisovatelka už od prvního dílu předvedla dokonalou slovní zásobu.

Allys
14.07.2020

Druhý diel mi prišiel ešte zaujímavejší ako prvý, som rada, že sa mi ich podarilo čítať za sebou, aby som sa nestratila v tom množstve postáv. Elena mi bola menej sympatická ako v prvej časti. Priepasť medzi priateľkami sa zväčšuje, ale mám pocit, že toľko závisti a suťaženia by v žiadnom priateľstve nemalo byť. Autorka priam majstrovsky vystihla amosféru v tej dobe, pri čítaní som mala pocit, že prežívam všetko s postavami, keď boli pri mori, bola som tam s nimi, to bolo super :-) Zápletky sú priam až neuveriteľné, autorka píše drsne a bez príkras, vystihuje to danú dobu a danú štvrť v Neapole, zároveň však dielo pôsobí jemne a intímne. Je to proste sága, ktorá sa človeku dostane pod kožu ;-)