Příběh nového jména

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328574/genialni-pritelkyne-2-pribeh-noveho-JFH-328574.jpg 4.6544

Neapolská sága (2.)

Vydáno:, Prostor

Storia del nuovo cognome (2012)

Kniha Příběh nového jména

kristyna3214

Příběh se konečně rozjel a děj začal lehce plynout. Přestože jsem se snažila ztotožnit s Elenou, chvílemi se mi vážně nedařilo...vadila mi její bojácnost a velká fixace na Lilu. Nicméně občas mě příběh opravdu překvapil :-)

Kulhavá

Po přečtení prvního dílu, jsem musela samozřejmě pokračovat. Skvělé čtení, zajímavý návrat do minulosti, měla jsem o čem přemýšlet :-)

Jolina

Na jednu stranu jsem se nemohla začíst, na druhou stranu jsem se poté nemohla odtrhnout. Stálé pouto mezi hlavními hrdinkami, hledání svých pozic na světě, vnitřní porovnávání se mezi sebou, na jedné straně skrytý boj, na straně druhé silné pouto, které poutá jednu k druhé.

wiwi

Další pokračování příběhu se známými postavami, poutavější než předchozí díl, je to i věkem Eleny a Lily.

Phoe-be

Zatímco první díl byl pro mě strašný zápas, ke čtení jsem se musela téměř nutit (protože všem se to přece tak strašně líbí, tak co dělám špatně?!), tak druhý díl mě hned od prvních stran bavil mnohem více a naopak jsem se na večerní půlhodinku s knihou těšila. Nemohu říct, že vztahu hlavních hrdinek rozumím, že mi připomíná některý z mých vztahů, nebo že s jednou či druhou hrdinkou silně sympatizuji, ALE - po zklamání v prvním díle mě druhý zaháčkoval, byť mé mentalitě dosti cizími vztahy a postřehy, natolik, že nyní alespoň opravdu toužím vědět, jak to celé dopadne. Není mnoho věcí, se kterými se v knize nějak hluboce ztotožňuji, ale příběh už mi neleze na nervy, a oceňuji, že dějová linka mě dokáže často překvapit, vyprávění není předvídatelné.

Laza27

Dobře, druhý díl byl dějově o něco zajímavější, ale i tak stále nechápu to všeobecné nadšení nad touto sérií. Přidávám se k těm, kterým nejsou hlavní hrdinky sympatické a kteří nechápou jejich vztah. Tedy já ho jsem schopná i celkem pochopit, ale rozhodně se mi nelíbí a nemám chuť si o něm číst.

Magdalena_j

Dočteno. Zatím jsem se nestala bezmezným fanouškem série.

Knihy jsou fajn, čtou se docela dobře - druhá lépe než první, ale primárně proto, že už se vyznáte v tom obrovském množství postav.

Je to takový normální příběh “ze života”. Někdy žasnete a někdy se vám nechce věřit, že to takhle fungovalo. Itálie se vším všude. Někdy mě hlavní hrdinka strašně vytáčí svou naivitou... =)

Knížky za přečtení stojí. Teď jsem otevřela třetí díl a zajímá mě, jak to všechno dopadne.

svat388

Právě jsem dočetla druhý díl a musím říct, že se mi četl mnohem lépe než první. Už jsem se vyznala v postavách, musím souhlasit s většinou komentářů, že kniha je čtivější. Ke konci mě moc nebavil popis života na univerzitě, spíše mě zajímal příběh Lily. Hlavně - nechápu, proč si hlavní hrdinka nevěří, stále o sobě pochybuje, dokonce nepřeje kamarádce štěstí. Souhlasím s alsae, nechtěla bych za kamarádku ani jednu.