Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320365/bmid_genialni-pritelkyne-ls5-320365.jpg 4 1896 417

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

sarkaditt
14.12.2020 5 z 5

Audiokniha skvěle vyprávěná, barva hlasu i celkový styl mi velmi sedl. Po poslechu jsem se rozhodla podívat i na seriál a jsem ráda, že jsem první slyšela knihu, protože je samozřejmě barvitější :)
Další díl si buďto poslechnu nebo to nechám na seriálu, každopádně chci vědět, jak to bude pokračovat.

hlina
09.12.2020 3 z 5

Měla jsem příliš velká očekávání.
Vadil mi styl vypravování a vlastně mi ani nebyly sympatické hlavní hrdinky. Ale chvílemi mě to začalo zajímat. Možná se pustím do dalšího dílu, ale určitě ne hned.

Puntíkatýhrnek
06.11.2020 3 z 5

Asi si přečtu pokračování, ale první díl mě dost zklamal...Můj děda byl Ital z Neapole, který po druhé světové válce přišel do Čech a tak jsem si myslela, že mi to bude trochu blízké téma. Vylíčení postav i města je určitě poplatné době, ale na můj vkus to není moc čtivé...prostě se tam nic neděje. Autorka vždycky navnadí, že by se konečně něco mohlo i dít, ale nakonec z příběhu, který vypráví vyplyne třeba to, že začalo pršet. Číst se to dá, ale musím říct, že třeba do Alberta Moravii to má vážně daleko...

monushka
01.11.2020 5 z 5

Tato kniha mě pohltila hned od prvních řádků. Moc se mi líbí detailně vykreslené postavy a prostředí italské Neapoli. Člověk jako by byl všemu přítomem. Těším se, až se začtu do druhého dílu. Jsem zvědavá, jakým směrem se bude příběh ubírat.

Renee6
01.11.2020 4 z 5

Zajímavá sonda života v Neapoli od 50. let do současnosti. Téma mezilidských vztahů je nadčasové.

SynD
21.10.2020 4 z 5

skvěle a zručně napsané, po počátečním zahlcení mnoha postavami (rodinami) mě neapolský nový svět rychle vtáhl do děje. princip nezdravého vztahu mezi Elenou a Lilou do dětství sedí a v této první knize ještě i baví.

(v průběhu dalších knih je ale stále úmornější. každé další knize dávám o hvězdičku méně, poslednímu dílu ** jen tak tak. sem to píšu z důvodu lenosti.)

JaLenka
11.10.2020 3 z 5

V některých komentářích tady jsem narazila na to, že kniha nemá daleko k červené knihovně. Červenou knihovnu neznám, nicméně některé pasáže bych si také troufla takto označit. Jinak minimálně prvních 100 stran mi trvalo, než jsem se zorientovala a začetla, poté mě příběh docela pohltil, i když místy trochu ztrácel šťávu. Další osudy hrdinek by mě ale zajímaly, později se možná k dalším dílům vrátím..

Jančislava
26.09.2020 5 z 5

Přiznám se, že jsem nejdřív viděla seriál a pak teprve začala číst, protože se mi nechtělo čekat na další sérii. Kniha se čte pěkně a lépe chápu pocity obou hlavních hrdinek, zejména Lily. Pasáž která mě nebavila v seriálu mě nebavila ani v knize, ale zbytek byl moc hezky. Rozhodně jdu pokračovat dalším dílem.

Makropulos
15.09.2020 4 z 5

Dlouho jsem přečtení této chválené knihy odkládala. Ale nakonec nejsem zklamaná. Poslechnuto jako audio.

kacenka075
29.08.2020 2 z 5

Za mě poněkud přeceňovaná kniha. Pokud má být přátelství s mnohem inteligentnější osobou tématem bestselleru, pak by asi potřebovalo jiné zpracování. Často jsem knihu odkládala, dočetla víceméně z pocitu povinnosti.

Lilip
27.08.2020 3 z 5

Kniha se mi libila, byla ctiva. Diky tomu kde se odehravala, tak to bylo zase trochu neco jineho. Ale asi jsem cekala vic. Presto jsem zacala cist druhy dil, ale to uz bylo zklamani, ani jsem ho nedocetla.

Anne_and_books
15.08.2020 4 z 5

Vždycky když se některá kniha stane bestselerem, mám tendenci její čtení odkládat, i když bych si ji za jiných okolností s chutí přečetla. Jinak tomu nebylo ani v tomto případě a tak jsem je k přečtení dostala až dva roky po jejím vydání v Česku. Přistupovala jsem k dílu bez velkých očekávání, abych nebyla zklamaná, jak už se mi stalo u jiných knižních "trháků". Ale bylo to skvělé. Popis úplně jiné společnosti než jsme zvyklí mě bavil, strasti mladé vypravěčky z minulého století se v ničem nepodobaly tomu, co my běžně známe. A ačkoliv mi v některých chvílích vypravěčka přišla pošetilá a s jejími kroky jsem nesouhlasila, řádky jsem vesele hltala dál. Těším se na další díly a porovnám se seriálem.

Pett
06.08.2020 3 z 5

Bohužel to očekávání je megaprevít na entou... těšila jsem se na něco uchvacujícího... italsky fatálního a ultrabožího... dostala jsem víceméně povrchní holčičí románek plný dilemat zda chci Rudolfa nebo Milana... pak do toho přišel Miloš a já tak trochu přestala mít přehled v tom jaký, který a čí už jsem netušila vůbec... naťuknutý duch doby plné zmaru byl fajn, ale těch zásnubních dramat bylo na mojí maličkost prostě moc... o otravné Eleně nemluvě.
Čekala jsem do posledního písmenka na to NĚCO... až jsem nakonec trošku otráveně sežmoulala záložku a byla ráda, že mám konečně tohle italské "Walshovic údolí" za sebou. Scusi!

BohunkaL
02.08.2020

Otevreny a prekvapivy konec, tesim se na dalsi dil. Kniha priblizuje nelehke zivoty Italu, kteri casto neprekrocili hranice vlastni ctvrti a ani stiny svych rodinnych klanu. Dvě pritelkyne, ktere se snazi ziskat vzdelani, ziskat uznani a dostatek financi a prece spolu souperi...

Marta08
30.07.2020 4 z 5

Ze začátku se to trochu táhlo, přece jenom velké množství postav a neutěšenost chudého neapolského předměstí k čtivosti nepřispěla. Ale! když jsem se prokousala nudnějším začátkem, celkem mě to chytlo. Pokud si stále budete připomínat dobu, kdy se příběh odehrává (poválečná Itálie), je kniha zajímavým popisem doby a touhy vymanit se z chudoby. V těchto kulisách sledujeme vznik a formování přátelství mezi dvěma holčičkami (Elenou a Lilou), které je často založeno na vzájemném soupeření.

juliesze
29.07.2020 5 z 5

Celou tu dobu, kdy mě vyprávění hladilo na duši, jsem si říkala, jestli to stejně malebně zní i v italštině. Protože slova, věty a atmosféra této knihy byly absolutně neopakovatelné. Sice to nebyl žádný dramatický, dějově zvratný či jinak zapeklitý příběh, ale popsat dospívání takovým báječným jazykem, to opravdu klobouk dolů. V mém hodnocení převládá hlavně ta literární stránka, čímž myslím použití slov nebo třeba skladbu vět. Už se těším na další stejný pocit, kerý budu mít z pokračování :)

attila1
26.07.2020 5 z 5

Geniální přítelkyně ... Geniální knížka...

metadonjuan
14.07.2020 5 z 5

Za mě je to mistrovské dílo. Žádná zbytečná věta. Asi je na místě poděkovat i za perfektní překlad.

Lidka22
13.07.2020 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem

aktak1203
09.07.2020 3 z 5

Kniha je skvělým popisem života lidí na předměstí Neapole po druhé světové válce. Chudoba, maničtí otcové, nevzdělanost, svatby nezletilích. To mě opravdu překvapilo, to myslím vdavky 16. letých dívek v 50. letech u nás nebyly možné. No ale zase jsme měli jiné věci pravda. Každopádně musím dát tři hvězdy. Kniha se tahla, bylo to hrozně zdlouhavé vyprávění a těch rodin, bylo náročnější neustále přemýšlet kdo kam patří. Ale nejvíce mě asi otravovala neustálá závist vypravěčky ke své nejlepší kamarádce. Ještě uvidím, zda se pustím do pokračování.