Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320365/bmid_genialni-pritelkyne-ls5-320365.jpg 4 1894 417

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

Alma-Nacida
16.10.2021 3 z 5

Nadšení se u mě bohužel nedostavilo. Tři hvězdy jsou za popis neapolského předměstí a za některé vedlejší postavy, jež jsou pohříchu živější a uvěřitelnější než ty dvě hlavní, které mi šly po celou dobu shodně na nervy, ač každá svým osobitým způsobem. Čekala jsem knihu o přátelství, ale sledovala jsem spíš patologický vztah deprivantky s manipulátorkou. Mrkla jsem i na jeden díl seriálu, kde mě Lenu drtila snad ještě víc.

Nočnípták
05.10.2021 3 z 5

Konečně došlo na všemi známými opěvovanou knihu. Líbila se mně, to ano, ale zase tak moc ji opěvovat nemůžu. Bavil mě pohled na tehdejší život v chudé neapolské čtvrti, bavil mě i zvláštní vztah mezi "přítelkyněmi". Přítelkyněmi jsem dala do uvozovek proto, že podle mých měřítek vztah mezi Lilou a Elenou nebyl přátelstvím. Kamarádky - to asi ten vztah vystihuje lépe. Kniha je zajímavá a četla dobře. Na další díly zatím nepospíchám, ale určitě si je jednou přečtu.

AnEli
05.10.2021 5 z 5

Kniha psaná z města kde se narodil můj dědeček. Staroneapolský dialekt, kterým už dnes většina mladých lidí nemluví. Drsně popsaná tehdejší realita města a jeho chudých čtvrtí, která zasahuje i do dnešní doby, i když úplně jinak. Dokonale zpracovaná charakteristika dějových postav i celkově dějová linie příběhu. Obrovský respekt a strach z rodičů, či autorit, tvrdá výchova, která v dnešní době už nemá místo. Za mě jedna z top knih.

jankka0s
04.10.2021 5 z 5

Geniální kniha, kdo by to řekl, že stará Itálie dokáže člověka tak vtáhnout. Ale ono to není jen o Itálii, ale o vývoji člověka, o náhodách, které směřují naše kroky, o touhách a omylech osudu. Celou dobu si říkám "jak málo stačí" - jak málo stačí, aby se člověk nedostal na školu a pak se to celé točí někam jinam.. jak málo stačí, jestli kývnu tomuhle klukovi nebo ne... prostě celá trilogie je jedna úžasná velká hra o lidských osudech.

cérka
29.09.2021 3 z 5

Poté co utichl rezervační boom jsem si konečně našla čas pustit se do této, mnohými oslavované, knihy. A opět se potvrdilo, že už jsem velmi zmlsaná a ne všechno (co se líbí ostatním) se líbí mně.
Kniha je na můj vkus až moc vláčná a nedokázala mě zcela pohltit. Některé pasáže jsem četla spíš že setrvačnosti než že zvědavosti a jsem celkem ráda, že jsem na konci.
Popisy Neapole a života se mi líbily, jen kdyby hlavní hrdinka projevila trochu energie a nadšení. V mé představě se zformuloval obraz neživé loutky zcela ovládané jinými.

Klára90
19.09.2021

Chvilku to trvalo, ale příběh si mě podmanil. Zjistila jsem, že nedočkavě hltám příběhy nejen dvou kamarádek, ale také všech dalších obyvatel ghetta. Líbila se mi část o dospívání - byla taková romantická, melancholická. Také se mi líbilo, jak se místní kluci/muži vždy horlivě pustili do šarvátky, aby chránili čest své sestry, milé či kamarádky. Kniha plná zajímavých postav, popisující ne zrovna lehký život. Nicméně nikdo na ten život úplně tak nerezignoval a ve všednosti dní se mladí snažili najít vždy nějaké to povyražení, něco hezkého, co jejich život obohatí. Nevím co přinesou další díly, ale jsem celkem zvědavá. Teda i na to, jak je možné, že zrovna tak energická Lila má za syna takového lenivce, jak bylo naznačeno na začátku příběhu

Vlcijama
13.09.2021 5 z 5

Divoká Neapol, minulé století, plynoucí příběhy, měnící se životy... Poutavé a zajímavé čtení. Obvykle hledám u knih něco víc, ale tahle kniha se mi líbila i tak. Chystám se číst pokračování.

E_Lan
09.09.2021 4 z 5

Krásná sonda do padesátých let poválečných let v Itálii, do které nás zavede dospívající dívka. Poutavě, napínavě napsané, postavy propracované. Lahůdka číst. Jen ty 4 díly mě malinko demotivují.

Lily101
08.09.2021 4 z 5

Nenechte se odradit jistou rozvolněností textu, která může vést až k tomu, že vám to čtení bude připadat dlouhé.

Zajímavý příběh, který je v závěru vygradován (což má být, ať čtenář dostane chuť číst další díl knihy).Hned po dočtení začínám číst díl druhý, tak uvidíme.

Kniha mi byla doporučena známou a čekala jsem od ní víc (to však není chyba knihy a není to tak součástí hodnocení). Doporučila bych spíš mladším ročníkům, než jsem já.

Adies
03.09.2021 4 z 5

Vůně a zvuky Neapole převedené do slov. Úderné a vystihující myšlenky u kterých mě až někdy mrzelo, že nejsou delší. Příběh bez obalu, kde hlavní postavě vidíte přímo do hlavy, sdílíte s ní i temné myšlenky a poznáváte život v okolí zatíženém mafií a násilím. Obě geniální přítelkyně jako by byly naprosto odlišné a zároveň skoro stejné, jako by byla nit co je navždy propojila.

AjťačkaTýnka
23.08.2021 5 z 5

Neapol v podani Eleny Ferrante je spinava, chuda a plna nasili. Autor/ka nam dava nahlednout do pocitu a celkove do zivotu nejen dvou hlavnich postav - pritelkyn genialnich jedna pro druhou - ale take do chudych i bohatych spoluobyvatel jejich ctvrti. Necekala jsem zadnou tezkou zapletku, ale rychle a odsypave cteni, cimz mi tento prvni dil serie naprosto vyhovel.

BarkaS
21.08.2021 4 z 5

Nejsem si jistá, zda by se to nemělo spíš jmenovat Geniální nemesis. Vztah obou děvčat je od počátků tak ambivalentní, že se nedá říct, že jde o přátelství, jak si ho představuje řada z nás. Jedná se bezesporu o kvalitní literaturu, přiznám se ale, že navzdory tomu u mě před hodnocením balancovala i na hranici tří až čtyř hvězd. I proto, že jsem příliš neocenila zobrazované násilí, byť se pravděpodobně jedná o realitu místa a doby. Kdo navštívil “horší” čtvrti Neapole, dovede si představit, že tak nějak to bylo. Příběh je vyprávěn tak pozvolným stylem, že jsem se občas musela do čtení nutit, ale zase jsem si přečetla knihu, která není jak přes kopírák ;).

ferdada
11.08.2021 4 z 5

Konečně, jsem vděčna, že jsem našla knihu (nebo ona mne) z neobvyklého prostředí. Zaujalo, chvílemi nadchávalo, chvílemi trošinku nudilo. Celkové hodnocení hvězdnaté. A, vlastně, uvědomuji si zavádějící, respektive hravý název knihy. Která z nich to je - první nebo ta druhá? Nebo jsou geniální obě?

Mirin1349
05.08.2021 4 z 5

Tohle byla hodně zvláštní kniha. Naprosto rozumím oběma táborům, ať už jde o ty nadšené nebo znuděné čtenáře. Sama jsem dlouho balancovala někde na pomezí. Začátek začínal slibně a byl asi také nejakčnější pasáží za celou knihu. Pak se příběh tak nějak pozvolna rozvíjel, abychom se dozvěděli více o dětství a později dospívání obou přítelkyň. Líbilo se mi zasazení do neapolských čtvrtí, tu špínu a šeď jsem si dokonale představila i díky tomu, že jsem v Neapoli byla a to město mě opravdu nijak neočarovalo. Co také oceňuji, je seznam postav, který je na začátku knihy. Za to má u mě každý autor malé plus, tady bych se jinak na začátku opravdu trochu ztrácela. Na druhou stranu příběh plyne opravdu až moc pozvolna, máte pocit, že se tam vlastně neděje nic neobvyklého. Takový život mohla mít každá malá italská holka v padesátých letech minulého století. Ale nějakým způsobem to pro mě své kouzlo mělo a závěr mě vyloženě naštval. Chci vědět, která je ta geniální přítelkyně a jak to s nimi dopadlo dál, takže se musím pustit do dalšího dílu.

jiri77
01.08.2021 4 z 5

Do čtení této knihy jsem se vrhl jen ze zvědavosti, pro její kladné recenze a dokonce i natočený seriál ( který jsem naštěstí ještě neviděl, nechám si to až po přečtení knihy ).
Nakonec to nebylo zas tak špatné ,atmosféra Neapole padesátých let minulého století a zajímavé vyprávění přítelkyň mě hodně bavilo ,tak se určitě pustím i do dalšího pokračování.
Jen mi někdy dělalo problém se vůbec orientovat v postavách ,ale naštěstí je na začátku knihy vytištěný seznam postav ,který mě hodně pomohl.
Hodně dobrý společenský román. Doporučuji.

oskli
18.07.2021 5 z 5

Moje kamarádka tuhle ságu miluje, tak jsem ji taky zkusila. Začátek byl těžký a já bojovala s pocitem, že to asi nedám. Že mě to vlastně vůbec nezajímá, že mi kniha nic nepředává a že fakt ne. Ani nevím jak se to stalo, ale najednou se to změnilo a já byla zvědavá, jak se životy holek budou vyvíjet dál. Vztahy, běžný život chudé Neapole, reálie, vývoj postav... sága si mě nakonec získala. A jsem za to ráda.

LenkaKT
17.07.2021 4 z 5

Skvělé autentické a pro nás exotické prostředí. Tíživá bezútěšnost bídy a touha vzlétnout. Hrdinky i hrdinové nejsou jen dobří nebo jen zlí, jsou velmi lidští v dobrém i zlém. Určitě přečtu i další díly.

Ver777
15.07.2021 5 z 5

Přijde mi, že o této tetralogii bylo napsáno již vše. Přeji všem, ať vás tato kniha uchvátí jako mne, a budete jen žasnout nad genialitou autorky a její schopnosti vnímat niterné nuance lidských charakterů, jejich tužby, lásky, sebeobětování, potřebu být šťastný, ale i krystalizovanou nenávist a zlobu. A to vše zasazeno do reálií, o kterých většina Čechů, dovolím si tvrdit, neví příliš mnoho.

Gleam
24.05.2021 3 z 5

Překvapivě čtivá kniha. Má spád bez zbytečných vsuvek a odkazů. Vůbec jsem netušila, co mě čeká, ani se mi vlastně série číst nechtěla. Začala jsem číst pouze z důvodu toho, že cítím nedostatek znalostí Itálie oněch let. Výsledek pozitivně překvapil. Když si sáhnu do svědomí, s některými situacemi a pocity přítelkyň se musím ztotožnit, jako asi každá žena, která má blízkou přítelkyni. Máme je sice rády, ale vzájemná soutěživost vymazat úplně nejde. Dalším dílem budu určitě pokračovat.

BarboraSalome
08.05.2021 5 z 5

Nádhera. Skvost. Vynikajícím způsobem popsána Itálie 50. let minulého století pohledem jedné chudinské čtvrti a její hrdinek. Doporučuji,