Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320365/bmid_genialni-pritelkyne-ls5-320365.jpg 4 1894 417

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

Simmminek
04.06.2022 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém si zvyknout na styl “vyprávění”, chyběly mi dialogy. Nakonec to ale nebylo špatné, člověk si zvykne. Děj ve mě v první půlce nevyvolal to, co u knih miluji, a to nutnost číst další a další stránku. I to se však druhou polovinou knihy změnilo. V závěru knihy už jsem byla do postav dvou kamarádek naprosto zamilovaná a těším se až si přečtu další díl. Také zvažuji shlédnout seriál natočený na náměty knihy.

Sabča92
18.05.2022 5 z 5

Ač se snažím vždy nejprve vyhledat knihu před filmem/seriálem, v tomto případě jsem udělala výjimku. Nejprve jsem skoukla tři řady odvysílané natočené podle tří prvních knih. Románová tetralogie Geniální přítelkyně vyvolala neuvěřitelnou vlnu zájmu o italskou literaturu.Bohužel jsem se ke knize dostala až nyní, po více než pěti letech, co se první díl objevil na pultech českých knihkupectví. Pozdě, ale naštěstí přece. Geniální přítelkyně je podle mě přesně ten tip literatury, který patří do povinné četby. Už od první stránky je čtenáři jasné, že nečte žádnou béčkovou literaturu, žádný medový příběh, nýbrž náročnou literaturu, u které je opravdu potřeba soustředění a pomalé čtení. Příběh vypráví sama Elena zvaná Lenu, které na začátku příběhu je kolem šedesáti let. Po pár stránkách se Lenu rozhodne začít vyprávět příběh jejího přátelství s Lilou a čtenář se tak ocitá v padesátých letech minulého století v Neapoli, která po válce žije v opravdu nuzných podmínkách. Kromě chudoby, nevzdělanosti, špíny ve čtvrti převládá hodně násilí a mafie. Lidé jsou chudí a ani ve snu je nenapadne, že by mohli ze čtvrti odejít a najít své štěstí jinde. A právě tehdy nacházíme dvě školačky navštěvující první třídu. Blonďatou a andělsky vzezřenou Lenu a tmavovlasou, zlobivou Lilu. Obě dívky jsou nesmírně chytré. Tak začíná v podstatě rivalita mezi dvěma dívkami, které se snaží vždy jedna druhou dohnat. Pro každou z nich je ta druhá geniální a právě ta, co si myslí, že ta druhá je lepší, je rozhodnutá ji dohnat. S Lilou a Lenu poznáváme podstatné události jejich dětství a postupně je necháváme dospívat.

afrolenca
10.04.2022 5 z 5

Nejen tahle kniha, ale i celá tetralogie je pro mě neskutečně hlubokým zážitkem o nahlédnutí do nitra lidské duše. Silně autentické a emoční.

Janík61
30.03.2022 4 z 5

I když styl psaní autorky je hodně podrobný, nemohla jsem se od knihy odtrhnout, prostě chcete stále vědět, jak se to bude dál vyvíjet. Těším se na další díl.

Paja.12
23.03.2022 4 z 5

Co k tomu napsat. První polovina knížky se mi četla extrémně náročně. Děj se vlekl, ve jménech jsem se kompletně ztratila asi po prvních deseti stranách a nepomohla mi ani nápověda na začátku knihy (ono co si budeme povídat, jména Gino/Rino/Nino, Alfredo/Alsonfo/Antonio/Achille jsou pro ne-Italy poměrně snadno zaměnitelná). V půlce jsem knihu s nechutí odložila a navracelo se mi k ní těžko. Nicméně druhá část, především ta, kde hlavní představitelky vstoupí do puberty, začala být v mých očích mnohem zajímavější. A i když se mnou možná nebude většina komentujících souhlasit, vztah mezi Elenou a Lily mě bavil. Jistě, jejich vztah nelze označit jako idylické přátelství, nicméně už od prvního setkání se obě děvčata navzájem svou soupeřivostí úžasně motivovala. Myslím si, že v našem ženském světě nejsou takováto „přátelství“ ničím neobvyklým, takže oceňuji, že se autorka rozhodla toto téma vynést na světlo. Vsazení příběhu do prostředí hlučné, špinavé Neapole padesátých let už byla jen taková třešnička na dortu, která z Geniálních přítelkyň činí dílo, jež rozhodně není stejné jako ostatní. Zůstávám ovšem na vážkách, jestli se pustit do zbylých dílů hned, nebo si dát od neapolských kamarádek na chvíli pauzu…

Viviana-Mori
12.03.2022 5 z 5

Tuto tetralogii jsem dlouho odkládala, nechtělo se mi do ní. Pak mi kolegyně půjčila tento první díl a tak jsem se do čtení dát musela, abych jí mohla poreferovat, jak se mi to líbí.
Nejprve mě pořádně vyděsil dlouhý výčet jmen, rodin, bála jsem se, že se v ději budu špatně orientovat, ale kupodivu jsem do příběhu vplula naprosto snadno. Styl psaní mi ihned sedl a s chutí jsem se ponořila do života ve špinavém, divokém, místy krutém, italském životě dvou holčiček. Každá byla jiná, přesto je spojovala touha chápat svět, učit se, snily o jiném lepším životě.
A ačkoli dávám plný počet bodů, v knize bych přes to nalezla věci, které mě udivovaly. Například jsem nerozuměla tomu, co mohlo tak zcela odlišné holky k sobě táhnout. Co Elenu tolik fascinovalo na Lile, co mohlo bavit dvě malé holky na mlčenlivém hraní si vedle sebe, proč si už v dětství navzájem ubližovaly? Spíš než zrod pravého přátelství je zde popsán vznik posedlosti druhou osobou a podřízenosti.
Zkrátka si myslím, že s hlavními hrdinkami bylo od začátku něco hodně špatně a mohlo za to prostředí, ve kterém vyrůstaly, byl to svět, ve kterém lidi po sobě šlapou, jsou schopni se sežrat zaživa, jen aby vynikli, aby byli lepší než ostatní.
Elena studuje, šprtá se, dělá vše proto, aby vynikla, aby dosáhla uznání a když ho nemá, či není nejlepší, tak ji úplně zmizí sebevědomí a smysl života.
Lila zase, v dětství trochu autistická, má přirozený talent chápat věci a dávat jim souvislost, ale má méně možností, žárlí na Elenu a postupně se odsoudí k životu v Neapoli, o kterém čteme v dalších dílech.
Neřekla bych, že zde čteme o přátelství. Mezi hrdinkami existuje pouto, které jsem nepochopila a které bych sama pěstovat nechtěla.
Nicméně tak jako tak, jedná se o strhující čtení a jsem ráda, že jsem se ke knihám mohla konečně odhodlat.

Bastien581
04.03.2022 2 z 5

Jsou knihy, které je lepší přenechat ženám. Kladně hodnotím český překlad, vyprávěcí styl, ale obsahově mi to připadalo příliš sladkobolné.

Paris131
12.02.2022 4 z 5

Abych se přiznala, tak k této knize jsem se dostala díky seriálu, ten je naprosto výborný! Vyprávění je zajímavé, ale chybělo mi tam víc dialogů a občas mě styl autorky nudil. Ale hlavními tauhouny jsou prostě postavy Lila a Elena, protože vás bude zajímat, jak to mezi nimi dál bude. To jejich věčné soupeření a kdo nakonec vyhraje. :) Trochu mě děsila Elenina fascinace Lilou a hlavně v době, kdy byla ještě malou holčičkou... To bylo docela na považenou, přišlo mi to až toxické. Hvězičku ubírám, místy je tam až moc zbytečné slovní vaty.

DagmarMo
20.01.2022 3 z 5

Kniha me zrovna nenadchla, mozna kdybych mela nejaky vztah k Italii, tak by mi to vypraveni bylo blizsi, ale ten jejich temperament a zivot moc neznam takze to bylo nic nerikajici. Dalsi dily mam ale zatim se do nich poustet nebudu. Treba casem... Serial neznam.

Vakalik
16.01.2022 4 z 5

Tak tuhle knihu jsem četla načtyřikrát. První tři pokusy skončily někde za 70 stranou a zaboha mě kniha nebavila. Nerada se však vzdávám, tak jsem knize dala poslední šanci a chytla mě. Čtenář musí "přežít" část o malých holkách, zajímavé to začne být především až v pubertě. Občas jsem se ztrácela ve jménech a postavách, kdo je kdo jsem pořádně porozuměla až v dalších dílech. Ale za mě jedna z nejlepších knih, které jsem loni četla a plánuji si v budoucnu sérii určitě přečíst znovu.

Manifest blech
07.01.2022 5 z 5

Neskutečné. Jak květnaté vyprávění. Vážně to takhle v Itálii chodí?
Chvíli mi trvalo než jsem se rozhodla pustit do téhle tetralogie a nelituju.

Pasajda
05.01.2022 1 z 5

Vůbec mě to neoslovilo. Dočetla jsem jen silou vůle.

slunko100
27.12.2021

za mě opravdu nic moc...

los
21.12.2021 2 z 5

absolutně průtokové psaní, čtenář se těší na ty reálie, ale jako příběh to vůbec nefunguje

katasokolov
09.12.2021 4 z 5

Nejprve jsem viděla seriál a to velice zvláštní “přátelství” Eleny a Lily mě dost zaujalo (vzájemné pouto přes závist, ale i obdiv, které chovaly jedna k druhé)! Rovněž se mi líbil popis jedné malé italské čtvrti druhé poloviny dvacátého století, kde se střetávaly a prolínaly dennodenně různé lidské osudy, jejich životní plány vs. žitá realita, lásky, strasti, ideologie, víra a veškeré sociální interakce na tom malém italském plácku kdesi ve vnitrozemí Neapole.
Kniha je psaná stylem, který mi sedl a velice se mi líbil. Oproti seriálu zde ale není ba ani chlup navíc. Čekala jsem nějaké hlubší ponoření do smýšlení hlavních hrdinek, toho se mi ale nedostalo. Někdo tady psal, že nevěděl, která ze dvou ústředních postav je mu více nesympatická. Mně ani tak nevadily Elena a Lila, jako mi strašně vadil Nino …. A naprosto nechápu Eleninu obsesi tímto životem znuděným a nadřazeným floutkem, který si myslel, že pojal veškeré vědění světa a jako takový jen on může všemu rozumět a vše komentovat…
Příběh mě nicméně zaujal a plánuji celou sérii dočíst a doufám, že se na televizní obrazovky vrátí i třetí řada seriálu.

boxas
02.12.2021

Nuda. Nebavilo mě to, a proto s Geniální přítelkyní končím.

evik2710
19.11.2021

Vůbec mě to nebavilo

Kniznicerv
18.11.2021 3 z 5

Všichni milují Geniální přítelkyni. A já pořád tak nějak nevím proč. V čem je to tak výjimečné? Musím ale uznat, že se to čte velmi dobře, a i když po dočtení prvního dílu krčím trochu rozpačitě rameny, stejně mám chuť přečíst si druhý díl. (Je to jenom proto, že tak to u x-logií bývá, že když se začteme do nějakého příběhu a není dokončený, už z podstaty nás zajímá, jak dopadne?)

birgitte
05.11.2021

Skvělý a krásný příběh, doporučuji ...

huhuhu
18.10.2021 5 z 5

Nečekala jsem to, ale kniha mě úplně pohltila. Ferrante je vynikající vypravěčka, její vyprávění má své kouzlo a nezaměnitelnou atmosféru, nechybí pravý italský temperament (a italská domácnost) ani všudypřítomná mafie. Prostředí 50. let 20. st. v chudé neapolské čtvrti je nám sice v mnohém vzdálené, mentalita tamějších obyvatel od té naší v lecčems odlišná, jejich chování mnohdy nepochopitelné, všude plno špíny, chudoby, násilí, vulgarity. Ale autorka vše dokáže vylíčit tak, že pod drsnou slupkou špíny, agresivity a násilí vytušíme city, zranitelnost i touhu po lásce, a postavy, které nám mnohdy lezou na nervy (třeba Elena svou šílenou závislostí na Lině), nám stejně tak přirostou k srdci a s napětím sledujeme jejich osudy. Alespoň u mě tomu tak bylo. Už mám druhý díl a těším se. :-)