Geniální přítelkyně

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí. Druhé vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320365/genialni-pritelkyne-VdS-320365.jpg 4.21201
Série

Geniální přítelkyně 1.

Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Prostor
Orig. název

L’amica geniale, 2011

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (305)

Kniha Geniální přítelkyně

Přidat komentář
Pett
06. srpna

Bohužel to očekávání je megaprevít na entou... těšila jsem se na něco uchvacujícího... italsky fatálního a ultrabožího... dostala jsem víceméně povrchní holčičí románek plný dilemat zda chci Rudolfa nebo Milana... pak do toho přišel Miloš a já tak trochu přestala mít přehled v tom jaký, který a čí už jsem netušila vůbec... naťuknutý duch doby plné zmaru byl fajn, ale těch zásnubních dramat bylo na mojí maličkost prostě moc... o otravné Eleně nemluvě.
Čekala jsem do posledního písmenka na to NĚCO... až jsem nakonec trošku otráveně sežmoulala záložku a byla ráda, že mám konečně tohle italské "Walshovic údolí" za sebou. Scusi!

BohunkaL
02. srpna

Otevreny a prekvapivy konec, tesim se na dalsi dil. Kniha priblizuje nelehke zivoty Italu, kteri casto neprekrocili hranice vlastni ctvrti a ani stiny svych rodinnych klanu. Dvě pritelkyne, ktere se snazi ziskat vzdelani, ziskat uznani a dostatek financi a prece spolu souperi...


Marta08
30. července

Ze začátku se to trochu táhlo, přece jenom velké množství postav a neutěšenost chudého neapolského předměstí k čtivosti nepřispěla. Ale! když jsem se prokousala nudnějším začátkem, celkem mě to chytlo. Pokud si stále budete připomínat dobu, kdy se příběh odehrává (poválečná Itálie), je kniha zajímavým popisem doby a touhy vymanit se z chudoby. V těchto kulisách sledujeme vznik a formování přátelství mezi dvěma holčičkami (Elenou a Lilou), které je často založeno na vzájemném soupeření.

juliesze
29. července

Celou tu dobu, kdy mě vyprávění hladilo na duši, jsem si říkala, jestli to stejně malebně zní i v italštině. Protože slova, věty a atmosféra této knihy byly absolutně neopakovatelné. Sice to nebyl žádný dramatický, dějově zvratný či jinak zapeklitý příběh, ale popsat dospívání takovým báječným jazykem, to opravdu klobouk dolů. V mém hodnocení převládá hlavně ta literární stránka, čímž myslím použití slov nebo třeba skladbu vět. Už se těším na další stejný pocit, kerý budu mít z pokračování :)

attila1
26. července

Geniální přítelkyně ... Geniální knížka...

metadonjuan
14. července

Za mě je to mistrovské dílo. Žádná zbytečná věta. Asi je na místě poděkovat i za perfektní překlad.

Lidka22
13. července

Přečetla jsem jedním dechem

aktak1203
09. července

Kniha je skvělým popisem života lidí na předměstí Neapole po druhé světové válce. Chudoba, maničtí otcové, nevzdělanost, svatby nezletilích. To mě opravdu překvapilo, to myslím vdavky 16. letých dívek v 50. letech u nás nebyly možné. No ale zase jsme měli jiné věci pravda. Každopádně musím dát tři hvězdy. Kniha se tahla, bylo to hrozně zdlouhavé vyprávění a těch rodin, bylo náročnější neustále přemýšlet kdo kam patří. Ale nejvíce mě asi otravovala neustálá závist vypravěčky ke své nejlepší kamarádce. Ještě uvidím, zda se pustím do pokračování.

1 ...

Doporučujeme

Paní jezera
Paní jezera
Ostrov sviní
Ostrov sviní
Pianista
Pianista
Citadela
Citadela