Geniální přítelkyně

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí. Druhé vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/320365/genialni-pritelkyne-VdS-320365.jpg 4.2836

Neapolská sága (1.)

Vydáno:, Prostor

L’amica geniale (2011)

Kniha Geniální přítelkyně

Sobolosh

Už podle naprosté převahy komentujících žen je patrné, že knihu moc mužů nečte, a připadám si jako na Monologách vaginy, kde jsem byl v několika řadách jediný muž. Mám za sebou první dva díly a dám si pauzu. Stejně jako redaktor - vydavatel prvotiny hlavní hrdinky nevím, v čem je síla té knihy. Obsahově dívčí román (nechci to snižovat na červenou knihovnu) a místy i dost rozvleklý. Jistě, román má socilání a historické pozadí, ale to určitě není to hlavní. Je to příběh především vztahový. Snad je to román o spříznosti dvou dívčích - ženských duší, které se navzájem inspirují i spolu soupeří přesto, že se jejich osudy rozcházejí. Snad je to příběh o snaze a talentu, o píli, ukázněnosti a spontaneitě, o pachtění se a zápalu pro věc, o cílevědomosti a prožitcích či požitcích, o tom, jak je nesnadné překročit hranice dané prostředím, o životní síle, která se prosadí i přes zábrany a úskalí. Ano, je to zvláštně napsané, místy to připomíná autobiografii místy až upravené deníky. Knihu jsem četl před odjezdem do Neapole a jistě jsem pak viděl město jinýma očima - přínos. Váhám mezi tři a čtyři. Po srovnání s jinými přečtenými knihami dávám za mužskou část publika trojku.

petunkav

Na knihu jsem se hodně dlouho chystala, ale pořád na ni tak nějak nebyla ta správná doba.
Musím ale říct, že mě velice oslovila. Dějově "v podstatě obyčejné", přesto skvělé.
Hned jsem se pustila do druhého dílu.
Jediným problémem bylo se orientovat ve všech těch rodinách, jménech a vazbách. Ale velice často je postava tak nějak "vysvětlena" a ke správnému klanu přiřazena. Takže ani za toto hvězdu ubrat nemůžu.

sweeneytodd

Přistupovala jsem ke knize s tím, že ji stejně určitě nedočtu, protože příběh o dvou malých holkách z Neapole mě přece nemůže bavit. Ale styl psaní knihy je geniální. Krásně psychologicky popsaný vztah dvou kamarádek a dění kolem nich vás nenechají knihu odložit a konec navnadí na další díl.

Kulhavá

Příjemná, poutavá kniha. Není co vytknout :-)

kristyna3214

Bohužel jsem se nemohla ztotožnit s tak opěvovanou knižní sérií. Četla se mi těžce, do čtení jsem se musela spíše nutit...nicméně ke konci jsem se konečně začetla. Zkusím dát šanci ještě druhému dílu, jelikož nemám ráda nedočtené série.

Raghnaid

Tahle kniha je vážně zvláštní. Styl psaní... prostředí... myšlenka... vše je tak netradiční, že mám problém knihu hodnotit. Četla se pomalu, ale byla... zajímavá

Odehnalka

Tenhle příběh mě baví! Těším se na další díl!

Bybyla

Při čtení jsem zažívala rozporuplné pocity. Chvílemi jsem si říkala, jestli mě to vlastně baví. A nakonec bavilo, i když občas rozčilovalo (italský temperament mi úplně nesedí). Jsem zvědavá, kam se přátelství posune dál.