Generál Bedřich Homola

Generál Bedřich Homola https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462463/bmid_general-bedrich-homola-HJZ-462463.jpg 5 3 1

Výpravná publikace o armádním generálu in memoriam Bedřichu Homolovi, vrchním veliteli Obrany národa – podzemní armády v protektorátu během druhé světové války. Obrana národa organizovala například ilegální přesun československých pilotů a leteckého personálu do zahraničí (ve výsledku zejména do Británie), zpravodajskou a sabotážní jednotku tvořili Homolovi podřízení a zároveň nejbližší přátelé, známí Tři králové – Josef Mašín, Josef Balabán a Václav Morávek, Obrana národa se chystala na ozbrojené povstání, pokud by byla Hitlerova Třetí říše oslabena i zvenčí. Generál Homola byl zatčen gestapem na základě udání na Silvestra roku 1941 a po roce vězení a mučení byl popraven gilotinou 5. 1. 1943 v berlínské věznici Plötzensee. Po válce byl posmrtně povýšen na armádního generála, psaly se o něm oslavné články v novinách. Po roce 1948 byl však vymazán z oficiální historie národa jakožto „buržoazní a reakční generál“ až do roku 1989. V roce 1998 byl znovu veřejně vzpomenut – obdržel od prezidenta Václava Havla Řád bílého lva, nicméně zpět do základního povědomí národa se, stejně jako další hrdinové z dob první i druhé světové války, znovu nedostal. Kniha, kterou napsal vnuk Bedřicha Homoly Zdeněk Homola ve spolupráci s historikem Janem B. Uhlířem, má smazat dluh české historiografie, je určena jak pro laickou veřejnost, tak pro historiky, neboť obsahuje množství dosud nepublikovaných dokumentů a fotografií.... celý text

ivetka859
18.01.2021 4 z 5

Knížka je krásná jako četba na jeden víkend stejně tak jako pro občasné listování.
Líbilo se mi, že nejen popisuje život B. Homoly, ale je naučná i o souvisejících tématech - o vojenských hodnostech, o věznicích Pankrác a Plötzensee, o československých legiích, o pohraničním opevnění, které jsem znala jako řopíky a dál nijak, dozvěděla jsem se spoustu informací o českém odboji....
Velké díky patří autorovi za to, že mi jako laikovi a neznalci historických kontextů vysvětlil ideologické (ne-)návaznosti Sokol - Velká válka - druhá světová válka -komunismus.
Co se týká samotného životopisu, trochu mě mrzelo, že chybělo víc vypravěčského stylu, výčet dat s událostmi je vždycky trochu hůř čitelný. Zvlášť když jde o rodinu, očekávala jsem víc emocí. Moc mě ale zaujal přepis deníku.
Knížku věnuji babičce, její tatínek byl popraven na Pankráci, když byla malá, a tak máme v rodinné historii taky příběh o odboji, škoda že víc nevypráví.