Generál Alexander Hess

Generál Alexander Hess https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257424/mid_general-alexander-hess-257424.jpg 5 4 2

Alexander Hess se narodil 4. května 1898 v Karlově Huti v tehdejším politickém okrese Hořovice. Jeho životní osudy byly plné zdánlivých paradoxů. Ač suchozemec létal také na hydroplánech. Ač neherec, hrál ve filmu a dokonce hlavní roli. Ač neliterát, je podepsán pod jedním z nejpůsobivějších memoárových titulů. Ač československý vlastenec, patřil k hrstce krajanů, vyznamenaných Adolfem Hitlerem. Ač zachycen při stisku ruky nacistickému okupantovi, přesto jeden z jeho nejzavilejších protivníků. Ač zklamán Francií a Velkou Británií, odvážně a s krajním nasazením bránil jejich oblohu. Ač jeden z nejzasloužilejších bojovníků za Československo, tak v zemi za níž bojoval, mohlo být jeho jméno dlouhá poúnorová desetiletí vyslovováno jen šeptem. Publikace líči životní dráhu jedné z nejvýznamnějších postav naší letecké historie. Do povědomí veřejnosti vešel spíše jako vedoucí československých leteckých družstev, které velice úspěšně soutěžily na olympiádě v Berlíně v roce 1936 a zejména na prestižních mezinárodních leteckých závodech v Curychu v roce 1937. Do historie - a nejen té naší letecké - však vstoupil také - a chce se dodat, že především - jako velitel 310. čs. stíhací peruti. V jejím čele úspěšně zasáhl do historické Bitvy o Británii, Bylo mu tehdy již dvaačtyřicet roků. To z něj činilo suverénně nejstaršího československého stíhače, který do této bitvy úspěšně zasáhl, a současně o jednoho z vůbec nejstarších operačních pilotů v celém tehdejším RAF.... celý text

jan.para
jan.para
07.12.2021 4 z 5

Jedná se o časopis, na jehož stránkách je stručný životopis Alexandera Hesse, doplněný o fotografie.

Dant76
Dant76
22.03.2016 5 z 5

Autor na 34 stranách popisuje životní příběh československého pilota Alexandera Hesse, který byl mimo jiné za 2. světové války prvním velitelem československé 310. stíhací perutě RAF a to v době bitvy o Británii. Kniha obsahuje spoustu černobílých fotografií a několik barevných bokorysů letadel na kterých létal. Vyšla jako 10. svazek řady monografií AERO a vřele ji doporučuji nejen zájemcům o letadla a historii.