Generácia apokalypsy

Generácia apokalypsy https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459559/bmid_generacia-apokalypsy-oZd-459559.jpg 4 6 2

Ktorá generácia bude tou poslednou? Prosperita uprostred Európy trvá len pár desiatok rokov. Z dnešného pohľadu sa to môže zdať ako dlhý čas, ale z historického hľadiska ide o krátke obdobie – a z geologického len o okamih. Žijeme na hrane pokroku a slobody, ale bez radikálneho zvýšenia povedomia o rizikách, ktoré môžu postihnúť už naše deti a ich potomstvo, je budúcnosť ľudstva veľmi otázna. Analytik globálnych rizík Juraj Mesík píše o hrozbách, ktoré na nás striehnu za každým rohom, a vo svojich predapokalyptických textoch ukazuje predovšetkým to, aké dôležité je myslieť na nemysliteľné a zvyšovať tak šance na život aj pre nasledujúce generácie našej civilizácie.... celý text

Filozofie , Politologie, mezinárodní vztahy , Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Literárna bašta

Generácia apokalypsy , 2020

whack
11.12.2021 4 z 5

Ak je Jared Diamond medzi vašimi obľúbenými autormi, tak sa vám bude páčiť aj táto kniha. Je to vlastne o tom, ako ide všetko dole vodou. Nie je to moc optimistické čítanie. Mňa osobne najviac zaujali kapitoly, v ktorých sa spomína klimatická zmena a preľudňovanie, novinkou pre mňa bol Jem Bendell a informácie okolo neho. Na druhej strane, paradoxom bolo velebenie kapitalistu Elona Muska, ktorý, naopak, namiesto varovania pred preľudnením varuje pred "populačným kolapsom". Autor si preto protirečí, keď vidí nádeje v súčasti problému. Každý kapitalizmus (aj ten zelený) potrebuje konštantný rast, a akýkoľvek rast v obmedzenom priestore je zákonite neudržateľný. Závery knihy nedávajú veľké nádeje, ale tie som ani nečakal, a vo všeobecnosti od ľudstva ich ani nečakám.

Recidivista
28.11.2021 4 z 5

Je možné čítať faktografickú knihu s vedomím, že jej autor podlieha hoaxom (očkovanie) a má teda zjavne problém vyhodnocovať fakty? Ako sa potom dá veriť tomu, že vo svojej knihe čerpal z dôveryhodných zdrojov? Toto som mal pri čítaní po celý čas v podvedomí a občas mi tam zablikal výkričník, niekedy otáznik, ale väčšinou tri bodky, ako priestor na zamyslenie.

Kniha je napísaná naozaj pútavo a najmä v prvej polovici je prudko čitateľná. Rešerš o histórií apokalýps bola zaujímavým čítaním, napr. globálny blackout, či erupcia supervulkánu sú celkom reálne veci. Škoda, že autor len úplne okrajovo spomenul topku v mojom súkromnom rebríčku a to je topenie permafrostu a uvoľnovanie metánu. Potiaľ to mal teda autor ako-tak odzdrojované, často však iba z wiki. No len čo prešiel na opis hypotetických budúcich hrozieb (život, vesmír a vôbec), ako keby stratil pôdu pod nohami a štýl pripomínal viac slohovú prácu - text bol príliš esejistický a všeobecný, no stále hodný zamyslenia.

V každom prípade som rád, že som knihu nepredal bez jej prečítania, ako som pôvodne zamýšľal (dôvod viď. úvod recenzie). Chválim autora za jeho alarmistický postoj pri klimatických otázkach, či pri prvej vlne COVIDu na Slovensku. Objektívne je to skôr na 3 hviezdy, ale už len za to, že takáto kniha u nás doteraz chýbala, dávam 4. Generáciu apokalypsy odporúčam prečítať každému, komu nie je budúcnosť ľahostajná. Pesimisti si pri čítaní budú hovieť, budú si to užívať, súhlasne pokyvovať hlavou s občasným výkrikom: „No nehovoril som to!?“. Čo na prečítanie hovoria optimisti sa spýtajte niekoho iného. Tu sme pri konci sveta, tak neotravujte.

7/10

globální problémy