Genealogie morálky: polemika

Genealogie morálky: polemika https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5933/bmid_genealogie-moralky-polemika-myg-5933.jpg 4 89 10

Polemický spis Genealogie morálky slavného německého filosofa patří k jeho pozdním pracím. Výjimečně v něm opustil aforistickou formu a napsal jej během pouhých tří týdnů jako své snad nejucelenější dílo.

Duchovní literatura , Literatura naučná , Filozofie

Vydáno: , Aurora (Praha)

Zur Genealogie der Moral , 1887

AnnaKaufmann
20.09.2022 5 z 5

"Генеалогия морали"-первое,прочитанною мною,произведение Ницше.
Ницше умеет раскрыть всю суть глубины морали. По моему мнению, книга достойна прочтения и публикации. Ибо моральные ценности должны быть на первом месте в социализации.

JP
29.01.2022 4 z 5

Na Nietzschem mě baví ty jeho kličky na konci myšlenek, jako kdyby vás vábil určitým směrem, jen aby vám před koncem podtrhl nohy a otočil to na opačnou stranu (Jung vibes). Jako kdyby v jádru jen chtěl všechno a všechny zpochybňovat a vystavovat zkoušce - křesťanskou morálku, svoje současníky, budoucí generace. Do jisté míry megalomanie, tohle přesvědčení o vlastní pravdě, která je sice plná kontradikcí, ale zároveň, takový je přece lidský život, plný dualit a rozporů. Tohle vše je něco, co jsem dělal odmalička. Je až ironií, že jsem se k téhle sebereflexi, co zasahuje můj vlastní život teď tak přesně, dostal tímhle. [str. 78, 22; str. 108, 14; str 122, 19; str. 133 "Člověk je do krve zraní..."]

HanzKaufmann
17.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Myslite ze jste bdeli? Myslite ze vedome a racionalne zijete svuj zivot?
Ano? V ten moment kdy vyslovite s plnou vaznosti onen souhlas, tak s Vami Nietzsche zatrese a bude na vas kricet “DOBRE RANO NULO!!!”

Pri cteni knihy one “DOBRE RANO NULO” uslysite i nekolikrat na strance.

Po tom co doctete knihu mohou nastat jen dve situace.
1) znova usnete a budete pokracovat v hlubokem spanku

2) po tom co jste se divali klicovou dirkou do reality, budete chtit od Nietzsecheho aby Vam do reality otevrel cele dvere!

lynxir
15.03.2021 3 z 5

Už to, že člověk po této knize sáhne, neřkuli ji přečte od počátku až do konce, hovoří poměrně jasným způsobem nejen o čtenáři, ale i o autorovi knihy. Výhrady jsou samozřejmě povoleny toliko v případě, že je čtenář nedouk, jenž nedosáhl výšin nekonečné inteligence a nebeské imaginace autora, jenžto obdivován nemnohými příznivci, kteří ve své neomezenosti (či snad skryté a lehce pokrytecké omezenosti) pronikli do hloubi všech mlhavým oparem zahalených myšlenkových a svěžím vánkem filozofické vznešenosti nadnášených proudů představivosti autora.

Citace: „Silný a vydařený člověk tráví své zážitky (své činy, včetně zlých) jako tráví své jídlo, i když musí polykat tuhá sousta. Pokud se s nějakým zážitkem „nevypořádá“, je tento druh indigesce stejně fyziologický jako onen druhý – a ve skutečnosti mnohdy jen jedním z jeho důsledků.“

Elevant
17.03.2020 5 z 5

Skvostné. Nietzscheho Genealogie morálky je první knihou, jež jsem od tohoto autora četl, a velmi mne oslovila. Nemohu říci, že se sám ztotožňuji s veškerými názory, avšak Nietzscheho nazírání na svět shledávám jednoduše fascinujícím. Toto byla jedna z nejinspiratívnějších knih, s jakými jsem měl to štěstí se kdy setkat.

janule5792
30.04.2019

Možná je to právě Nietzsche, kdo jest plný resentimentu.

DarthSoren
28.02.2018 5 z 5

Velice zajímavý text prvního imoralisty, ve kterém předkladá svoji filologicko-etymologickou studii pojmů dobra a zla. Z toho pak lehounce jak pírko přechází k tomu, co je v téhle publikaci nejdůležitější - problém pravdy a morálnich otázek. A protože je to Nietzsche, právě na morálce církve, pro něj resentimentu, nezůstane ani nit suchá. Opět velice nadčasové dílo, kterého terčem je morálka décadence a zamyšlení se nad tím, kam až vedl a může vést primitivní, omezený a přízemní pohled na morální hodnoty.

RobertRoberts
29.10.2015 5 z 5

Nezbytnost pro každého člověka, který chce tvrdit, že myslí. Můžete tuhle knihu milovat, možná se ji i pokoušet kritizovat (z jaké asi pozice?), můžete ji odmítnout (a tedy vlastně přijmout!), ale nemůžete ji obejít. Jde o Nietzscheho vrcholné dílo, které převyšuje problém morálky a předznamenává rozhodující otázku pro filosofii 20. století - tedy problematiku všeobecných, objektivních pojmů, a to především pojmu PRAVDA. Mnoho lidí se domnívá, že Nietzscheho filosofie je filosofií beznaděje a ztraceného lidského individua ve světě nekonečné relativity a chaosu, ale právě tahle kniha by měla každého chápavého čtenáře přesvědčit, že Nietzsche se celý svůj život pokoušel o osvobození našich stoletími uvězněných lidských myslí a lidských individuí a o jejich vyzdvižení na dosud nepoznanou úroveň..

Thrawn89
08.01.2015 5 z 5

Zatím čtenářsky nejpřístupnější dílo, které jsem od Nietzcheho četl, opět plné nekompromisních a trefných myšlenek, které jsou velmi aktuální i v dnešní době. Ne, že bych tedy vždy se vším souhlasil či se snad ztotožnil, ale myslím, že tohoto myslitele je třeba číst ať už věříte v cokoliv.

Bacileus
05.08.2014 4 z 5

Podle mě ne tak ucelené, jako Antikrist, přesto trefné a resentiment postrádající dílo.

morálka

Friedrich Nietzsche
německá, 1844 - 1900
2003  81%Antikrist
1996  85%Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti
2019  83%Tak pravil Zarathustra
2002  89%Genealogie morálky: polemika
2010  88%O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním

Kniha Genealogie morálky: polemika je v