Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2366 444

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová , Romány , Duchovní literatura

Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

m_martina
24.05.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla velice rychle, líbila se mi a určitě se k ní někdy chci vrátit.

zuzu8480
07.05.2020 5 z 5

Trochu pomalejší děj a některé úseky mě moc nebavily, ale jinak krásné poznání pro mě neznámé kultury. Kniha i film moc krásné.

Jana-Marie
07.05.2020 5 z 5

Nádherná kniha, asi jedna z nejhezčích, jaké jsem kdy četla. Film byl hezký, ale kniha určitě lepší.

Aymira
04.05.2020 3 z 5

Zajímavý vhled do života gejš a do prostředí a celé kultury, která s nimi souvisí. Příběh je ozvláštněn zasazením do 20. století a tím do doby, kdy tato konkrétní gejša-vypravěčka prožívala svá nejlepší léta v Japonsku zažívajícím 2. světovou válku. Děj nabízí jakýsi milostný trojúhelník, i když jen náznakově, protože existence samotného trojúhelníku vyjde najevo až v závěru. Pro mě osobně by byl příběh hlubší, kdyby nekončil happyendem. Stejně tak samotný závěr odehrávající se v New Yorku byl pojat letem světem.

prochajda
26.04.2020 5 z 5

Co dodat, prostě překrásná kniha z exotického prostředí. Doporučuji přečíst.
"... opustil mě stejně přirozeně, jako list padá ze stromu."

mazlak
21.04.2020 5 z 5

Skvělý příběh a tudíž i celá kniha. Ano, je poněkud obsáhlejší, děj pomalejší, ale právě tím dokázala vystihnout celý příběh a navodit atmosféru prostředí. Film, který jsem si posléze pustil, v žádném případě nedokázal vystihnout vše co kniha nabízí. Vřele doporučuji.

Herisson
18.04.2020 5 z 5

Pokaždé, když jsem otevřel knihu, jsem se ocital tváří v tvář Sajuri, gejše s šedomodrýma očima, v její milé a nenucené společnosti pohodlně usazen na tatami, a uchvácen jsem naslouchal jejímu vyprávění. Jejímu životnímu příběhu, který mi připomněl, že tak jako stékající kapka hledající si svou cestu, je i naše pouť životem stejně nepředvídatelná, strastiplná i krásná.

Luque17
15.04.2020 5 z 5

Pohádka pro dospělé. Děj velmi lehce plyne, krása!

kristyna3010
13.04.2020 5 z 5

Opravdu doporučuji. Velmi se mi líbil strastiplný příběh hlavní postavy. Vedlejší postavy také velmi dobře zapadaly do děje.
Filmové zpracování ujde, ale kniha je v tomto případě určitě top. :) I přes svoji délku stojí za přečtení.

pavpaz
10.04.2020 3 z 5

Knížka byla zbytečně zdlouhavě napsaná, některé části mě moc nebavily, proto mi trvalo tak dlouho, než jsem ji dočetla. Gejša, no lehké to nemají, ale pořád mi přijdou jako placené společnice, jen na to mají školu....

otesánek
28.03.2020 5 z 5

Je prostě krásná.

PetK
27.03.2020

Do poslechu mi zasáhla corona a karanténa, a tak jsem brzy po začátku musela přestat, bo dítě doma apod. Pak už jsem nějak nebyla schopná navázat a soustředit se. Určitě za to mohly i rozhárané myšlenky v souvislosti s aktuální situací, ale i tak si myslím, že to úplně není můj šálek kafe. Nic proti inteligentním ženským románům, ale nějak mě to nechytlo. A jedno s druhým způsobilo, že jsem to odložila a sáhla po známé a důvěrně bezpečné první dánovce. :-) Myslím, že tomu v budoucnu ještě dám šanci, až budu myšlenkama víc "doma", ten náhled do života gejš má určitě něco do sebe.

5020
23.03.2020 5 z 5

Nádherná kniha, vřele doporučuji :).

Mi--LADA
15.03.2020 5 z 5

Špička! Strhující román z jiné kultury, který se čte úplně sám. Snadno jsem se vžila do poutavého a silného životního osudu gejši Sajuri, příběh mě hluboce zasáhl. Japonsko mi úplně ožívalo před očima. Ke Gejše, k filmu i ke knize, se opakovaně vracím, jako ke všem nevšedním dílům. Jako ke klenotu, na který narazím jen jednou za čas.
Asi je to čtení více pro ženy, nicméně se řadí mezi to nejkvalitnější, co pro nás, romantičky, vzniklo. Nad příběhem se dá zamyslet, dozvědět se něco nového a navíc vzbudí opravdové emoce. Můžu si přát víc?

Věruška1983
12.03.2020 5 z 5

Krásný příběh

kiki11
07.03.2020 5 z 5

Gejšu jsem měla doma už před hodně dlouhou dobou, ale nějak mě odrazovala ta délka, takže jsem ji pokaždé odsunula do pozadí a řada na ni přišla až teď. Už několikrát se mi potvrdilo, že když nějakou knížku dlouho odkládám, tak je nakonec naprosto úžasná, a já si pak vždycky říkám, proč jsem si ji nepřečetla už dávno. A přesně tak tomu je i teď.
Celý příběh Sajuri jsem přečetla doslova jedním dechem, byl to neskutečně zajímavý a poučný náhled do světa lidí, kteří žijí úplně odlišný život než my. Moc se mi líbil autorův květnatý styl psaní, popisy všech tradic a japonské kultury, o které jsem dosud nic nevěděla, takže jsem byla mnohdy dost překvapená.
Gejša je jednou z těch knih, které jsem si tak zamilovala, že když přišel konec, měla jsem jsem pocit, že jsem ztratila smysl života. :D Každý den jsem se těšila na to, až se večer začtu a najednou nebylo co číst. A to jsem se jí vyhýbala kvůli délce. :D
Knihu rozhodně doporučuji a ráda se podívám i na film. :)

Adelen
05.03.2020 5 z 5

K této knížce se mi vážou vzpomínky na jedno z nejkrásnějším období v mém životě, proto ji nikdy nevyřadím z knihovny. Knihu jsem přečetla jedním dechem, dokázala jsem se vcítit do hlavní hrdinky a atmosféra mě naprosto pohltila. Kromě toho, že se velmi dobře čte, přináší spoustu zajímavostí z dané doby.

zdenaR
23.02.2020 4 z 5

Příjemné čtení o "jiném" světě.
Zajímavý příběh :-)))

Lucie85
15.02.2020 5 z 5

Krásně, čtivě a poutavě napsaná nádherná, byť i krutá, detailní intimní zpověď jedné gejšy. Úžasné počtení.

Doubravka1975
13.02.2020 5 z 5

Čtivý, hodně zajímavý a moc pěkně napsaný skutečný, životní příběh.
O Japonsko, jeho zvyky a tradice jsem se nikdy nezajímala. Teď už něco vím, ale chvílemi jsem měla dost.
Příběh začíná ve 20.letech minulého století a život gejš je opravdu hodně těžký a sami si ho dobrovolně nevybraly.
Rodiče prodají devítiletou Čijo do Gionu, Kjótské čtvrti gejš a tam ji vychovávají, ale jestli takhle bavily gejše pánskou společnost, jak vypráví gejša Sajuri v knížce....a tomu se prý říká umění...??? I když chápu, že je hodně těžké dělat společnost a bavit muže, kteří jsou bohatí a úspěšní a myslí si o sobě bůhví co....
Ta milostná linka, no to jsem taky nějak nepobrala, překvapilo mě , jak se zachovala k Nobuovi.
Na film se co nejdřív určitě podívám. Moc pěknou obálku má knížka a Doporučuji všem !!!