Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2367 444

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

lernami
19.02.2021 5 z 5

Je strašně zajímavé, jak společnost nastavuje podobu toho, co se považuje za etické. Jen si to vemte - Čijo, které bylo v té době 14, byla předhazována padesátníkům a nikdo nad tím nehnul ani brvou, ba naopak. Pozdější vydražování jejího panenství tomu také moc nepomohlo. A ani postava Chairmana není tak dokonalá, jak se zdá. Čijo je pouze jeho milenka, mimo ni má ještě manželku a děti.
A teď se nesnažím moralizovat. Jen mi připadá, že tato paralela stojí za zmínku.
Jinak kniha je opravdu krásná - nese v sobě jakousi lehkost a poetičnost. Román má v sobě celou škálu pocitů a je opravdu čtivý. Často jsou tam i vtipné pasáže, které někdy zároveň poukazují na tabuizovaná temáta tehdejší doby. Ty vedly k neinformovanosti o zakládních věcech typu menstruace. Jsem ráda, že dnes je na tom osvěta v těchto záležitostech někde jinde.
Kniha byla maličko odlišná od filmu, ale to hlavní se do filmu vešlo. Nezbývá než jen doporučit obě zpracování.
Gejši jsou fascinující stvoření a je obdivuhodné, co jsou pro svůj úděl ochotny obětovat.

misa.lemperova
03.02.2021 4 z 5

Krásně napsaná kniha. Velmi detailní popisy, člověk si díky tomu dokáže vše barvitě představit a vžít se do děje. Dala by se vnímat jako vstupenka do jiného, pro nás nepředstavitelného světa a naprosto odlišné kultury. Chápu, že je to úspěšná kniha, která čtenáře dokáže oslovit. Rozhodně nelituji, že jsem ji četla, ale celkově asi nebude patřit mezi nejlepší knihy v mém seznamu. Ale stojí za přečtení ;)

vemrazik
30.01.2021 5 z 5

Možná je to hloupé srovnání, ale pro mě je Gejša jako Harry Potter, taky se mi neokouká a mohla bych ji číst klidně stokrát.
Krásný příběh, pro mě je ideálně vybalancovaný popis prostředí a děj. Líbí se mi, když v knížkách poznávám jiné světy a zvyky.

capricorn__
29.01.2021 5 z 5

Jedna z těch knih, kterou můžu číst pořád dokola, a pořád si četbu užívám, baví mě a já se na ni těším. Rozhodně to není pro tu milostnou linii, která je - upřímně - docela ohraná a i do jisté míry předvídatelná, ale především pro pohádkový styl psaní Arthura Goldena, to, jakou umí vytvořit atmosféru, jaký používá jazyk, jeho skvělé metafory a popisy prostředí, které však nejsou nudné. Hlavní postava mě moc zaujala především tím, jak se od začátku do konce tolikrát změnila (a nyní nemluvím jen o věku, ale především o jejím přemýšlení). Vím o kontroverzích, které se s touto knihou pojí a upřímně nevím, jestli je "Gejša" tou pravou knihou pro někoho, kdo se o jejich způsobu života dozvědět víc, ale "Gejša" jako román je perfektní. Autor má schopnost čtenáře přenést přesně tam, kam ho potřebuje přenést a vymáchat ho v emocích, které chce, abyste cítili. Škoda, že napsal jen jednu knihu, má obrovský potenciál.

Rihatama
23.01.2021 4 z 5

S příběhem malé Čijo jsem se seznámila už dávno ve filmovém zpracování. Životní osudy gejši Sajuri jsem tak znala. A přece jsem neodolala a vzala konečně do ruky i knihu, abych si připomněla kouzlo životů japonských gejš opředených mýty a předsudky. Velká část příběhu se odehrává v době meziválečné a poté, což mu dodává na naléhavosti co do životní úrovně i společenských poměrů v tehdejším Japonsku. Nejsem ideálním adresátem milostných románů a i v tomto případě jsem se chvílemi trochu trápila. Čtenář však má možnost proniknout do vzdálené kultury a nechat se unášet nádhernými metaforickými příměry, kterými Sajuri už od dob malé Čijo hýřila stejně bohatě, jako starý mořský vlk svými kletbami. Těžko uvěřit, že autorem díla není žena.

lenya
17.01.2021 5 z 5

U této knihy mě mrzí jen jedna věc - že už jsem ji přečetla... :-)

Metla
03.12.2020 3 z 5

Občas potřebuji opustit vyhřáté křesílko, ve kterém mám po mnoho let věrně obtisknutý svůj zadek, a nakouknout jinam. Třeba k sousedům, jejichž dům většinou obcházím širokým obloukem - kvůli té odpudivě růžovo-červené fasádě a načančaným obyvatelům. Společnou řeč s nimi pravděpodobně nikdy nenajdu, protože žvaní hlavně o vzhledu, líčení, ošacení, obuvi, večírcích a lidech s podobnými hodnotami. Také pořád infantilně vzdychají (ó, já ubohá, ó, úžasný muž), vzájemně si odporují, případně nepochopitelně složitě + zdlouhavě zabředávají do událostí, jaké by mohli vyřešit pár upřímnými větami. Holt jsem tentokrát nahlížela k Japoncům, kulisy mají exotické, leč zvyklosti poněkud zvláštní. Jejich tatík je Američan... já po celou dobu považovala jméno Arthur Golden za pseudonym nějaké nezkušené romantické spisovatelky.
Tak jo, vyvětrala jsem svůj rutinou zavánějící prostor, prozkoumala cizí dvorek, zpočátku jsem se i docela bavila. Dokud hlavní hrdinka nedospěla, potom pro mě věčné úklony, oblékání a popis kimon, návštěvy večírků, nalévání saké, obloukovité rozhovory a vyvádění krávovin hodných slepičího mozku ztratily veškeré kouzlo. Dočítala jsem bez zájmu.
Chápu, čím "Gejša" čtenářky oslovila, pro mě to bohužel nebylo to pravé kešu. Příště do Asie zamířím za samuraji, šóguny a vůbec osobami, co mávají spíše katanou než vějířem či řasami. Zatím zůstanu věrná svým oblíbeným žánrům. 60-65%

Pralinka1910
30.10.2020 4 z 5

Příběh je opravdu hluboký, dobre napsaný a stran faktu rozhodne hodnotný. Je poznat, ze autor velmi dobre zná to, o čem píše. Pul hvězdičky ubiram za chyby a hrubky v překladu. Další půlku za rozmetanou ideu o japonské společnosti, kterou jsem (až do přečtení Gejsi) považovala za jednu z nejcivilizovanejsich společnosti na světě, ovšem ve skutečnosti jsou její hlavní rysy faleš, bezohlednost, sobectví a jediným motorem je honba za penězi a úspěchem. Vše je maskovano přehnanou slušností s hlubokými poklonami, prakticky vždy a všude. Nevěřím, ze civilizace otrocici děti, se za 90 let od války dokáže kompletně “ polidstit”.
Protože nenávidím jakékoli násilí na bezbrannych, tak jsem první část knihy značně trpěla. Šťastný konec mi nepřišel v žádném případě nevhodný.

Schary
29.10.2020 4 z 5

Čtivá kniha o osudu jedné japonské dívky. Dozvíme se,jak se z rybářské dcery, stane jedna z nejúspěšnějších Gejš. Život měla hodně tvrdý, plný zlých lidí...Pěkný příběh a podle skutečného osudu.

Knihomolka506
18.10.2020 5 z 5

Kniha a film podle skutečných událostí.. Otec prodá dceru za peníze na dětské práce, aby se stala gejšou. Je to všechno podvod a drsne, kruté zacházení s malými dětmi, které by si měly užívat života. Smutné, ale stojí za přečtení

tra-my5156
10.10.2020 3 z 5

Poutavý a víceméně odpočinkový příběh, u kterého si člověk uvědomuje odlišnosti vlastní kultury a cizí kultury.

xelzax
09.10.2020 4 z 5

Docela fajn čtení o odlišné kultuře v porovnání k té naší. Člověk si uvědomí, jak každý žije v té své bublině a i pro nás malichernosti mohou mít pro jiné obrovský význam. Gejši si na pozadí hospodářských katastrof, krachů podnikatelů a vlastně světové války řeší líčení a kimona, ale zároveň pro ně tyto malichernosti znamenají alfu a omegu pro samotné přežití. Zajímavé

DámaMáma
05.10.2020 4 z 5

Velmi čtivé a přínosné nejen pro ty, kteří se o kulturu dálného východu a Japonsko konkrétně zajímají alespoň trochu.

Iva-JU-KA
24.09.2020 5 z 5

Hvězdičky dávám také za překlad, moc pěkné metafory.

Andynka
21.09.2020 5 z 5

Tato kniha mě okouzlila.
I když mi trvalo skoro 3 týdny něž jsem knihu dočetla, užila jsem si každou stránku.
Je to kniha, na kterou musíte mít náladu a tu já právě neměla, ale ležela mi doma už hrozně moc dlouho, tak jsem se kousla a pustila se do ní.¨
Rozhodně ale nelituji.
Je moc krásně napsaná, hltala jsem každé slovo a knihu si užívala. Zase jsem se obohatila o další informace o gejšách a částech Japonska.
Velmi mě bavilo dozvídat se něco víc o pravidlech a zvycích.
Jediné, co mi v knize chybělo byly fotky. Klidně bych jich pár uvítala. Ale díky internetu, jsem si svoji fantazii doplnila. Hned jsem si zjistila, jak vypadá Ósaka-Kóbe-Kjóto... Především Kjóto a koukala jsem na fotky gejš, abych z knihy pobrala každý detail.
Bylo to skvělé počtení, i když život gejš je velmi těžký.

Chesterton
21.07.2020 2 z 5

Jemně poetický způsob vyprávění prosycený stejně křehkou životní zralostí a moudrostí rychle přejde do kruté reality, ze které mi z pohledu dvou sirotků nemohlo být dobře.

Soupeření, intriky, pověry a hlavně zastírání reality v zacházení s dětmi a ženami. Načinčané otrokářství. Ovšem jemné, poetické, romantické a celkově nudné. Což podtrhuje i interpretace Kateřiny Seidlové.
Podepisuji Chytuš a MichelleS.
Díky za zdejší SPOILERY jejichž zásluhou se nemusím prokousávat happy závěrem. Pokud jde o Japonsko potkala jsem jen s nesvobodou a pohrdání ženou. Trochu se mi to negativně propojilo s Murakamiho příběhy.

Lesandi
27.06.2020 5 z 5

Neuvěřitelně čtivá kniha. Také se mi líbily slovní obraty, jemné, poetické. Nejvíce se mi zamlouval Nobu, stejně jako ve filmu. Smutná postava s nenaplněnou touhou.
Řekla bych, že film vztah Čijo k Předsedovi zvládl lépe, v knize jsem to moc nechápala.

Dávám pět hvězd, vážně jsem si čtení užila. Po zaklapnutí knihy jsem si však říkala jak by byly gejši v normálním životě absolutně nepoužitelné ...

Lily-fairy
21.06.2020 4 z 5

ČTENO V ORIGINÁLE
I přes trochu krkolomný začátek jsem si knihu neskutečně užívala. Bylo to zase něco jiného. Příběh z pohádkového světa, který vůbec není tak nádherný a pod pozlátky skrývá příběhy prodaných dívek.
Jen konec se mi moc nelíbil. Na takto pomalu plynoucí knihu byl ukončen moc rychle a nereálně. I část po válce už nebylo ono, ale chápu, že nám autor chtěl ukázat, jak moc se vše změnilo. Doporučuji, už jen proto, jak známá kniha je. Já se teď snažím zjistit něco o kontroverzích s knihou spojených, protože prý má existovat ještě jedna verze, kterou psala gejša, která pomáhala autorovi právě s jeho knihou.

Joyce24
05.06.2020 4 z 5

Příjemný příběh z exotického prostředí Japonska, který prozrazuje podrobnosti o životě gejš kdysi, a který nás donutí i k zamyšlení.

alexis818
31.05.2020 4 z 5

Zajímavý pohled do země vycházejícího slunce a hlavně na život gejš.Všechno bylo super,jen některé pasáže byly opravdu zdlouhavé až mě příliš nebavily.Ale jsem opravdu ráda,že mě tato kniha neminula,člověk si rozšíří obzory.