Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2366 444

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

IvetaZ
09.11.2021 4 z 5

Gejša na mě od dětství působila jako nadpozemské stvoření, tak jiná než ostatní lidi a přece pořád člověk. Kniha je velmi čtivá a plná detailů z výcviku gejš, moc se mi čtení líbilo.

Terez25
05.11.2021 5 z 5

Nádherný a dojemný příběh, plný touhy a bolesti. Příběh Sajuri je velmi emocionální a nemůže nikoho nechat chladným. Film jsem viděla několikrát, ale teprve po přečtení knihy mi mnohé věci zapadly. Film končí tím, jak se Předseda vyzná Sajuri ze svých citů a odhalí tak pravou povahu svého jednání a společně pak odchází vstříc šťastné budoucnosti. Kniha konec popisuje trochu jinak. A přišlo mi smutné, že ačkoliv se oba zjevně velmi milovali a Sajuri už nadále nebyla gejšou, nebylo jí dopřáno víc, než být Předsedovou milenkou a prožít tak život vedle něj jen napůl.
Je to nádherný příběh, který rozhodně stojí za přečtení.

ophellia
27.10.2021 2 z 5

Čekala jsem víc

TaJeMa
25.10.2021 5 z 5

Znáte ten pocit, že se knize vyhýbáte, než se rozhodnete, že ji tedy konečně přečtete. Tak jsem začala a okamžitě jsem byla do příběhu vtažena. Jsou zde psány příspěvky typu " luxusní štětky" apod., na mě to udělalo opačný dojem. Do té doby jsem zaujímala názor, že Gejša = prostitutka, ale tak to úplně není. Vyprávění hlavní hrdinky a jejího života je strhující od začátku až do konce, je nutno si uvědomit, v jaké době se příběh odehrával, v jaké zemi, s jakými zvyklostmi. Co měly tedy ty dívenky dělat, když pro ně žádná jiná budoucnost nebyla? Od malička byly k něčemu vedeny a bylo jim vštěpována jejich budoucnost jako to jediné, pro co jsou na světě. Proč tedy mluvit o hloupých husách či lepších šlapkách?
Za mě vynikající kniha, krásně popsané způsoby života od dětství až po dospělost. Je tam popsáno tolik zajímavých věcí, o kterých jsem neměla tušení.

katka134
22.10.2021 4 z 5

Audiokniha
Chválím příjemný a procítěný přednes příběhu, z prostředí nám tak vzdáleného.
Filmový konec byl hodně romantický, ale ten knižní byl zajímavě rozvinutý.

lucifess
16.09.2021 5 z 5

Kdysi jsem viděla jako film, musela jsem sáhnout i po knize. Výborné od první do poslední stránky.
Japonská kultura je opravdu naprosto odlišná od té naší a některé věci jsou pro mě nepředstavitelné. Když to zjednoduším, tak lepší gejša je taková lepší prostitutka, která živí celý dům. Dražení panenství, prodávání děvčátek do nevěstinců, příprava na celoživotní starání se o zábavu mužů a být jim kdykoliv jakkoliv k ruce je pro mě mimo chápání i kulturních odlišností.
Tolik pravidel podle kterých se řídí celý život by nebylo asi nic pro mě a jsem ráda, že jsem Evropanka v jednadvacátém století. Spát na dřevíčku pod krkem, abych si neslehla účes. Dlouhé a složité oblékání kimon. Naprosto nepohodlné boty. Make-up mi spíš nahání hrůzu, než že bych v nalíčení viděla něco krásného a ženského. Nemožnost vzdělání. Vnímání ženy jako bytosti...mohla bych pokračovat i dále. Knihu stojí za to číst.

janka2000
03.09.2021 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která mi ukázala pro mě nepochopitelnou kulturu japonskou. Príběh této gejši je velmi zajímavý a plný překážek, začíná po 1. sv. v. a končí po 2. sv. v. V dnešní době bychom gejšu označili za placenou společnicí a možná i za prostitutku. Jazyk a styl psaní je prostý a jednoduchý, ale zase ne příliš. Doporučuji!

Shinju
08.08.2021 5 z 5

Film jsem viděla asi 1000x. Musím uznat, že se velmi povedl. Ale kniha je skvost. Tenhle příběh mě asi nikdy neomrzí. Doporučuji film i knihu.

AkiB
19.07.2021 5 z 5

Krásná knížka, věřím, že jsem ji nečetla naposledy. Trochu mě mrzí, že asi od poloviny knihy už byl znát rychlý spád, za mě by mohla být ještě o několik stran delší.
Přijde mi nechutné, jak přišlo lidem normální vydražit panenství patnáctileté dívky více než čtyřicetiletým chlapem..
Milovala jsem Sajuri a stejně tak i Hacumomo. Hacumomo byla neskutečně zlá, ale hodně mě bavila.

Calwen89
22.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Rozhodně je to zajímavý příběh. Pohled do naprosto odlišné kultury byl rozhodně obohacující. Nicméně malou Čijo jsem si oblíbila daleko více než dospělou Sajuri. Vůbec se mi nelíbilo co z toho odvážného a upřímného děvčátka vyrostlo, její myšlenkové pochody a naivní láska i v dospělosti mě ubíjely. Celkový pohled na gejši potažmo lepší prostitutky mě nepřekvapil, ale pořád jsem doufala že se mezi nimi najdou i poněkud inteligentnější jedinci, co mají i nějakou hrdost. Opravdu mě nenapadlo, že jsou na to ty husy ve skutečnosti pyšné a po ničem jiném netouží.

Jelitovna
27.05.2021 4 z 5

Osmnáct hodin poslechu. Poprvé, kdy jsem si ani vteřinu nemusela zvykat na hlas ani na způsob přednesu. Výborně napsaná kniha. Jenže. Kompletně depresivní. Musela jsem si dát několik měsíců pauzu, než jsem zvládla posledních pár hodin. Proto nedávám nejvyšší hodnocení. Dále viz komentář Gordonlord, trefil to dobře.

Gordonlord
18.05.2021 4 z 5

Příběh je vlastně o luxusních štětkách z donucení, které se snaží svoji nechtěnou společenskou pozici kompenzovat brutálním zlatokopectvím, kolem kterého se točí celý jejich život. Těžká neúcta k ženám je zde maskována hezkými slovíčky a omlouvána kulturní tradicí. Když o tomhle člověk čte, má chuť tam těm Japoncům švihnout třetí atomovku.
Co je tedy hlavní - kniha vážně dovede vzbudit emoce, i když děj se točí kolem nechutně povrchních věcí, kterým se ovšem naší hrdinové z donucení své pozice či dogmat, nemohou vyhnout.

Hlavní hrdinka příběhem sice proplouvala tím stylem, že z každé kaše jí dostal nějaký chlap pro její hezkou tvářičku, nebo měla prostě kliku. Dětství měla těžké a v práci to nebyla žádná sláva, ale tohle mě nedojalo. Fandit by jí člověk svým způsobem neměl, ale celé je to podané tak poutavým, působivým a strhujícím způsobem, že při čtení jaksi nezbývá žádný prostor na hledání chyb a nedokonalostí, které zde prakticky nejsou, a nechává se jen unášet strhujícím vyprávěním, u kterého si nejsem jistý, zda se jedná o smyšlený román, nebo životopis. V obou případech je to jedno, bylo to fakt super.

Exotické prostředí předválečného Japonska a všechny jeho libůstky jsou zde vykresleny tak, že doplňují příběh a popisy jejich mechanismů zde nejsou navíc, ale slouží jako silná podpěra dobrého děje. Člověk se dozví hodně o tom, jak to v Gejším oboru a celkově v Japonsku té doby fungovalo.

Postavy, jako byl Dýně, Mamesa a další, které už nevím jak se jmenovalo, jako třeba zlá gejša, která hlavní hrdince škodila, protože se bála, že ji její Gejší šéfka adoptuje místo ní, ty se nezapomínají. Další jména, hlavně chlapů, jako byl předseda, generál, ministr a nebo takový mlčenlivý jednoruký fanoušek sumo, přezdívaný "Ještěrka" a další chlapi, kterým naše hrdinka podržela aby se měla líp, už jsem zapomněl i přesto, že jsem knihu dočetl dnes odpoledne.

Skvělý román, u kterého jsem se nenudil. Navíc mi přišel docela originální, zajímavý a zábavný.

Pejuška
30.04.2021 5 z 5

Knížka se mi velmi moc líbila, ani jsem nečekala, že mě tak chytne. Film jsem nikdy neviděla, a ani po tom asi netoužím. Líbil se mi popsaný zrod gejši, jejich celoživotní náplní je umění zábavy, kterému se učí od dětských let. Obdivuju Mamehu (a musím říci, že když jsme se na konci dozvěděli, jak to vlastně bylo, tak jsem valila oči, nečekala jsem to), a její píli a houževnatost vychovat z malé Čijo úchvatnou gejšu.
Plusové body vnímám i v tom, jak byla popsána doba války a úpadku gejš, nesmím zapomenout na popis Japonska a jejich zvyků.
Rozhodně knihu doporučuji, dozvěděla jsem se spoustu nových informací :)

jirka9453
26.04.2021 5 z 5

Dnes už klasická kniha z prostředí gejš, kterou navíc podpořil nádherný film. Krásně květnatý jazyk plný příměrů a vět, které dotvořují poetičnost světa kolem gejš, linky plné oddanosti, píle, ale i krutosti, to vše propletené dobrotou a silnou láskou. Krásný román, který mě přivedl k zájmu o svět gejš jinak, než jen jako krásného symbolu Japonska. Jediné, co mě zabolelo, bylo to, jak si autor pohrál s Mineko Iwasaki, která mu své paměti vyprávěla a z nichž čerpal, a jí pak dostal do špatného světla tím, že nedodržel svůj slib a uvedl její jméno... ale to ona krásu knihy vliv nemá a mě coby čtenáře se to netýká, takže tak. Světu dívky s očima jako déšť jsem propadl :-)

Johana
12.04.2021 5 z 5

Čtivá kniha z prostředí Japonska, která se snaží nahlédnout do života a prožívání profesionálních gejš. Příběh mi nepřišel přesvědčivý, zpočátku ještě, ale postupně se naklání k červené knihovně, asi aby se spanilomyslná čtenářka necítila třeba zhnusená. Těžko říct, jsem z toho na rozpacích.
Pět hvězd dávám za jazyk (a tudíž i překlad), který je neobyčejným způsobem poetický, s překvapivými příměry. Když jsem knížku četla, pořád mi vrtalo hlavou, co mi ta přirovnání připomínají, až mi docvaklo: haiku! Dám sem pár ukázek, snad z toho vysvitne, jak to myslím.

- Když jsme dorazili na místo, byl už skoro večer a já měla stejný pocit, jaký má asi skála, když do ní buší vodopád od rána do večera.

- Pan Bekku nás zase popadl za lokty a vedl nás, jako bychom byly dva škopky, které nese od studny.

- Měla štíhlou postavu, ale její tvář byla plná a téměř dokonale kulatá, takže mi připadala jako meloun na špejli. Vědro nesla s námahou a pomáhala si přitom vyplazeným jazykem, přesně tak, jako když z dýně roste nahoře stopka.

- V prvních dnech mého pobytu v okiji jsem k Matce pociťovala bezdůvodnou náklonnost, něco, co by mohla cítit ryba k rybáři, který jí vytahuje háček z huby.

- Ona sama mohla mít na sobě kimono z nádherné látky, ale její oči zůstávaly olejnaté jako u staré smradlavé ryby… a ke svým vlasům zřejmě měla stejný vztah jako vlak ke kouři ze svého komína: byly jen něčím, co se jí octlo na hlavě.

- Uplynulo několik let od doby, co jsem se dověděla smutné zprávy o své rodině, a bylo úžasné, jak úplně se změnila krajina mé mysli. Všichni víme, že zimní scenérie pokrytá sněhem, se stromy oděnými do ledové jinovatky, bude na jaře k nepoznání. Ale nikdy bych si nepomyslela, že se něco takového může stát člověku. Když jsem se dověděla o osudu své rodiny, bylo to, jako by mě přikryla sněhová pokrývka. Ale ten strašný chlad časem roztál a odhalil krajinu, jakou jsem v životě neviděla a ani jsem si ji nedovedla představit.

- „Mladé dívky doufají v mnoho hloupostí, Sajuri. Naděje jsou jako ozdoby do vlasů. Dívky jich chtějí mít co nejvíc. Když zestárnou, vypadaly by směšně, i kdyby měly jen jedinou.“

- Byla vysoká a hubená jako koště, dlouhé vlasy za ní vlály, když pobíhala po domě. A tvářičku měla úzkou jako zrnko rýže – neubránila jsem se pomyšlení, že jednou i ji vhodí do kotle, jako to udělali se mnou, aby z něho vyplavala bílá, nadýchaná a rozkošná, připravená k pozření.

- Asi byla tak pohlcena vlastními myšlenkami, že se její mysl podobala vlaku, který za sebou táhne příliš mnoho vagonů.

- Nevšímal si vlastně ničeho kromě ryby, která se vymrštila nad hladinu nedalekého rybníčka a na kterou mě upozornil, jako kdybych v životě rybu neviděla.

- Ať jsou naše zápasy a vítězství jakékoliv, ať se s nimi tak či onak dokážeme vyrovnat, stejně se až příliš rychle rozplynou a vyblednou jako rozředěná tuš na papíře.

MadamC
23.03.2021 5 z 5

Film jsem měla ráda už od prvního zhlédnutí, když vyšel, ale nikdy mě nenapadlo si přečíst předlohu tohoto filmu. Nevím vůbec proč. Ke knížce mě přivedla kamarádka teď po dlouhé době od mé první zamilovanosti do filmového zpracování a musím říct, že kniha je 1000x lepší. Když jsem dočetla knihu a hned na to zhlédla film, tak moje první myšlenka byla, že film je pouze stínem knihy. Samozřejmě, že se do stopáže nevejde celá kniha, ale byla jsem překvapena, jak jsou některé postavy ve filmu ukázány zcela v jiném světle...Ale už dost o filmu!
Kniha vám ukáže Japonsko, jeho kulturu, jeho zvyky a tradice. Je takovým průvodcem světem gejš, který je nám, Evropanům, na hony vzdálený. Děj se odehrává před druhou světovou válkou, trochu během války a pak těsně po ní. Takže také zjistíme, jak se gejši později z Japonska vytrácely do jiných velkých měst jiných zemí.
Svět gejš je krutý a bez pořádných intrik si v něm neškrtnete, takže očekávejte pořádnou "válku sakur". Gejša je umělkyně a podle toho se také učí toto umění. Umění bavit ostatní. A co chce ona? To nikoho nezajímá, protože každá gejša má svou cenu, víte? To není jako tady u nás, že člověk je nezaplatitelný. Tam je možné koupit všechno. Od panenství, po manželství. Je to prostě seznámení s úplně odlišnou kulturou.
Ale jazyk knihy je moc krásný. Autor opravdu umí se slovy krásně zacházet a především s přirovnáními. Ale také vás často dokáže pobavit.
Pro mě největším překvapením byla postava Nobua, díky které jsem se často smála nahlas. Za mě rozhodně nejoblíbenější postava, samozřejmě až po hlavní postavě.
Závěrem doporučuji, doporučuji a ještě jednou doporučuji.
Jo a nezapomeňte si také pustit naprosto úžasný soundtrack! Ten za to také stojí!
Rozhodně jsem tuto knihu nečetla naposledy.

Asterixxka
21.03.2021 5 z 5

V této době jsem chtěla nějakou pohodovku. Neměla jsem náladu na thrillery, horory a dramata plná neštěstí. Gejšu jsem měla vždy ráda jako film a musím říct, že kniha byla ještě lepší! Jde do hloubky příběhu Sajuri i jejího okolí, překvapil mě např. její vztah k Nobu, který z filmu vyzníval mnohem hůř. Hacumomo naopak v knize dostala více prostoru pro své intriky. Dovídáme se i co se stalo se Sajuri dál, což nám film neřekl. Knihu z trochu jiného světa plného japonských tradic, malebných čajoven a barevných lampionů můžu jen doporučit!

Beruš09
16.03.2021 5 z 5

Krásná knížka o tom jak se dívka postupem času stává Gejšou a jaké jsou to útrpy v této roli. Kniha mě i přiučila věci, které si pamatuju dodneška. Určitě mohu jen doporučovat.

choiyiyoo
09.03.2021 5 z 5

Knihu jsem si užila daleko víc, než film, protože se v ní nachází daleko více děje. Ve filmu není spousta věcí vysvětlena podrobně. Když jsem film viděla poprvé ještě před čtením knihy, tak jsem si tehdy googlila nevysvětlené termíny japonských zvyků.
Kniha a film měly za úkol přiblížit západní kultuře kulturu japonských gejš, které po určitou dobu byly považovány za prostitutky nikoliv společnice na vysoké úrovni. A to se podařilo. Za mě 5 hvězdiček, protože se ke knížce často vracím.

Marie022
25.02.2021 5 z 5

Tenhle příběh naprosto miluju, v psané i hrané podobě.
Za mě nemám co vytknout, jenom to, že pět hvězdiček je málo.