Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2366 444

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová , Romány , Duchovní literatura

Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

majklos301
10.06.2023 5 z 5

Čteno jedným dechem.

Aligi
01.06.2023 5 z 5

Miluju tu knihu, i film. Jedna z mých nejoblíbenějších knih, k nimž se moc ráda vracím. V závěru je popsán skutečný příběh hlavní hrdinky.

Tereza_T
29.04.2023 3 z 5

Největší hodnotu knihy vidím v přiblížení tématu gejš jejich stylu života od brzkého učení se umění tanci a zpěvu, stylu a složitosti jejich oblékání, hierarchii v okijích a postavení ve společnosti. Všechno pozlátko kolem gejš mě zaujalo, gejši samotné, tak jak jsou v románu popisovány, už moc ne. Čtivá a zajímavá výpověď mladičké Čijo prodané do otroctví se nakonec zvrtla v tlachání o výšivkách, make-upu a laciné intriky. Těžko říct, kde leží pravda, kniha vyvolala po vydání velké kontroverze, a to hlavně ze strany gejš, které se ohrazovaly, že jejich životy nejsou vůbec takové, jako je v knize popisováno. K mojí lítosti nemám po přečtení knihy o gejšách moc pozitivní úsudek a to, myslím, je pravým opakem původního záměru. Z knihy gejši vidím jen jako cupitající kimona hrající na šamisen a hledající toho nejbohatšího muže v okolí, který pokryje jejich náklady. Naštěstí pro gejši není asi moc těžké si takové muže nabrnknout, protože většina dialogů v knize zněla asi nějak "ó, pane, já hloupá dívka, co bych o tom já věděla" a pán na to "nebuďte skromná, jste krásná" a Téra na to: "ó, mé oči krvácejí". Oukej, tady přehrávám, knížka to nebyla špatná a dozvěděla jsem se dost nového nejen o atmosféře té doby v Japonsku. Mám-li to soudit, řekla bych: fakta o způsobu života gejš paráda, dějové intriky a milostná zápletka hrůza. Nakonec to bylo pěkně odvyprávěno, že jsem ji přečetla za pár dní, určitě nelituji, jen to prostě nebyl můj šálek saké.

Tirisa
20.04.2023 4 z 5

Zajímavé čtení, které jsem si užila, i když podobné knihy zase tak často nečtu...

Jarka88
08.04.2023 5 z 5

Krásná kniha. Za mě palec nahoru. Doporučuju

Jarda72
28.03.2023 5 z 5

Párkrát jsem viděl film, ale kniha to je úplně jiná káva. Bavilo mě to od začátku až do moc krásného konce. Až mě bylo líto, že příběh končí. Přišlo mi, že ty staré časy v Japonsku byly v mnohém lepší. Těším se až se jednou ke knize vrátím a tentokrát ji zkusím v audio verzi.

kopretina100
27.03.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. I když mám přečteno mnoho knih, tak o Japonsku jsem jsem zatím nic nečetla. Jak žijí gejši mne vždycky zajímalo, teď už tu představu mám, protože se jedná o vyprávění jedné z nich. K málokteré knize se znovu vracím, tato bude patřit mezi ty vyjímky. Mohu určitě doporučit.

DK197
20.03.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA: Nelehký příběh jedné malé dívky, která se stane jednou prvotřídní gejšou. Je to plné zajímavých postav a neméně zajímavých příhod. I tak bych příběh samotný ohodnotila čtyřmi hvězdičkami, kdyby knihu nepozvedalo tolik zajímavostí o Japonskou a tehdejší době.

Hall3006
19.03.2023 4 z 5

Velmi těžké a ze začátku nepříjemné čtení, jak se někdo může chovat k malému dítěti. Postupem stránek, kdy se výpověď dostává do dospělých let a těžké doby Japonska 30´let se dozvídáme hodně o kultuře ostrovního císařství a životu po jeho porážce. Přiznám se, že zbytek příběhu jsem vstřebal díky filmu, jenž je natočen podle této knihy. Pro zájemce o toto téma a období jí mohu doporučit.

Jelenička
11.03.2023 5 z 5

Velmi poutavý příběh, který je pěkně čitelný. Knihu jsem četla až po několika shlédnutí filmu. Musím říct, ze spojení knihy a filmu dotváří celek a člověk si lépe dokáže představit a vžít se plně do příběhu mladé Gejši. Moc se mi líbilo pojetí a celkové vykreslení kultury v teto době - tradice, úcta, pokora. Konec knihy už je takový plytký, řekla bych, ale nijak to nemění můj názor

Leonora
01.02.2023 4 z 5

Mnoha knihám by prospělo, kdyby radši skončily v nejlepším (jako třeba filmová adaptace téhle). Četlo se to velmi příjemně, ale konec už byl rozplizlý.
Kromě toho jsem se ráda dočetla o umírněné a přezdvořilé japonské kultuře, že i její večírky vypadaly jak středoškolská pařba - chlast, nemravný hry a blití z okna. Ať už je to pravda nebo výmysl autora.

DominaCZ
18.01.2023 1 z 5

Zklamání...chtěla jsem číst o zkušenosti praktickýho výcviku a ne fňukot malý holky, že musí někde hlídat, že ji nutí starší klečet celou noc, jaký intriky tam jsou atd...
Je to obyč handrkování mezi ženskýma a to mě neba.
Měla jsem za to, že ony byly chovány k dokonalému chování nejen na té veřejnosti, kde teda pány doprovázely a bavily, ale i k jakési úctě a solidnosti mezi sebou, takový ty úklony co zůstaly dodnes, i když si myslí POLIB MI..ale že by si rozstříhaly nebo popsaly nejdražší kimona a hodily to na malý nezkušený děcko, když ony samy už postavení mají a jsou nejkrásnější, čili ve vedení?? Divný nelogický a pro ně příliš riskantní.
To zas bude představa pouze autora, kdybychom se zeptaly dobových pamětnic, bude to asi jinak.
Tamější kultura učí už děti ve školkách a bojových kroužcích jak se ke komu chovat, hlavně těm co jsou výš než vy, takže rozháranosti a atakům typickým pro náš západ, nevěřím.

Thalin
04.01.2023 5 z 5

Do knihy jsem se pustila až dlouho po filmu a asi je to dobře. I když se to v něčem liší, pořád mi film pomohl si mnohé lépe představit. Příběh je poutavý a čtivý a rozhodně mě vtáhl.

sabina5156
23.12.2022 3 z 5

Dojemná a sentimentální kniha, která nás posune o století zpět. Do světa klidného a tichého, který měl svou nezaměnitelnou poezii a krásu. Svět, do kterého vstupujeme je nebezpečný z jiného pohledu, člověk se v něm snadno ztratí. V překrásných parcích a barevných zahradách, krásných látkách a vůních všude ve vzduchu - ale také v politikaření a překupování lidských bytostí jako kusů masa na trhu. Svět zloby a nepřátelství, vzájemné rivality a v bolestných představách o tom, že jednou zakopneme a už nebudeme schopni se znovu zvednout. Tohle je realita, kterou naše malá Gejša, která v očích nosí celý oceán, žije každý den. A my jsme vlečeni do jejího příběhu s takovou naléhavostí, že tomu nelze odolat. Kniha má i větší přesah než pouze osud jedné krásné dívky, nechává nás nahlédnout do osudů těch, kterým se život rozpadl pod rukama, těch, kteří přišli o všechen klid, který už nikdy nedostali zpět.

Zanda96
29.11.2022 5 z 5

I přesto, že jsem několikrát viděla film, mě knížka dostala. Velmi čtivě napsané, vtáhlo mě to do děje a na konci jsem si dokonce trošku poplakala. Doporučuju!

haki34
26.11.2022 4 z 5

nech je aká chce, nech je presladená, ale mám ju tak rada :)
asi starnem...romantické závery mi prestávajú vadiť...práve som minimálne druhý krát dopočúvala audio verziu a aha, komentár som Gejši nikdy nenapísala...film veľmi zdarilo kopíruje knižný príbeh Čijo, alias Sajuri...tvrdý život gejš...ktoré častokrát nemali na výber..(veď koho by lákalo robiť hovoriacu bábku ? živiť sa konverzáciou s kdejakým truhlíkom a pitím saké ? ) , ale často práve po tejto pozícii a povolaní túžili. Konkurečný boj, ale i spolupráca a priateľstvá ...pre nás hlavne exotika, pre Japoncov rituály a tradície. Autor vychádzal z rozhovorov so skutočnými gejšami, takže asi tento krehký svet zobrazil dosť verne, i keď niektoré gejši po vydaní románu protestovali napríklad ohľadne mizuage ( či už bolo, či nebolo, za mňa teda tento rituál v podstate také lepšie znásilnenie...). A sám príbeh Čijo je tak trochu rozprávka o tom ako chudobná dievčinka ku šťastiu prišla, po tom, čo si preskáče veľa nástrah, znesie veľa príkorí...
Čo sa mi na vodnom svete nepáčilo - samozrejme všetky tie intrigy, plánovačky, teraz tam, teraz s tým...celý ten princíp fungovania, akože žijem vydržovaná nejakým papalášom, čo je vlastne i mojim cieľom, a pracujem na to celý život. Vlastne som luxusná spoločníčka, doplnok.. Takto zanikne to, čo sa mi páči , a to kultúrne vzdelanie gejš, hudba, konverzácia, kimoná (tie látky už len z popisu úchvané), tanec.
Doporučujem romantickým dušiam so slabosťou pre východné krajiny...a určite sa k nej ešte v nejakej podobe vrátim...

Martooni
09.11.2022 5 z 5

Kniha Gejša je podle mne jedna z nejlepších, které jsem za poslední dobu přečetla, resp. vyslechla jako audioknihu.
Mnohokrát jsem si poplakala nad osudem hlavní hrdinky Čijo/Sajuri. S hlavní hrdinkou jsem sdílela každý její smutek, bolest, krutost, nespravedlivost, ztrátu, lásku, zlomené srdce, přátelství, oddanost, pokoru.

Konec knihy mne rozdrtil na ten nejjemnější písek a já jen z povzdálí sledovala malou starou číňanku oblečenou do kimona stojící na kraji silnice v americkém velkoměstě.

Děkuji panu Goldenovi za tento zážitek. Ještě dlouho potom jsem si hledala detaily skutečné gejši, kterou se autor nechal inspirovat.

Neuvěřitelně silný příběh neuvěřitelně silné ženy, nebo spíše žen.. Gejš..

Zuknihomol
17.10.2022 5 z 5

Z knihy jsem byla unešená. Příběh je o malé Čijo, kterou za život potkalo mnoho překážek. Z opilého domu plného chudoby a nemoci se devítiletá dívenka dostává do okije, kde se učí dívky, jak se stát gejšou. Jenže její cesta je strastiplná. Jde o nášlapy úspěchu a min, kdy dětská Čijo se stává dospělou a úspěšnou Sajuri bojující o to, co je jí nade vše drahé, totiž o její lásku... Doporučuji, četla jsem jedním dechem :)

Kater1ena1
11.10.2022 5 z 5

silny pribeh co vtahne do deje, mam moc rada japonskou kulturu, takze me velmi zajal vycvik gejs a zvykou ktere se k tomu poji

Olous1
25.09.2022 5 z 5

Knihu jsem si zakoupila už hodně dávno v levných knihách. Teď se mi hodila do čtenářské výzvy. Velmi dojemný a krásný příběh. Japonsko se mi líbí, zajímavé zvyky. Další pěkný kousek v mé knihovně.95%.