Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2367 444

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

Gyw
18.09.2016 5 z 5

Krásná kniha,nádherný příběh malé Čijo,překvapilo mě že i film se toho dost držel.Samozřejmě že kniha je daleko víc podrobnější,víc děje.Asi si opravdu hodně lidí pod pojmem gejša představí prostitutku,ale byly to velmi nadané a všeobecně vzdělané společnice.Všem doporučuji.

DasaN
18.09.2016 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala, protože zde popisuje část japonské kultury týkající se studia a života gejš. Samotný příběh o gejše Sajuri je čtivý, poutavý a krásný.

Kiku-san
15.09.2016 5 z 5

Gejša bude ještě dlouho mou nejoblíbenější knihou! Je čtivá, naučná, s dechberoucím příběhem. Naprosto jsem si zamilovala jsem si Japonsko a doufám, že se k podobnému dílu někdy ještě dostanu :)

Insignitka
05.09.2016 4 z 5

Velmi čtivé, hezky to odsýpá.

Grety
02.09.2016 4 z 5

Pěkně napsaná čtivá kniha, která mě obohatila poznatky z jiné kultury.

LenkaB.11
31.08.2016

Když jsem v televizi videla film Gejša,řekla jsem si,že knížka musí být ještě krásnější než film..měla jsem pravdu ,byla skvělá ,doporučuji:-)

Týnidlo
31.08.2016 5 z 5

Jestli jsem někdy někomu doporučovala knihu, tak určitě ne tak, jako budu doporučovat tuto knihu. Děj, který mě vtahoval kdykoli, kdy jsem knihu otevřela a začetla se, byl tak moc krásný a plný citů a nadějí, že jsem se na konci rozplakala. Krásnější knihu jsem ještě nečetla.

Peta1607
23.08.2016 5 z 5

Super kniha, která skvěle vykresluje japonskou kulturu a život tajuplných gejš.

Manyna
19.08.2016 5 z 5

Je pravda, že jsem se nikdy o japonskou historii a kulturu příliš nezajímala a stejně tak, jak popisovala sama Sajuri - jsem měla všeobecně gejši spíš za luxusnější prostitutky. Kniha mě však vyvedla z omylu a představila mi Japonsko a konkrétně gejši v úplně jiném světle. Bylo to strhující čtení, od kterého jsem se nemohla odrhnout, a kdyby bylo klidně i dvakrát tak dlouhé, nevadilo by mi to, protože příběh mě neskutečně bavil a bylo mi líto, že už to končí. Považuji tuto knihu za jednu z nejlepších, co jsem kdy četla.

Pepína15
15.08.2016 5 z 5

Nádherná knížka! Jsem strašně ráda, že jsem se k ní dostala, protože to je přesně knížka, která mi přirostla k srdci. O gejšách jsem před ní nevěděla nic, teď však už vím nejen, jak tradiční záležitost to je, ale i jak těžké to mladé dívky v životě v té době měly. Po přečtení mi knížka i postavy několik dní chyběly a tak se těším, že se brzy podívám na filmové zpracování. Doporučuji.

Lucinka007
03.08.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, co jsem mohla číst :). Dokonalá exkurze do života gejš! Myslím že tuhle knížku by si měli přečíst všichni, co si myslí, že gejši měly všechno lehké a v pohodě. Od první do poslední stránky senzace. Knížku doporučuji všem.

Alysa
19.07.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co se mi dostala do rukou. Příběh tak poutavý, že nebyla stránka, která by mě nebavila. Nepochybuji, že se ke knize budu vracet znovu a znovu.

AkiB
19.07.2016 5 z 5

Zbožňuji Japonsko, jejich kulturu, zemi. Film Gejša miluji odjakživa, nelituji rozhodnutí přečíst si i knihu. Jsem ráda, že mě to o něco přiblížilo k poznání Japonska. Měla jsem ji přečtenou během jednoho odpoledne. Rozhodně doporučuji.

Gabika56
18.07.2016 5 z 5

Kniha přečtená jedním dechem. Film jsem měla ráda už jako menší holčička, krása gejš mě velmi fascinovala a jak jsem se náhodou dostala po letech k této knize, musela jsem si ji přečíst. A nelituji, je to poutavý příběh malé Čijo, kterou jsem nemálo litovala, ani ne tolik, jako když byla malá a sloužila jako prodaný otrok, ale hlavně poté, jak už se stávala gejšou a začala být úspěšná a známá, a i přesto se její život nezměnil, v tom, co chtěla a po čem toužila... No, prostě a jednoduše velmi krásný (ale krátký) náhled do kultury, která mě moc láká, doporučuji k deštivému, chladnému dni strávenému pod dekou a s touto knihou.

carcassonna
17.07.2016 4 z 5

Knihu som čítala už veľmi dávno, hneď ako u nás vyšla, takže pamätám si len dojem, ktorý z nej mám a ten je hodne dobrý. Mám rada knihy iných kultúr, kde sa môžem niečo zaujímavé dozvedieť a tento príbeh k nim určite patril.
Kniha bavila a po prečítaní ma napadlo, že chcem natrafiť na viac takýchto podobných.

Evda
13.07.2016 5 z 5

*****
Skvělá. Výborná. Geniální.
Příběh, postavy a životy gejš jsou velice barvitě popsané.
S postavami a jejich příběhy jsem se tak rychle sžila, že mi vůbec nedělalo problém vzpomenout si na ně o několik kapitol později, kde je Sajuri znovu zmínila.
(Mimo jiné velice obdivovuji dokonale vystižená přirovnání a zajímavé myšlenky!)

Už teď vím s jistotou, že se k této knize brzy vrátím.

Blancheerka
07.07.2016 5 z 5

Bohužel jsem viděla dřív film, než četla knihu. Až na pár detailů si myslím, že to bylo jak dobře naočené, tak skvěle a poutavě napsané. Vysloveně jsem jí zhltala :)

rarášek
09.06.2016 5 z 5

Jako první jsem viděla film. Ve srovnání s knížkou toho nelituju, protože obojí je skvělé. Sajuri se mi moc líbila, Mameha celkem taky, protože Saruji pomohla. Je tam krásně popsaná japonská kultura a kultura gejš. Je tam taky dobře popsaný rozdíl mezi gejšou a prostitutkou. Moc se mi líbila, skvělá knížka. Brzo budou v televizi opakovat film, tak se těším. :)

Tatsume
03.06.2016 4 z 5

Absolutně úžasná knížka, kterou jsem doslova hltala od začátku až do konce. Hodně se zajímám o Japoskou kulturu a tohle mi pomoholo ji pochopit, i když mi toho pořád hodně uniká.

kaja77
29.05.2016 5 z 5

Bylo to bezvadné čtení, úplně jiná kultura, zvyky. moje fantazie jela na plné obrátky, když jsem četla o kimonech, která si gejši oblékají, o svátku sakur, o Gionu .. z mně paráda mohu jen doporučit