Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2366 444

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová , Romány , Duchovní literatura

Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

lil_monster
10.02.2017

Nakolik je kniha historicky přesná nebo autentická co se reálií týče, to nevím. Ani při čtení ani po tom mi to nepřišlo důležité (což vlastně vypovídá o vlivu, který na mě přečtení mělo - čti: nijaký). Místy čtení zajímavé, až překvapující. Jako náhled na cizí kulturu tedy velice vhodné. Jako "milostné" čtení naprosto prázdné. Styl vyprávění byl totiž výrazně citově zploštělý. S hrdinkou nebylo možné se jakkoliv ztotožnit, její lásku jsem jí nevěřila, její štěstí také ne.
Její osud se mnou nijak nepohnul. Když vidím místní hodnocení a komentáře, asi budu taky citově zploštělá.

Dantea
05.02.2017 5 z 5

Tuto knihu jsem četla teď podruhé. Je to nádherný příběh, pro mě opravdu velmi silný zážitek. Ještě dlouhou dobu po přečtení to ve mně doznívalo. Viděla jsem i film, ale na knížku nedám dopustit.

Marcela1950
23.01.2017 5 z 5

Tato úžasná kniha stojí za přečtení,protože se jedná o příběh skutečné ženy - gejši ,která nám umožnila nahlédnout do kultury Japonska, života gejš a který nebyl nejen o kráse,ale také o nelehkém životě těchto žen.Mohu jen doporučit k přečtení.

ivca001
17.01.2017 5 z 5

Nádherný příběh. Při čtení mám pocit jako bych přímo slyšela ji vyprávět. I když je vyprávění plné bolesti, ztráty a utrpení, zároveň je i plné krásy a naděje. Je znát, že to není příběh na jaký jsme zvyklý, je to úplně jiné prostředí, tajemné, plné krásy, ale i bolesti. Navíc je příběh protkaný krásnými myšlenkami a moudry, které jsou zároveň jednoduché i dechberoucí. Je to jako nahlédnout za oponu do úplně jiného světa.

izfnp
12.01.2017 5 z 5

Film patrí k mojim najobľúbenejším, pri čom knižka je na rovnakej úrovni kvality i zaujímavosti. Odporúčam všetkým, ktorých zaujíma východná kultúra i netradičný romantický príbeh.

martunka
11.01.2017 5 z 5

K téhle knize jsem přistupovala opatrně, protože jsem dřív viděla film a ten se mi moc líbí. Ale musím uznat, že kniha mě úplně uchvátila. Čtivý příběh, ochucený krásným žalem. Nevím, co dál dodat.

Hašlerkaa
05.01.2017 5 z 5

Opravdu skvělý příběh. Kniha mě vtáhla natolik, že mě mrzelo, že jí mám již dočtenou. Myslím, že film je jen malou částí toho, co je popsáno přímo v knize. A opravdu stojí za přečtení.

niki-chan
05.01.2017 5 z 5

Úžasná kniha, která přibližuje skutečný svět Japonska a gejš. A po přečtení mi ten krásný a dokonalý svět přijde jako neuvěřitelná dřina a neustálý boj o místo. Ale i tak zachovává své kouzlo. Srovnání s filmem se nevyhnu, ale po přečtení jsem z něj dost rozčarovaná...

Leome
29.12.2016 5 z 5

Japonská kultura mi nikdy nic moc neříkala, ale díky této knize jsem měla možnost do ní nahlédnout a přitom se skvěle bavit. Ne, že by snad kniha hýřila humorem, ale poutavý a zcela originální příběh potěší každého. O to více je to zajímavé tím, že se jedná o životní příběh skutečné ženy, která svůj příběh pak jen převyprávěla. Krásný příběh o tématu, které není mezi lidmi příliš známé.

Obecně jsou gejši mezi lidmi považované spíše za ekvivalent prostitutek, ale kniha Gejša tohle naprosto vyvrací. Po shlédnutí filmu mohu doporučit obě díla, zvláště film mě velice příjemně překvapil. Pět z pěti hvězdiček.

LucieAlexandra
24.11.2016 5 z 5

Nádherný příběh. Začetla jsem se a vtáhlo mě to natolik, že jsem pociťovala místy napětí, jako bych to prožívala sama. Kdysi jsem viděla film, ale rozhodně mě neupoutal tak, jako kniha

Erilenne
18.11.2016 2 z 5

Ani krásné, ani dojemné, pouhá ukázka prohnilé společnosti.
V osobě Sajuri nikdo neviděl osobnost, byla tím, v co byla vychovávána. Žena nebyla ničím, jak bylo patrné v jakékoli postavě románu. A bez krásného zevnějšku není přízeň, peníze ani vliv...
Nelíbilo se mi, že malá Čijo, posléze Sajuri, se snažila idealizovat postavení gejš na umělkyně, pravdou je, že gejša tak, jak byla vykreslena zde, nebyla ničím, než pouhou luxusní metresou. Označení, nevycházející z dovedností, ale z charakteru, sebeúcty a hodnoty sebe sama.

Tess.96
27.10.2016 5 z 5

Velmi krásný a dojemný příběh, který mě okouzlil již od samotného začátku. S Čijo jsem prožívala každou špatnou i dobrou chvíli, místy mi jí bylo opravdu moc líto a občas jsem se neubránila slzičce. Je neuvěřitelné, co musela zažívat prostá malá holčička a co museli snášet gejši celkově.

jana1976
17.10.2016 5 z 5

Viděla jsem film, který se mi líbil, ale knihu??? Tu miluji. Netušíme co prožívají gejši, jak se nadřou, aby byly úspěšné a co vše musí podstoupit..... Tady vše se to dozvíme. Krásná čtivá kniha.

elzu
03.10.2016 4 z 5

Příběhů o příkoří napáchaných na ženách je napsáno spousta, tato kniha v tomto ohledu není ničím výjimečná. Přesto ve vás život gejši Sajuri zanechá hluboký dojem. Vyvolá spoustu emocí. Možná za to může ten prudký kontrast mezi čistou duší malé Čijo a pokryteckými, povrchními praktikami japonské smetánky. Možná za to může zoufalství onoho příkoří, které dokáže život člověku přinést, pocit bezmoci, který nutí člověka osud přijmout, odhodlání a síla, které přece jen člověku dodá sílu bojovat, a naděje, která nikdy nepřestane žít. Možná...
Gejša Sajuri svým vyprávěním přináší obraz Japonska, jaké jsem ho neznala, z úhlu, který jsem neviděla, a to je další důvod, proč mě kniha oslovila.

ThonT
02.10.2016 5 z 5

Zajímá vás, co se odehrává v zákulisí světa dokonalé krásy? Gejša vás tam zavede. Od každodenního života přes intriky i dobový kontext II. Světové války.

Lucie51
24.09.2016 5 z 5

Moje nejmilovanější kniha, v mých očích už nikdy nikdo nejspíš nedokáže napsat nic dokonalejšího a svým způsobem dojemnějšího. Naprosto mě uchvátil náhled do japonské kultury (je vidět, že knihu napsal japanolog) a do prostředí čajoven, v němž se pohybovaly všestranně nadané umělkyně - gejši - a jejich mecenáši. Autor čtenáře provází Japonskem se všemi jeho krásami od vznešených sakur přes monumentální stavby, až po podrobný popis vybavení příbytků gejš, ale nevynechává ani realistický náhled do života chudobných rybářů žijících ve velmi prostých podmínkách. Od prvních stránek jsem obdivovala Sajuri a do jejího vyvoleného jsem byla od jejich prvního setkání neskutečně zamilovaná :-) autor jej popisuje jako galantního gentlemana, který čest, laskavé vystupování a především vděčnost a význam přátelství staví na velmi vysokou příčku. Kniha je z mého pohledu zejména o přátelství (ale i zradě), touze, pokoře a vytrvalosti. Z knihy jsem si odnesla naději, že když je člověk na naprostém dně, může jej i naprosto nepatrná jiskřička naděje ze dna pomalu zdvihat a nakonec jej přivést až ke splnění jeho životního snu :-) opravdu dokonalá kniha a též velmi vydařené filmové zpracování. Nikdy z mé knihovny nezmizí, plánuji ji číst ještě mnohokrát a každému čtenáři ji vřele doporučuji :-) ★★★★★

zulanek
23.09.2016 4 z 5

Krásná kniha,která vás zavede do zákulisí života gejš,jejich výchovu a učení.Poutavou formou se dozvíte,jaká jsou přesná pravidla oblékání kimona a způsoby líčení. To vše dokresluje krásný příběh lásky.

Elwing06
23.09.2016 5 z 5

Řadí se mezi to nejlepší, co jsem doposud četla, žádná červená knihovna, krásně napsané, silný příběh. Jedním slovem vynikající

eRaDeka
23.09.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla (spíš nejlepší). Vracím se k ní opakovaně až jsem si jí musela přečíst i v angličtině. Příběh naprosto neuvěřitelný a ať už je vymyšlený či nikoli, prostě mu uvěříte. Dokonale propracované postavy, prostředí, děj. Nemůžu najít jedinou pasáž, která by mě nebavila. Pan Golden má obrovský dar a panu Spielbergovi se nedivím, že produkoval film k této knize. Obojí je skvělé. Škoda, že takových děl je tak málo.

dee7
20.09.2016 5 z 5

Nádherná knížka, strhující příběh!!
Film se velice povedl, ráda se na něj znovu podívám, ale kniha je prostě kniha - klaním se, skvostné dílo!!
Na "stopro" se k ní ještě vrátím. Je to pro mě jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Děkuji, pane Arthure Goldene!!