Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2368 444

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

janiice
27.09.2015 5 z 5

Miluju japonskou kulturu a historii a tenhle příběh je nádherný.

Zdeňula
27.09.2015 4 z 5

Kniha se četla dobře. Ale v půlce knihy mi to přišlo už zdlouhavé čtení....můžu říct, že jsem se těšila, až knihu dočtu. Konec byl zase překvapivě rychlý :)

Centropenka
17.09.2015 5 z 5

Člověk se na konci nějak nemůže rozhodnout, jestli cítí radost, smutek, melancholii, úlevu, štěstí, ... Možná všechno dohromady. A proto je ta knížka tak skvělá.

cat5
27.08.2015 4 z 5

Velmi citelně psaná kniha, která dovede způsobit úzkost a místy i štěstí. Četla jsem ji jedním dechem,ale nemohla jsem si nevšimnout, že po své první polovině ztrácela tempo. Oceňuji nádherné slovní obraty a myšlenky.Jen je zvláštní, že film na mě působil příjemně až krásně a kniha spíše depresivně...

juli2
21.08.2015 4 z 5

Kniha byla krásná a celkově na mě udělala opravdu velký dojem. Po dočtení této knihy jsem měla ještě hodně dlouho zvláštní pocit ve stylu "páááni!". Příběh je naprosto dokonalý a ,možná jen naivně, domnívám se, že spisovatel musel danému prostředí věnovat hodně času, aby byl schopen tak krásně popsat kulturu a vše okolo gejš. Krása!

LuckaH2
06.08.2015 5 z 5

Nádherná kniha, dozvědět se tolik o japonské kultuře, prožívat s Čijo radost i zklamání. Krásně popsané postavy viděné nejprve očima dítěte, poté mladou ženou... Kniha na mě velmi zapůsobila a na její konec myslím dlouho po jejím dočtěním. Čtivě napsaný příběh, mohu jen doporučit!!!

Lussie
31.07.2015 5 z 5

Miluji asijskou kulturu a tohle je má oblíbená knížka a miluji i film. Postava ČIjo je ztělesnění krásy a odvahy a velké síly vše zvládnout. Všechny postavy mají něco do sebe..Jednoznačně kniha popisuje život gejš a jejích elegance pro umění,kulturu a vztahy..Četla jsem ji max 3 dny a byla jsem zasněna..Kdo nečetl ať začne :D

Chrisstine
26.07.2015 4 z 5

V knize se mi líbili postavy kladné i záporné a oceňuji úžasná přirovnání, která byla v knize hojně používaná. Krásný a zajímavý příběh, ze kterého si čtenář odnesl poznatky z jiné kultury. :)

Mirkens
16.07.2015 5 z 5

Krásný příběh, skvěle napsaný, prostě přečetla jsem ho jedním dechem a zanechal po sobě krásný pocit :) a tak by to mělo být.

PandaGirl
07.07.2015 5 z 5

Moje jasná srdcovka. Tohle podání života Gejši je neskutečné. Krásně ukázané trpkosti jednoho žití. Nemám k téhle knize slov, můžu jí jen doporučit :)

Alizon
25.06.2015 5 z 5

Moc krasna kniha. Cetla jsem ji dvakrat - v cestine a ve spanelstine, v cestine vlastne nekolikrat, proto mi text sam naskakoval pri ctenim v cizim jazyce. Kniha je atraktivni uz tim ze se odehrava pro nas v exotickem prostredi, dozvidame se hodne o kazdodennim zivote gejs (nakolik je to vsechno opravdove a nakolik fikce nedokazu posoudit) ovsem naprosto nenasilnou formou krasneho vypraveni . Malou Cijo a pozdeji Sajuri si nelze nezamilovat, roman je zabydleny dalsimy zajimavymi postavami, k tomu milostny pribeh (pricemz nejde o zadnou cervenou knihovnu). Marne cekam jestli se objevi nejaka dalsi knizka od tohoto autora.

Jenny3
12.06.2015 5 z 5

Krásný příběh, krásně odvyprávěné. Tenhle styl mám ráda, člověka to víc vtáhne do děje. Na rozdíl od filmu se dozvíme, jak to skutečně se Sajuri dopadne, za to jsem vděčná. Rozhodně se k této knížce ještě vrátím, abych si jí přečetla znovu. Tady nelze hodnotit jinak než na plný počet hvězdiček.

Naoki-Keiko
30.05.2015 4 z 5

Myslím, že ta kniha je přeceňována. Ale nepíšu, že by se mi nelíbila.

MaláLasička
18.05.2015 5 z 5

Sajuri a její slovní obraty mne doslova uchvátily, strašně jsem je obdivovala a mám pocit, že si je snad všechny vypíši někde na papír a schovám.
Všechny postavy byly vypracovány tak, aby si o nich člověk udělal vlastní obrázek, aby si k nim vytvořil svůj vlastní vztah, ať už kladný a nebo záporný. Nevím, co psát, ale cítím potřebu. Prostě moc líbilo.

notburga
14.05.2015 4 z 5

Kniha je napsaná pěkně, dobře se čte. Hvězda mínus je za některé nepřesnosti a nadnesená tvrzení. Opravdový obrázek o životě gejš je lepší postavit na jiných knihách.

marketad
06.05.2015 5 z 5

Opravdu moc pěkná knížka. Asi nejzajímavější je exotické prostředí Japonska a života gejš, do toho zapadá romantická, ale ne přeslazená linka. Doporučuju.

sumcicka
23.04.2015 3 z 5

Kniha ve mně, bohužel, nezanechala trvalejší dojem.

knihomolka01
13.04.2015 5 z 5

Film jsem neviděla, ale jsem na něj zvědavá. Kniha byla úžasná, Japonsko a gejši mne uchvátily. Sajuri byla strašně sympatická, musím se ale přiznat, že jsem Předsedovi moc nefandila.:D

kacka4225
18.03.2015 5 z 5

Úžasný film a úžasná kniha. I když jsem se od knihy takřka neodtrhla, trvalo mi tři týdny, než jsem ji dočetla. Nádherně napsaná, odhalující život gejš. Velmi mne bavily popisné pasáže ohledně života gejši a také jak se gejša rozeznala od prostitutky (už nikdy na ně nebudu koukat stejně!). Fantastická kniha se skvělým příběhem.
A i když se film poměrně liší, také stojí za shlédnutí.

Kraken84
12.03.2015 5 z 5

Váhal jsem, protože znám film. Naštěstí je kniha skvěle napsaná a hodně se liší od filmu. Komu se líbil film - neváhejte. Ten kdo má rád vše japonské - pusťte se do Gejši.