Geek Girl

Geek Girl https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308971/sprtka-1n0-308971.jpg 4 68 22

Geek Girl/Šprtka série

„Jmenuji se Harriet Mannersová a jsem geek.“ Tak začíná první díl jedné z nejpopulárnějších současných knižních sérií pro mládež. Harriet ví, že kočka má v uchu 32 svalů, že člověk se průměrně patnáctkrát za den směje, že jednou ze složek dynamitu jsou burské oříšky. Žije si zkrátka ve svém světě vědomostí a znalostí o všem možném a skutečný život jí jaksi nic neříká. Není tedy divu, že ji ve škole, až na nejlepší kamarádku Nat, nikdo nemá moc rád. Takže když si jí všimne agent z modelingové agentury, neváhá a využije příležitost, aby svou situaci zásadně změnila, a hlavně, aby změnila sebe. I kdyby to mělo znamenat, že bude lhát těm, které má ráda, že ukradne Nat její sen o kariéře modelky, rozpálí doruda svou úhlavní nepřítelkyni Alexu a několikrát se znemožní před krasavcem Nickem. Harriet se do všeho tak zamotá, že se řítí z jedné katastrofy do druhé. A navíc se ukazuje, že ani ve světě módy ji nečeká procházka růžovým sadem. Dokáže se Harriet změnit dřív, než se jí všechno rozpadne pod rukama?... celý text

patricia8137
26.03.2024 5 z 5

19/2024 RECENZIA
Kniha ŠPRTKA je mojim prvým stretnutím s autorkinou tvorbou.
Kapitoly sú písané v - ich forme a hlavným rozprávačom je 15 ročná študentka Harriet Mannersová. Príbeh Harriet má autobiografické prvky, aj samotnú autorku v pätnástich nečakane objavila známa londýnska modelingová agentúra a ďalšie 2 roky strávila padaním na móle, zažila veľa módnych prehliadok a nevyhnula sa ani trapasom.
Harriet je obyčajné dievča, ktoré má záľubu v učení a preto je svojim okolím vnímaná ako šprtka. Má len jednu najlepšiu kamarátku Nat, ktorej snom je stať sa modelkou. Potom je tam aj spolužiak Toby, ktorý by s ňou rád trávil viac času, lebo je tiež šprt. Harriet ho ale považuje za jej stalkera a nie za kamaráta. Harriet si žije vo svojom svete vedomostí s otcom Richardom a nevlastnou mamou Annabel a skutočný život jej nič nehovorí. Až si ju jedného dňa všimne agent z modelingovej agentúry. Harriet neváha a využíva túto príležitosť, aby zmenila svoj život aj seba samú aj za cenu, že sa dostane do nepríjemností a musí klamať ľuďom, ktorých miluje. Ako si Harriet poradí v modelingovom svete? Bude schopná sa zmeniť skôr, než sa jej všetko zrúti pod rukami?
Aj napriek tomu, že už dávno nepatrím do skupiny čitateľov, pre ktorých je kniha určená, príbeh sa mi páčil, bol vtipný s nenáročným dejom a vďaka kratučkým kapitolám aj veľmi čtivý. Hlavná hrdinka mi bola sympatická. Áno, aj ako 30 ročná si občas prečítam young adult knihy, vynahrádzam si to teraz, keďže ako - násť ročná som nemala možnosť ich čítať.
Túto knihu odporúčam hlavne -násť ročným dievčatám, ktoré začínajú s čítaním a hľadajú nenáročnú oddychovku.
@bibliophile_patricia

bookworm_girl
24.07.2021 3 z 5

Kniha je vtipná, čtivá a oddechová. Nic víc po tomto typu knihy asi nepožaduji. Ano, před pár lety by se mi asi líbila i víc, lidem nad 12 let už může chvílemi připadat hloupá, ale i tak jsem si čtení užila. Hlavní hrdinka je sympatická, a to je podle mě u knihy jako tato snad úplně nejdůležitější.

kate9326
27.05.2021 4 z 5

Některé kapitoly mi připadaly odbyté, třeba i velmi krátké.....
a tím pádem poněkud zjednodušený děj.
Hrdinka byla sympatická, to ano...

Jája92
08.08.2020 5 z 5

I když tato knížka nespadá do mé věkové kategorie, můžu ji zařadit do odpočinkové četby. Harriet je ztřeštěná dívka, která je jako magnet na průšvihy a potká ji nejedno překvapení.

lykantropka
13.08.2019 3 z 5

Tato kniha nepatří k mím nejoblíbenějším, ale byla vtipná a dobře se četla.

6484
26.07.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Tady jsou důvody:
1- Je jednoduchá (vhodná na letní prázdniny)
2-Je čtivá
3-je vtipná

Dada_cte
25.04.2019 5 z 5

Hezká kniha. Není to sice můj úplně nejoblíbenější žánr, ale kniha mě bavila. Je také spíš taková oddychová, ale je hezká a čtivá. Můžu ji jen doporučit ❤️

Anetka24
10.11.2018 4 z 5

Mě osobně tahle kniha bavila, ale od svých kamarádek jsem se dozvěděla že jim kniha přišla nudná a moc je nezaujala. Pro mě to byla taková oddychovka.

SknihouVrukách
24.04.2018 5 z 5

Túto knihu som čítala ako Re-reading, takže neviem ako hodnotiť, takže som radšej nechala hodnotenie z konca roka 2016. Kniha je skôr vhodná pre mladších čitateľov. Hlavná hrdinka Harriet bola dosť naivná a po roku a pol mi prišla dosť tupá. Pri knihe som sa zasmiala, pripomenula som si staré problémy Harriet a tiež som si pripomenula ako ma táto kniha v decembri 2016 bavila. Takže ak vám nevadia naivné príbehy, tak odporúčam.

sola_lupa
23.01.2018 2 z 5

Prvních cca pět stran jsem si říkala, že je velmi vtipná. Ale čím déle jsem ji četla, tím více jsem si uvědomovala, že je určená úplně jiné věkové kategorii, než jsem já. Pokud je tedy člověku maximálně 12 let a je slečna, ocení ji. S narůstajícím věkem si ovšem člověk uvědomí, že to je "hrozná hloupost".
Co mě asi nejvíc vyvedlo z míry, bylo tvrzení, že lední medvěd má bílou kůži. V ten moment jsem zpozorněla a raději googlila, jestli jsem mimo já, nebo kniha. Zdá se, že byly erupce na Slunci a buď samotná autorka měla špatný den, nebo překladatel a ještě to prošlo korekturou. No co, stane se.
Hodnocení dávám podle toho, že mám na knihu příliš mnoho let a bohužel nemá šanci se mi příliš zavděčit, tak jej berte s rezervou.

parvitas
17.10.2017 3 z 5

milá knižka o slušnom a dobre sa učiacom dievčati, čo si o sebe myslí, že je škaredá, ale nie je, lebo si ju vyberú ako modelku... a tak celkovo je to o tom, ako kto vyzerá a kto je aký vo vnútri a že tí praví priatelia sú tvoji priatelia navždy a že im netreba klamať, alebo sa báť povedať pravdu... proste taká oddychovka a som za ňu rada - je v nej kopa vedeckých faktov (a áno, polovicu z nich budete poznať, je to fajn, keď sa takto dvíha povedomie národa! )

holy17
10.10.2017 2 z 5

Četla jsem, abych si odpočinula po velké dávce odborných textů, ale moc mě tato kniha nezaujala. Přišla mi stejná jako X dalších. Nic zvláštního.

Veronika33
10.08.2017 3 z 5

Kniha je celkom pútavá, ale je primárne určená mladšej vekovej kategórií (cca 11-12 rokov), takže už mi prišla až veľmi detská. Preto sa mi zdala trochu naivne napísaná, knihu veľmi osviežili pasáže kde vystupoval Harrietin otec, občas som sa až nahlas zasmiala. Napriek niektorým plusom knihy, v sérií nebudem pokračovať, odporúčam však tínedžerkám .

kendllajf
25.06.2017 4 z 5

Nemám nějaký důvod souhlasit s oceněním. Nevím. Další holka, co je utlačována ve škole, má pár přátel, rodinu, která ji podporuje. Ze začátku jsem Annabel nesnášela, ale postupem knihy mi začala být sympatická. Její otec vypadal jako puberťák . Tento typ postavy bych spíše dala ženě, ale alespoň nějaké to ozvášnění . Kniha je jinak čtivá, pěkná, dobře vymyšlená s geek, ale na cenu bych ji tedy nedoporučila.

kalinkacz
24.06.2017 2 z 5

Proč mi není 13? Pak bych byla z knihy celá bez sebe, takhle vidím stupidní mladou hlavní hrdinku, která má vše, co se jí namane a je jí odpuštěno všechno, včetně věcí, které se v běžném životě rozhodně nepromíjejí... Její modelingová kariéra je postavená na hlavě... Pochybuju, že se tohle děje takhle běžně, já chápu, že věci v knihách se nemusejí běžně dít, ale tady mi to přišlo všechno až hodně moc nepravděpodobné...

ivca3710
20.05.2017 5 z 5

Uzasna kniha! I kdyz mi trvalo trochu dyl ji precist, pac jsem mela cteci krizi,ale zaroven me tahle kniha od cteci krize vylecila yeeey!
Strasne me to bavilo a bylo to vtipne, krasne, pravdive a proste Harriet je geek a je uzasna a i kdyz to hodnekrat zvora a rika veci, ktere nikoho nezajimaji, tak se s tim musime smirit. Tesim se na dalsi dily!

Attia
17.04.2017 3 z 5

Kéž by vše nebylo vytažené do absurdna. Jinak by to byla fakt pěkná knížka o tom, že každý jsme jiný, ale stejně výjimečný a že si máme jít za svým.

Ailee
28.01.2017 5 z 5

Naprostá spokojenost. Oddychovka, u které jsem se musela smát snad každou vteřinu. Ano, od druhé třetiny příběh obrátil, ubylo vtipu, ale zas se děj posunul jiným směrem, aby dobře zakončil. Je to praštěný, je to nereálný, ale je to pecka. Vzhledem k tomu, jaké věkové kategorii je kniha oficilně adresovaná, nemůžu nic vytknout.

KnižníSen
18.12.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila a ač to není nic převratného, mile mě překvapila, protože jsem od ní měla mnohem menší očekávání. Četla se mi velmi dobře a svižně, čemuž pomáhají velmi kratinké kapitoly (většinou o rozsahu 3-5 stránek), které svojí délkou čtenáře pobízejí číst stále dál.

Moje recenze:

warca
16.12.2016 4 z 5

První polovina knihy byla naprosto úžasná! Děj mi (až moc rychle) utíkal před očima a dost jsem se nasmála. Do půlky jsem Geek girl považovala za úchvatnou a dokonalou...
Potom v příběhu začal ubývat humor a konec mi přišel trochu násilný.
Celkový pocit z knihy je ovšem spokojenost!

modelky

Holly Smale