Gazdina roba

Koupit

drama o třech jednáních

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/387518/gazdina-roba-hDc-387518.jpg 3.7102
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, Orbis

Kniha Gazdina roba

bílárůže

Gazdina roba mi velmi připomínala Její pastorkyni, což bylo hlavně stejnou autorkou a námětem. Jinak se mi kniha velmi líbila jen možná o kousek méně než již zmiňovaná Její pastorkyně. Byla čtivá a nářečí, tak charakteristické pro Gabrielu Preissovou, bylo též velmi hezké a zpříjemňovalo mi četbu. Divadelní hry jsem si v poslední době dost oblíbila, jelikož jsou často plné mouder a přesto krátké a rychle přečtené. Ještě před četbou knihy jsem viděla Gazdinu robu natočenou jako divadelní inscenaci, která se mi opravdu líbila, i když šlo o moderně upravenou verzi, které často nesplňují mé požadavky a moc se mi nelíbí. Jak již jsem psala, tak použitý jazyk mi vyhovoval, ale přiznávám, že občas jsem některým slovním tvarům nerozuměla, jejich význam jsem si často buď domyslela, nebo nebyl tak důležitý, proto jsem jej neřešila. Obálka knihy je nenápadná a neurazí, písmo a použitý font je příjemný a dobře se čte. Gabrielu Preissovou mám v poslední době velmi ráda a těší mne, že jsem si mohla přečíst obě její nejznámější díla. Pro mě byla kniha hezkou ukázkou toho, jak to může dopadnout, když člověk věří nesprávným lidem a daruje jim sebe sama i přes varování druhých. Určitě doporučuji dalším čtenářům k přečtení a zamyšlení.

MilanCFC
18.10.2019

Já tenhle český realismus prostě žeru. Skvělé, skvělé, skvělé. Mánkovo chování naprosto otřesné, a jako by se stalo vzorem pro spoustu dalších mužů, včetně těch dnešních a nepochybně i zítřejších.

Kuža007
14.07.2018

Velice realistická divadelní hra.

waltraud5114
29.11.2017

Je to tragédia takmer antických rozmerov, ktorá napriek snahám všetkých neúprosne speje k jednoznačnému, tragickému koncu. Ani sa mi nechce veriť, že autorka napísala poviedku už v roku 1889. To krásne mäkké nárečie dodáva poviedke ďalší rozmer

.Verča.
29.02.2016

Není to vůbec špatné, na druhou stranu to ani není nějaký zázrak (např. v porovnání s Maryšou). Příběh je vcelku zajímavý a rychle ubíhá, nářečí se dá v pohodě rozumět. Každopádně z mého pohledu tomu trochu ubližuje snadno předvídatelný konec - od začátku jsem přesně věděla, co se stane.

harama
23.12.2014

Pro člověka ze Slovácka tato kniha není žádným problémem :-) Proto jsem si ji hodně užil. Pro vás ostatní z jiných koutů republiky to asi až tak čtivé nebylo - jednak kvůli nářečí, možná také kvůli ději, který v některých částech republiky člověk nemůže pochopit přesně tak, jak by měl, a jak se to tady u nás opravdu na HODY děje :-) Za mě 4*, solidní drama.

Mrs.Domis
05.01.2013

Zajímavý příběh. I na to nářečí se dá časem zvyknout :)

p.stranska
06.10.2012

Stáhla jsem si jí a poslouchala do ucha...to bylo pěkné, číst knihu by se mi asi nechtělo. I když příběh je pěkný, asi bych se tím těžko prokousávala...