Gaudího klíč

Gaudího klíč https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18578/mid_gaudiho-klic-xzh-18578.jpg 3 61 13

Napínavý román osloví příznivce knih Dana Browna. Píše se rok 2006 a blíží se naplnění dávného proroctví. V Barceloně za podivných okolností umírá bývalý žák A. Gaudího a jeho vnučka Maria se svým přítelem Miquelem se pokoušejí odhalit jeho zapomenuté tajemství. S pomocí japonské historičky umění Taimatsu a publicisty Àlvara zahajují pátrání; vodítkem jsou jim záhadná říkadla a důmyslně sestrojená hračka. Postupně se dozvídají o existenci prastarého rytířského řádu spjatého s horou Moria, na níž stával Šalomounův chrám, a setkávají se i s jejich protivníky, kteří se snaží naplnění proroctví zabránit. A odhalují neuvěřitelné tajemství, k němuž jsou klíčem Gaudího stavby v Barceloně…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Argo

La Clau Gaudí , 2007

Gabča67
22.09.2023 3 z 5

Příběh je vystavěný na podobných základech jako kniha od D.Browna Šifra mistra Leonarda. To tady již bylo zmíněno v mnoha komentářích a nezbývá nic jiného, nežli souhlasit. Na knize mi bylo sympatické umístění děje do známých míst Barcelony, kterou jsem měla to štěstí kdysi navštívit. Právě propojení knihy s Gaudího dílem dávalo knize jistou přidanou hodnotu. Ale to je tak asi vše. Děj byl vzhledem k totožnosti zápletky s již zmíněnou knihou jasně předvídatelný a tím pádem pro mě předem ztrácel napětí a hlubší čtenářský zážitek. Své čtenáře si knížka jistě najde, já však zůstanu věrná D. Brownovi.

Majto
11.10.2022 3 z 5

Siahol som po tejto knihe len kvôli Gaudímu a najviac sa mi na nej aj pozdávali časti týkajúce sa či už jeho osoby abo diela. Príbeh samotný síce začínal zaujímavo, no postupne sa akosi strácal a rozpadal. Pridám sa k tým, ktorým sa záver zdá uponáhľaný. Potenciál, ktorý táto téma ponúka žiaľ zostal nevyužitý.

roudno1
27.03.2019 5 z 5

Velmi napínavé, o Gaudím a jeho stavbách si počtete

lukas9601
07.02.2018 3 z 5

Ano, mnohokrát jsem si při četbě této knihy říkal, že je to převlečený Dan Brown. Nadruhou stranu autoři Gaudího klíče vnesli do knihy svůj rukopis, kterým se odlišují od Browna. Smekám klobouk před autory, protože napsat knihu, která nasazuje na reálný svět vymyšlený příběh tak, aby všechny fakta ohledně církve, Ježíše, templářů a Gaudího tvořili dohromady harmonii zajímavého příběhu, jistě není nic jednoduchého ani časově nenáročného. Přišlo mi, že autorům ke konci knihy jakoby došla fantazie či trpělivost. Rozřešení celého děje není tak promyšlené a lehhce kazí dojem z celé knihy.

happy-smile
30.12.2017 4 z 5

Knížečka, která potěší milovníky Dana Browna. Já osobně jsem se také těšila na opětovné setkání s Barcelonou, byť nakonec se tolik procházek městem nekonalo, protože se docela často objevovaly pasáže z minulosti. Asi už si za nějakou dobu nebudu pamatovat, o čem to bylo, ale jinak byla četba příjemná a rozhodně jsem se nenudila.

PavlínaAlžběta
27.12.2017 4 z 5

Kniha, která vám velmi zlehka připomene Dana Browna, s dějem propleteným, neustálými odkazy na historii, mnoho popisy, lehkým napětím i zápletkou a dějem takovým ne příliš záživným, nechybí luštění hádanek a točení se kolem náboženství, děj měl i takový tajemný nádech. Gaudího obdivuji, v Barceloně jsem trávila mnoho času, takže kniha mě nalákala hlavně na Gaudího a jeho architekturu, která je plna záhad. Rozhodně knihu nechci hodnotit špatně, námět na Gaudího odkazy plné tajemství byl velmi dobrý a i když kniha nemá mnoho přívrženců, knihu doporučuji čtenářům, kteří mají v oblibě Dana Browna, hlavně prosím spisovatele nesrovnávejte, kniha je psaná jiným stylem a je z jiného soudku.

lisc
21.12.2017 2 z 5

Knihu jsem dostala od kamarádky a číst jsem ji začala "z povinnosti". Pro mě nejzajímavější část byl Gaudího životopis. Jinak děj komplikovaný, četné odkazy na historické události mě nezajímaly, některé scény brutální (mučení Taimacu), konec pak snad až příliš jednoduchý.

jprst
19.05.2016 3 z 5

Příběh až překombinovaný, asi nejzajímavější je část věnovaná životu a myšlenkám A. Gaudího, kterou se podařilo autorům poměrně důvěryhodným způsobem zapracovat do příběhu. Přečíst se to dá, ale žádný velký zážitek to není.

Andy6
10.07.2015 4 z 5

Mě se ta knížka docela líbila a trochu to zavánělo Brownem, kterého mám ráda.

medvěd
06.10.2014 2 z 5

vysloveně zklamání, blbé jak mexická telenovela. Dvě hvězdy jen proto, že mám rád Gaudího stavby.

Marčullkas
13.09.2014 3 z 5

Nevím jak knihu hodnotit, nechci ji hanit, ale nejsem z ní vytržená. Děj je hodně rozvětvený, mnoho popisů a odkazů na historii. Přesto jsem knížku dočetla a mám z ní rozporuplné pocity. Závěr knížky je až moc jednoduchý . . .

lido
10.05.2014 odpad!

Po dlouhé době jsem nějakou knihu nedočetl do konce. A držel jsem se statečně, vzdal jsem to až na 200. straně z necelých tří set. V ten okamžik jsem si uvědomil, že to čtu proto, že se nemůžu dočkat, až to budu mít za sebou a ne proto, že bych byl zvědavý, jak to dopadne nebo že bych si užíval děj.
Jedná se o (pro mě) špatnou kopii Šifry mistra Leonarda, akorát děj byl přenesen z Pařiže do Barcelony a da Vinci byl nahrazen Gaudím. Jinak samotný děj je zhruba stejný - mladá holka spolu se svým přítelem pátrají po nějakém tajemství nějaké hodné pradávné sekty a celou dobu jim pod nohy hází klacky nějaká zlá pradávná sekta.
Vyloženě mě rozesmálo, že po tajemství pátrají více méně proto, že starý děda (velmistr hodné sekty) ho kvůli své senilitě zapomněl. V knize se však nejednalo o vtip, ale o násilně vykonstruovaný důvod k tomu, aby holka se svým přítelem měla po čem pátrat.

Dašička
22.08.2012 5 z 5

Nádherná kniha, přečtená jedním dechem....kdo byl v Barceloně, znovu si může projít fotky z návštěvy města, protože popis památek, je skutečně přesný. Kdo má rád knihy s luštěním tajemství v náboženství a hledání pokladů, určitě si čtení téhle knihy moc užije. Opravdu je srovnatelná s Brownovým Davinciho kodem:)))