Gaudí

Zatímco pro mnohé je Gaudího jedinečná architektura pevně spojená s Barcelonou, znalosti o postavě ukryté za kroužícími, sugestivními stavbami, které se staly inspirací pro surrealisty, jsou malé. Soudobé popisy Gaudího zároveň líčí jako dandyho, přísného vegetariána a zaníceného katolíka, revolučního vlastence, hluboce ortodoxního novátora i poustevníka, který si zvolil celoživotní celibát. Jestliže platí, že výstřední, oslnivý Antoni Gaudí byl produktem své doby a místa, pak je zásluhou práce Gijs van Hensbergena, že postava tohoto muže a architekta ožívá na měnícím se pozadí Barcelony a Katalánska. Tento výjimečný životopis představuje zároveň doklad rostoucí závažnosti Gaudího architektury pro dnešek. Recyklací stavebního materiálu a používáním lokálních a jednoduchých stavebních technik Gaudí daleko předběhl svou dobu. Architekt býval často označován za fantastu, tato biografie ho však vykresluje jako velmi racionálního muže. Gijs van Hensbergen nás provádí Gaudího nejvýznamnějšími stavbami, odkrývá před námi všechny jejich novátorské přístupy a spletitosti. Každá architektova práce vrhá nové, fascinující světlo na jeho paradoxní osobnost a přesvědčení. Čím silnější se stává jeho katolická víra, tím radostnější jsou jeho stavby. Čím více přemýšlí o přínosu strádání a bolesti, tím více se přibližuje univerzálnímu stylu. Gaudí ztělesňuje architektonického génia, jehož ohromné ambice ho vedly k tomu, aby se pokusil o nemožné, aby nově uvažoval o celém architektonickém kánonu minulosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46569/gaudi-46569.jpg 4.118
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , BB art

Gaudí

Kniha Gaudí

GYROTOURBILLON
19.08.2020

Velice mě zaujala Sagrada familia , její detaily archytektury a prvky..a proto životopis AG byl na místě..Dft. vše od Gaudího je obdivuhodné , náročně propracované a propojené s přírodou..
Zajet se podívat ke katedrále musí být zážitek...ale v dnešní době asi problém.
Knižní fotografickou publikaci jsem dostal od rodiny k vánocům , a že je nač koukat , nepochybujte..Detaily , které by jste ani na místě neměli šanci zaregistrovat..

MarketV
24.05.2014

Gaudího architektura je něco jako magický realismus převedený z literatury do prostoru, jeho stavby mají narativní význam. Kámen, materiál, jakoby vyprávěl příběh, kde se střetává realita s fantazií, snové se skutečným, předvěké s moderním...
Tato kniha je jako mozaika, oblíbený architektův prvek - nabízí různé úhly pohledu a souvislosti s životem a dílem tohoto génia.
Nejen Gaudího život, popisy staveb, ale i zařazení do historického kontextu, dobové reakce na architektovy realizace, mnoho osobních výpovědí lidí z Gaudího okolí dělá z tohoto životopisu velice čtivou a zajímavou knihu.
Doporučuji přečíst před navštívením Barcelony a Katalánska.

Efwa
30.04.2012

Barvitý popis nejen Gaudího architektury, ale také života jako takového. Pohled na jeho slasti i strasti a svět architektury.