Gardedáma

Gardedáma https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397120/bmid_gardedama-4rv-397120.jpg 4 94 34

Pouhých pár let před tím, než se stane hvězdou němého filmu a ikonou své generace, opouští patnáctiletá Louisa Brooksová rodný Kansas, aby studovala na prestižní škole v New Yorku. Doprovází ji gardedáma, třicetiletá Cora Carlisleová – ani matka, ani přítelkyně, ale komplikovaná, tradicionalisticky smýšlející dáma, jež má své vlastní důvody, proč se vydat do New Yorku Dvě ženy, které nemají zdánlivě nic společného. Přesto je pětitýdenní cesta navždy spojí… a také změní. Brilantně napsaný příběh se odvíjí na pozadí bohaté a především bouřlivé historie dvacátých a třicátých let minulého století. Velká deprese, rychle se rozvíjející společnost, svět módy i filmu a živoucí, nikdy nespící New York jsou hlavními devizami tohoto strhujícího románu o ženách, které hledají své místo ve světě i samy sebe.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Chaperone , 2012

tittanie
17.07.2020

Asi jsem čekala víc. Možná mi nesedl styl psaní autorky, ale knihu jsem dočetla a nepovažuji za špatnou.

soukroma
16.07.2020 5 z 5

Moc dobré čtení: doba meziválečná a prohibiční a rasistická a tak odlišná místa děje jako kansaská Wichita a velkolepý New York by sama stačila na skvělý román.
Ale autorka do toho zapojila ještě jeden specifický prvek - příběh sirotka, dnes tedy již ženy ve středním věku s dvojčaty na univerzitě, která pátrá po svém původu. Charita a katolická péče o sirotky v době jejího raného dětství bylo opravdu zajímavé téma.
Její chráněnkyně, budoucí filmová hvězda, není hvězdou v knize, ale přesto dovolí nahlédnout pro změnu do světa umění a kultury tehdejší doby, včetně postojů mladých ke světu, který se dramaticky vyvíjel (KKKlan nabíral i ženy, prohibice měla své příznivce i zaryté odpůrce, nalíčené ženy leckde znamenaly jen jediné, korzety stále ještě doslova svíraly ženská těla a jen pomalu vzdorovaly sevření definitivně uvolnit, nezletilé a mimomanželské a "sodomické" vztahy byly stále tabu a na okraji společnosti...).
Velmi čtivý styl, v němž se mi líbilo i pár poznámek přičiněných k příběhu až za mnoho desítek let - jak se na danou dobu i konkrétní příběh gardedámy a jeji mladé svěřenkyně dívalo z budoucnosti. Poslední část knihy se věnuje budoucím desetiletím života obou protagonistek poměrně stručně a čím dál rychleji, tahle část už se mi tak moc nelíbila, ale bez ní by to nebyl celek. Nikde jsem se ale nedozvěděla, zda hlavní hrdinka gardedáma byla skutečná osoba...
Obě postavy, které oddělovala generační propast, byly vystiženy velmi pěkně a velice uvěřitelně. Takže ač nevyhledávám zrovna knihy na pomezí ženského a společenského románu, zde směle hodnotím 90%.

"Řekla si, že moc přemýšlení je nepřítelem sebedůvěry."

Pozn.: vyhledala jsem si Louise Brooks (Lulu) na wikipedii, neb jsem o ní a filmech s ní v životě neslyšela - filmografie je obsáhlá, ale řada filmů se nezachovala, proto byla zajímavá poznámka u filmu Now We're in the Air (1927): "In 2016, a twenty-three minute fragment was found at the Czech national film archive in Prague. The surviving material was preserved and shown for the first time at the San Francisco Silent Film Festival on June 2, 2017."

petulka.sasanka
12.04.2020 5 z 5

Kniha mě mile překvapila, až ohromila. Nic jsem nečekala, jen nějakou oddychovku.
V tuhle chvíli (právě jsem dočetla poslední řádky) jsem přímo unesená a všude a každému budu doporučovat!!!
Hlavní hrdinka je milá, pečující na první pohled dokonalá americká dáma ve stylu 20.let. Vše je ale jen zdání na první pohled. Mám ráda hrdiny, které nečekají v koutě, ale umí se s životem poprat a Cora je přesně taková!

jarmila7388
27.01.2020 5 z 5

Dobře čtena kniha oddechova.Na dnešní dobu.Pro mladé lidi, aby vedeli jak se žilo v minulém století v Americe.

kaja77
05.12.2019 4 z 5

Četlo se to celkem dobře, bylo to příjemné, takové oddechové. Přísná morálka tehdejší doby je dnes dost těžko představitelná.

Toňula
19.10.2019 4 z 5

Zpočátku jsem byla trochu skeptická, vyprávění mě příliš nezaujalo, ale postupně získávalo na zajímavosti a také hlavní hrdinka mi byla stále bližší svým pohledem na svět, to, jak postupně v New Yorku objevovala nejen město kolem sebe, ale hlavně sebe samu a posléze i své kořeny, jak se vyvíjel vztah k Louise (pozdější filmové hvězdě), které dělala gardedámu, i její sblížení s Josephem, který ji pomohl při pátrání po skutečné matce a stal nedílnou součástí jejího pozdějšího života. Nechyběly překvapivé momenty a objevovala témata, která v té době byla tabu. Příběh byl pozoruhodný také tím, jak velké časové rozpětí dokázal pojmout a jak nenásilně líčil dobové proměny a jejich vliv na život hrdinů.

tereza1198
22.08.2019 4 z 5

Zápletka postavená na budoucí hvězdě němé éry Luise Brooks (která je tu vedlejší postava, kvůli které se rozhýbe děj). Kniha se dotýká mnoha vážných témat. Emancipace, přistěhovalectví, chudoby, antikoncepce a jiných. Všechno jen tak lízne po povrchu. Jde hlavně o gardedámu Coru. Cora Carlisleová má pár týdnů v New Yorku, aby našla sama sebe a nezbláznila se z mladé Louisy.

Pustila jsem si na Youtube kus filmu s Luise. Ta holka měla opravdu něco do sebe.

misa3662
16.07.2019 5 z 5

Moc krásný příběh. Zpočátku mě knížka moc nebrala, ale pak jsem se od ní nemohla odtrhnout a ráda si ji znovu přečtu. Je zajímavé číst o Americe v minulých dobách, a o tom, jak se lidi mění. Doporučuji, odpočinkové čtení.

Lenoulinka
11.05.2019 4 z 5

Brilantní mi to úplně nepřišlo, ale poklidné odpočinkové čtení to určitě bylo. Čekala jsem, že se více rozvine vyprávění, jak jsou Cora a Louisa v New Yorku. Bylo to docela příjemné čtení a knížka má pěknou obálku.

alzbeta4340
19.04.2019 5 z 5

Příběh o tom, jak se doba i lidé mění. Přestože jsem se začetla hned, Coře jsem skutečně začala fandit až postupně - během děje. Ale na konci jsem už všem postavám držela moc palce.

bagel
01.04.2019 4 z 5

Hodně zajímavé a čtivé, bavilo mě to. Byla jsem ráda, že děj plynul postupně až do stáří hlavní hrdinky, nestřídaly se časové roviny.

ladyka
15.03.2019 4 z 5

Řadím do odpočinkových knih,poklidných vyprávěních s nakousnutím vážnějších témat,ale takovým způsobem, že se mě příběh nedokázal hlouběji dotknout. Nevím, zda je to stylem autorky nebo mými tendencemi stále věřit těm přehnaným proklamacím na obálkách/přebalech knih... Strhujícím bych tento román nenazvala. Potenciál,co se týče témat,rozhodně měl,ale čekala jsem propracovanější pojetí, mnohé mi přišlo jen tak nakousnuto bez další gradace. Příběhu by slušelo víc barev,živější uchopení, více stylu živelné Louisy a ne váž(e)né gardedámy Cary. Přesto jsem si četbu vcelku užila a knížku docela "zhltla". Chválím obálku, která mě nalákala,a dávám slušné 4*.

iška
07.03.2019 3 z 5

Příjemné čtení. Amerika v meziválečném období v příběhu ženy, jejíž pohled na společnost a "morálku" se pozvolna mění na pozadí zkušeností.

bookcase
25.02.2019 5 z 5

Nádhera, moc dobře se četla. Barvitý příběh na pozadí bujarých dvacátých a třicátých let. Leč bujarých jak pro koho, prudérní Amerika je zde pořádně vidět.

historické romány

Autorovy knížky