Galveston

Galveston https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251647/bmid_galveston-JGv-251647.jpg 4 125 32

Roy Cady, vymahač dluhů a příležitostný zabiják, už zažil i lepší časy. Nejenom, že se od lékaře dozvěděl, že má plíce plné neléčitelných nádorů a jeho mafiánský šéf Stan mu přebral holku – teď na něj Stan navíc ještě nachystal léčku, ze které nemá vyváznout živý. Jenomže Roy má setsakramentsky tuhý kořínek. S krvavou spouští za zády a dvěma dívkami po boku, osmnáctiletou prostitutkou Rocky a její tříletou sestrou Tiffany, utíká z New Orleans do texaského Galvestonu. Nepravděpodobná, násilím a náhodou dohromady svedená trojice nachází útočiště v zaplivaném motelu plném zkrachovalých existencí, kde se Roy, zdeptaný úvahami o smrti a promarněném životě, rozhodne ještě naposledy udělat něco smysluplného… Brilantní románová prvotina Nica Pizzolatta, autora veleúspěšného seriálu Temný případ (True detective) s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem, v hlavních rolích, který v loňském roce doslova ohromil diváky i kritiky.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Galveston , 2010

dalia1769
dalia1769
20.02.2016 5 z 5

Působivý, velmi čtivý příběh s intenzivní atmosférou. Coby fanynku seriálů The Killing a True Detective mne kniha velmi potěšila. Ač poměrně temný příběh, nepůsobí ve svém celku depresivně a závěr byl opravdu zdařilý.

petrels
petrels
27.01.2016 3 z 5

Naštěstí nebyla knížka obsáhlá, protože byla o ničem. Nevím jakým zázrakem dostala nálepku "světový bestseller" ?

LuciLux
LuciLux
03.01.2016 3 z 5

True Detective pro mě bylo milým, byť temným televizním překvapením, a tak mě zvědavost přiměla podívat se, jak si jeho scénárista poradí s knižním formátem. Téměř identické rysy se seriálem se nezapřou. Děvky, drogy, alkohol, společnost, kde jeden lidský život neznamená téměř nic. To, že lidi na okraji společnosti umí Pizzolatto dobře popsat, ukázal již (nebo spíše rovněž) v seriálu. Jinak ale nenabízí nic moc nového a určitý strohý způsob televizního psaní se nezapře. Zatímco mnohdy u knih pochybuju o možnosti zdařilého filmového zpracování, tady mi přesně ty detailnější linie, které právě kniha dovoluje, chyběly. Klobouk dolů překladateli Martinu Pokornému. Překlady, ve kterých se to drsňáckým slangem jen hemží, mi v češtině často přijdou spíše směšné, ale to rozhodně nebyl případ Galvestonu.

happy-smile
happy-smile
31.12.2015 3 z 5

Ajaj, čím si to zasloužilo přídomek Světový bestseller? Knížka mi přišla celkem o ničem, byla jsem ráda, že to bylo tak krátké. Možná to chtělo zapojit trochu černého humoru nebo nějakou akčnější linii, ale takto mi příběh o "napraveném" kriminálníkovi přišel dost nudný.

ejwa1937
ejwa1937
17.12.2015 3 z 5

Jednohubka :) Kniha se mi líbila, ale autora asi už vyhledávat nebudu.

Maff
Maff
27.10.2015 3 z 5

Kniha formátu "neurazí, nenadchne". Variace na téma stárnoucího (zde umírajícího) gangstera, který se v pohnutí mysli, ačkoliv si to odmítá přiznat, snaží o nápravu svého svědomí. Má to ovšem háček, při konání dobra prostě využívá svých zkušeností ze své zločinecké dráhy. Téma lákavé i atraktivní, v této knize poklidně plynoucí k závěrečnému rozuzlení. A to je asi kámen úrazu celé knihy. Ten kdo hledá akční četbu bude zklamán stejně jako ten, který dává přednost spíše psychologickému rozvoji postav a gradující výstavbě příběhu. Prostě jen solidně napsaná četba, kde čtete a čtete a najednou je konec.

hledaseniki
hledaseniki
24.09.2015 4 z 5

Galveston je kniha, která vzbudila zájem především u příznivců seriálu True Detective, já sama mezi ně patřím a tak mi kniha nemohla uniknout. Galveston je opravdu takovou jednohubkou, která každého neosloví. Nic Pizzolatto je pro mě vynikající spisovatel, jeho styl je nevšední, běžně se sním nesetkáte, jeho rádoby kriminálku jen tak nezaškatulkujete, to se prostě nedá!

Pizzolatto dokáže vyrazit dech i prostým příběhem, který se může zdát jako předvídatelný, ale při jeho čtení zjistíte, že předvídatelný vůbec není, protože čtenářům autor připravuje jednu kličku za druhou. Galveston je jednoznačně zvláštní a neobvyklou knihou s jedinečnou hlavní postavou.
Pizzolatto připravuje jedno překvapení za druhým a já už teď doufám jak v to, že se True Detective obnoví pro další řadu, tak i v to, že napíše i něco dalšího, vlastně už se nemůžu dočkat!

bezprezdivky
bezprezdivky
12.09.2015 2 z 5

Taková jednohubka, lehké čtení, ale vcelku o ničem.

martin3683
martin3683
08.09.2015 3 z 5

Kniha mě nalákala oznámením, že je to od autora scénáře mého oblíbeného seriálu True Detective (u nás Temný případ). A protože nedávno skončila druhá série seriálu byl jsem celý žhavý, abych se ponořil do autorova světa i knižně. A ten je asi takovýto: jižanská část USA jako New Orleans, pořád vedro a dusno, hrdinové nehrdinové s vlastními problémy, v depresích, alkoholici a k tomu temný případ, vhodný jen pro jejich náturu, protože jen podobní porouchaní lidé dokáží nahlédnout do mysli těch ještě porouchanějších. Čekal jsem "jižanskou" detektivku, ale dostal jsem k mému zklamání "severskou". Prostě má to spád a hrdinu jako od Nesba, ale Nesbo to není. Atmosféra jako v seriálu se nekoná, ani ten hrdina není zas tolik porouchaný, jak jsem čekal. Prostě z toho nakonec vylezla celkem svižná, ale předvídatelná gangsterka s nemastným neslaným antihrdinou. Vůbec na mě nedýchla atmosféra přímořského města Galveston, jak jsem doufal a nakonec jsem ji ani nedočetl.

3DD!3
3DD!3
12.08.2015 4 z 5

Pizzolatto píše zvláštním způsobem. Kdykoliv by v příběhu obvykle spisovatel zahnul doleva on zahne doprava. Nepředvídatelné zákruty, lidské životy protažené bahnem reality a jímavý nečekaně prostý, přesto silný závěr. Galveston podobně jako druhá řada Temného případu nesedne každému, ale měl by po ní sáhnout každý kdo hledá talentované spisovatele, kteří se nebojí jít proti proudu.

evasamankova
evasamankova
20.07.2015 4 z 5

Zajímavý a trochu netradiční thriller. Několik napínavých akcí je tu vyplněno nostalgickým hloubáním kriminálníka, kterému podle všeho zbývá už jen velmi málo času, a snad proto chce udělat ještě aspoň něco dobrého. Příběh by se četl dobře i bez těch několika krvavých scén, resp. i kdyby se zápletka oprostila od krimi. Velmi čtivý a jistým způsobem smutný thriller s výrazným "lidským" přesahem.
Recenze:

Gracian1964
Gracian1964
08.06.2015 3 z 5

Knihu som si kupil pod dojmom serialu True detective, ktory bol skvely. Mozno som mal privelke ocakavania. Nenaplnili sa. Niezeby to bola zla kniha, to nie. Ale pripada mi mierne precenovana. Precital som ju, ale akosi ma nezasiahla. Islo to mimo mna. Keby som nevedel, ze autor je aj tvorcom horeuvedeneho serialu, vobec by mi to nenapadlo. Podla mna kniha nema tu serialovu atmosferu. Prosto len tak po mne sklzla a nezanechala trvalejsiu stopu. Nuz, taky Lee Child - to je uplne ina kategoria. Ale nevylucujem, ze si Galveston najde vernych citatelov, ktory ho ocenia lepsie nez ja. Lovu zdar!