Galapágy

od:


KoupitKoupit eknihu

Na Galapágách, nehostinném souostroví, kde evoluce ze sebe vydala to nejlepší, se ocitne izolovaná skupina lidí. Mohli by se zde vyvinout v dokonalejší formu bytí. Nedopatřením se však složení skupinky, která se na ostrůvek Santa Roaslina dostala, naprosto liší o někdejšího záměru. Díky apokalypse se hrstka lidí, kteří zde přistáli, stane předky nového, statečného a úplně jiného lidského pokolení. Původně se však měli na Galapágách shromáždit jen ti nejlepší zástupci elity lidstva ; oproti předpokladu zde ztroskotá pozoruhodná směsice: jeden alkoholik, učitelka biologie, depresivní Japonka, slepá dcera milionáře a šest kanibalek. S typickým vonnegutovským černým humorem je vysvětleno, co k tomu vedlo i co následuje. Cynismus, iracionalita, ironie, absurdita, takové kulisy má děj románu. Vonnegut ho spřádá jakoby od konce a domýšlí, jak se co mohlo seběhnout a co by čtenáře ještě zajímalo. Americký mistr satiry se dívá na náš svět a ukazuje na vše, co je smutné a bláznivě pokřivené, i na to, co stojí za záchranu. Jak je zřejmé, v průběhu milionu let se toho zase tak moc nestalo...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31926/galapagy.jpg 4132
Orig. název:

Galápagos (1985)

Žánr:
Romány, Sci-fi
Vydáno:, Alpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Přidat komentář
nanana
předevčírem

"Ľudia sú takí, akí sú, a dosť. V tomto smere vytvoril zákon prirodzeného vývinu absolútne čestné ľudské bytosti. Každý je presne taký, aký sa javí navonok."

wiix
27. října

Vôbec by som to do tejto útlej knižočky nepovedala, že ma takto ohúri. Veľmi zaujímavý nápad, ten štýl písania a rozprávača ani neviem pomenovať, ale úplne si ma získal. Ja rozhodne vrelo odporúčam tohto Vonneguta.

Zviera
04. září

moja prvá od Vonneguta. Doteraz sa dobre bavím, keď si na ňu spomeniem. Odporúčam, kde sa dá - toľko cynizmu :)

Polak
18. března

Nádhera. Michal

Peternikdy
13. února

Páčilo sa mi to celé, ale najviac mi sedí tá dôsledná logika prebiehajúcej antievolúcie a paradoxu všetkého, na čo si len vzpomeniete. Jeden z naj postapo románov, čo som čítal (zameriavam sa). Výrok "...I riekol mandarax..." sa mi dostal do slovníka. Výborné pre niekoho, kto má takéto vecičky rád. A originálne, pán Vonnegut neopisuje, nepoškuľuje.

B4LU
13.12.2017

Vlastně nevím, jak ke knize přistoupit. Je to čtivá kniha, je to divná kniha, je to divně zábavná kniha. Pokud hledáte atypické čtení o konci lidstva tak, jak ho známe, jste na správné adrese.

Faila
08.12.2017

Obsah zajímavý, ale forma - neustálé skákání v příběhu a (téměř) absence jakýchkoliv dialogů - mě bohužel velmi nudila. Knížku jsem četla na doporučení a moc jsem se na ni těšila, ale pro mě jsou Vonnegutovy Galapágy bohužel velkým zklamáním. Líbily se mi ale některé citáty, myšlenky a místy mi kniha přišla i poměrně vtipná.

nocnymotyl38
01.10.2017

Po Sirénach, ktoré mi šli ťažšie, som to zhltla. Niekde v tretine som prišla na to, že som to čítala ako dieťa, vtedy som bola posadnutá stroskotancami. A užila som si to aj ako dospelá :) Aj ked trochu iným spôsobom.

01.05.2017

Zklamání. Dle anotace jsem čekala něco na způsob Robinsona. Přistání na ostrově proběhne až v poslední čtvrtině knihy, kdy už jsem byla znuděná. Nerada nedočítám knihy, pořád jsem čekala, co se stane. A ono nic.

Padfoot
30.12.2016

Od Jatek, které byly do teď jediným mně známým autorovým dílem, se to liší neuvěřitelným způsobem, přesto je to pořád Vohne-gut… Místy celkem nechutná záležitost, ale skvěle napsaný. Opět se předbíhá v ději a zápletka je vlastně předem známá, i tak mě to ale ve výsledku všechno dost překvapovalo a zaráželo. Hlavní myšlenkou je patrně to, jakým způsobem má všechno vliv na všechno – lidi na jiný lidi; situace, doba, prostředí na celkovej tok dějin. Nemocný voják, který najednou někoho zastřelí; bratři s rizikem Huntingtona; bomba, která může a nemusí trefit správnou loď,… Nikdy nevíš. A všude kolem ty přehnaně velké mozky, žejo.

montana
05.03.2016

"No a co - Beethovenovu Devátou symfonii by určitě nikdy nesložil."

Jako vždy trefný popis lidstva, s kterým se u Vonneguta tradičně ztotožňuji. Spousta skvělých a vtipných myšlenek, jak už je člověk zvyklý. Vůbec poprvé mi zde však nesedl až příliš odtažitý styl vyprávění a předbíhání v čase. Často si díky tomu při čtení připadáte, jako když se pes honí za ocasem. Oproti ostatním Vonnegutovkám tu chybí opravdu zajímavé postavy a konec není ani trochu tak uspokojující, jak celou dobu čekáte. Ve výsledku tedy pro mě zatím asi nejslabší jeho kniha.

Mako123123
12.01.2016

ja viem že to bol zámer autora napísať štiplavú knihu ale mne sa to skrátka nepáčilo. jeho zámer sa asi vydaril ale nieje to moja šálka kávy. sprvu som si myslel že sa bude jednať o nejaký politicko-vojenský možno životopisný román. aké to trpké bolo moje prekvapenie. ani som to neprečítal celé, dostalo sa mi len nejakého nepríjemného neosobného opisovania činností pár ľudí na Ekvádore, vlastne len asi prvých 60 strán a potom až záverečnú kapitolu. toť vše... možno sa k tomu niekedy inokedy vrátim, ked budem mať náladu.

alef
20.07.2015

Mám ráda sci-fi, fantasy, vtipné a inteligentní čtení, proto jsem se již nějakou dobu chystala na Kurta Vonneguta Jr., který dle přečtených anotací a komentářů všechny tyto podmínky splňuje. Moje první volba padla na Galapágy (mám taky ráda dobrodružství a přírodu :-) ... a jak to dopadlo s mojí volbou?
Stala jsem se obdivovatelkou Kurta Vonneguta :-).

A teď ke knize: Po přečtení této "analýzy" lidského plemene, kterou nám podává duch lodního dělníka (milion let poté), zjistíme, že zdrojem všech problémů, které kdy lidstvo mělo a nejspíš i mít bude, jsou naše příliš velké a ulhané mozky, ... jedinou útěchou nám může být, jak nás informuje náš vypravěč, že milion let poté, co lidstvo spáchalo svoje prolhané plány, se lidstvu mozek zmenšil natolik, že nám lidem přestal "ubližovat" svými ulhanými výmysly :-).

A ke Galapágám: zrodily se před 5-10 miliony let z oceánu a neexistoval na nich žádný život, nikdy nebyly spojené s pevninou a tak se na ně veškerý život musel dostat z jiné části světa a překonat přitom min. 1000 km /vzdálenost od nejbližší pevniny/ ... už jen tahle jediná informace dává tušit skvělý námět ...

... a věřte, že Vás, kteří máte rádi inteligentní příběh, rozhodně tahle kniha nezklame :-).

opic 12
27.05.2015

Lidské plémě s jejich obrovským mozkem,který si tak s oblibou libuje v násilí i jiných podobných vymoženostech,přitom se stačí jednoduše životní poutí prožvanit,pokud chcete i prožrat,to jen tak ve zkratce.Dovolím si napsat,Galapágy jsou krystalicky čistej Vonnegut a opět parádní jízda.Zve nás na poslední eko-výlet lidstva na který se nezapomíná,ač by se mohlo zdát je plný optimismu,ke konci budeme svobodní,k tomu už zbývá jen pár tisíceletí,nezoufejme.Ta jeho fantas realita (žasnu) s těma ironickejma kecama,dějem a postavama,koktejl těch mnohých absurdních situací,který naskýtá sám život,nám vypráví samotný...? Dost okolku,přečtěte si to radši sami. Potom až se všici sejdeme břed azurovým tunelem,aniž kdokoli z nás složí další devátou symfonii,tam si to hezky pěkně možná povíme.
Tak zatím ...

nerusa
19.05.2014

Po dlouhé době jsem si zase užila slovenské vydání knihy, nějak mám ty slovenské překlady raději, ani nevím proč... Vonnegutův styl psaní je specifický a jen stěží můžete říct, jestli je ta kniha humorná nebo vážná, je vlastně obojí. Vonnegut ovládá vzácné umění psát humorně o vážných věcech tak, aby čtenář i přesto pochopil vážnost situace a neměl pocit nevhodnosti, pokud jde o žerty.

Ikkju
18.02.2014

Čtu anotaci a nějak mi to nesedí, myslím zrovna z tohohle románu si pamatuji útržek o tom, jak v kulisách výzkumného místa Darwina vůbec k žádné evoluci nedochází...na rozdíl od vývoje chování lidí? Že by přeci jen záchvěv optimismu ve víře v lidstvo?

honolulu1317

Tuto knihu si asi budu muset přečíst ještě jednou. Jednak proto, že byla vtipná, inteligentní, ale také proto, že už vlastně nevím, jak jí odvyprávět či trochu přiblížit. Ale raději už ji číst nebudu. Jednak proto, že byla vlastně smutná až katastrofická a jednak proto, abych si nekazil původní dojem, který byl sice evolučně starší, ale to neznamená, že byl nutně horší. Jak by poznamenal Mandarax: "Kolik třešní, tolik višní" -Darwin