Galapágy

Na Galapágách, nehostinném souostroví, kde evoluce ze sebe vydala to nejlepší, se ocitne izolovaná skupina lidí. Mohli by se zde vyvinout v dokonalejší formu bytí. Nedopatřením se však složení skupinky, která se na ostrůvek Santa Rosalia dostala, naprosto liší od někdejšího záměru. Díky apokalypse se hrstka lidí, kteří zde přistáli, stane předky nového, statečného a úplně jiného lidského pokolení. Původně se však měli na Galapágách shromáždit jen ti nejlepší zástupci elity lidstva – oproti předpokladu zde ztroskotá pozoruhodná směsice: jeden alkoholik, učitelka biologie, depresivní Japonka, slepá dcera milionáře a šest kanibalek. S typickým vonnegutovským černým humorem je vysvětleno, co k tomu vedlo i co následuje. Cynismus, iracionalita, ironie, absurdita, takové kulisy má děj románu. Vonnegut ho spřádá jakoby od konce a domýšlí, jak se co mohlo seběhnout a co by čtenáře ještě zajímalo. Americký mistr satiry se dívá na náš svět a ukazuje na vše, co stojí za záchranu. Jak je zřejmé, v průběhu milionu let se toho zase tak moc nestalo…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31926/big_galapagy-BvS-31926.jpg 4163
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Alpress

Galápagos, 1985

Kniha Galapágy

jitrnic

Nejucelenější, dějově nejsmysluplnější Vonnegutova kniha, zároveň k lidstvu nejtvrdší a nejnekompromisnější. Jako by Mistrovi s lidstvem jednoduše došla trpělivost a nehodlal jemu ani sobě nadále cokoliv pozitivního nalhávat. Přesto je ono dopředu známé rozuzlení za mě super a byl bych pro takovéto pokračování lidstva, i kdyby bylo beze mě.

A jako vždy jsou Galapágy kopcem proklatě trpké legrace. Pro mě možná i vrchol Mistrovy tvorby.

000nugatovej
26.11.2020

Co na tu knihu můj příliš velký mozek? Vnímal ji jako erupci nápadů z mnoha přesahy. Četl jsem ji v době babišovské, a tak mne můj mozek upozorňoval na myšlenky tohoto typu: "Připadá mi komické, že se tenhle člověk vydával za horlivého ochránce přírody, protože celá řada společností, v jejichž čele stál, a mnoho podniků, v nichž měl rozhodující vlastnický podíl, se smutně proslavily tím, jak úspěšně ničily vodu, půdu nebo vzduch. MacIntosh v tom však nic komického neviděl, neboť nepřišel na tento svět vybaven schopností dělat si z něčeho vrásky. Ve snaze zatajit tento nedostatek se stal vynikajícím hercem, jenž dokázal úspěšně kdekomu - dokonce i sám sobě - předstírat, že mu vášnivě záleží na všem možném. " (str. 83)
Číst ji jindy, určitě by můj mozek čtené aktualizoval zase jinak. Je to pro něj důkaz kvality tohoto Vonnegutova románu.

Greenfingers
12.06.2019

Nezaměnitelný styl psaní Kurta Vonneguta mi učaroval. Jeho příběh o evoluci lidí po celosvětové skáze nepostrádá typický autorův humor a současně nutí k zamyšlení.

nanana
12.12.2018

"Ľudia sú takí, akí sú, a dosť. V tomto smere vytvoril zákon prirodzeného vývinu absolútne čestné ľudské bytosti. Každý je presne taký, aký sa javí navonok."

wiix
27.10.2018

Vôbec by som to do tejto útlej knižočky nepovedala, že ma takto ohúri. Veľmi zaujímavý nápad, ten štýl písania a rozprávača ani neviem pomenovať, ale úplne si ma získal. Ja rozhodne vrelo odporúčam tohto Vonneguta.

Zviera
04.09.2018

moja prvá od Vonneguta. Doteraz sa dobre bavím, keď si na ňu spomeniem. Odporúčam, kde sa dá - toľko cynizmu :)

Polak
18.03.2018

Nádhera. Michal

Peternikdy
13.02.2018

Páčilo sa mi to celé, ale najviac mi sedí tá dôsledná logika prebiehajúcej antievolúcie a paradoxu všetkého, na čo si len vzpomeniete. Jeden z naj postapo románov, čo som čítal (zameriavam sa). Výrok "...I riekol mandarax..." sa mi dostal do slovníka. Výborné pre niekoho, kto má takéto vecičky rád. A originálne, pán Vonnegut neopisuje, nepoškuľuje.