Galantní poezie

Galantní poezie, výbor francouzských básníků uspořádaný Radovanem Krátkým, zahrnuje básně galantní, rozmarné až lehce necudné celé řady autorů řazené chronologicky od 15. do 19. století. Pokud nejste příliš prudérní, rozhodně vás pobaví a potěší. Když ničím jiným, tak zjištěním, že způsob myšlení a chování lidí se v jistých situacích v různých časových obdobích nijak zvlášť neliší....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220457/galantni-poezie-DcM-220457.jpg 4.132
Poezie
Vydáno, Knižní expres

Kniha Galantní poezie

lampernaqui
04.08.2020

Odpověď jedné dámě, která vzkázala Talleyrandovi, že jeho dopisy jsou dobré leda jako toaletní papír:

Musíte, lístky,
dále plouti,
váš los už pozměnit se nedá.

Prosím však snažně –
na své pouti
račte mne ohlásit u souseda.

eraserhead
18.01.2016

Kokta

Nějaký koktavý chtěl dobývat
půvaby jedné sličné paní,
a když chtěl ukázat,
jak rád
umřel by z toho milování,
uprostřed výkladů své tužby
jazyk mu vypověděl služby.
Svůj nástroj vyňal proto bez váhání
a ukázal naň se slovy:

"Promiňte mi mé zakoktání,
tenhle vám to však dopoví."

Mám hrozně rád, když (si) lidi nelžou a nezakrývají prosté a přirozené věci, nedělají z nich něco neexistujícího, když je to to nejlidštější. A přesně o tomhle je tahle útlá, sympatická, velmi zábavná a nejen jazykově krásná antologie galantně romantických erotizujících básní a veršů. Formou nádherné, obsahem úderné a nejednou až třeskutě humorné, dojmově velmi lidské. Ač se nejednou zabývá intimitou, vůbec není vulgární.

Trpělivý milenec

Ach, paní,
probůh,
rcete aspoň slovíčko,
zda milujete mne,
byť jenom maličko!

Jste poslední, jejž budu míti ráda!

Ach, to jsem rád,
že přijde na mne řada.

nightlybird
01.04.2012

UPŘÍMNOST
Milenec v žáru lásky
se optal svojí krásky,
zda by mu neposkytla onen kout,
v kterém by mohl slastně spočinout.

Nezvu tak štědře na ta místa,
řekla mu bez všech orací.

Zvláště když se tam někdo k odpočinku chystá.
Pod svůj krov zvu jen lidi za prací.