Dcery

Dcery https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238343/bmid_dcery-3Sb-238343.jpg 4 231 86

Gabriel série

< 2. díl

Román je volným pokračováním úspěšné prvotiny Člověk Gabriel. Gabrielova dcera Josefka odchází se svými dětmi do Prahy, velká stmelená rodina je stále ještě schopná čelit dopadům dějinných zvratů české historie, která až tragicky poznamenává osudy některých jejích členů. Nositelkami síly celé rodiny jsou Josefčiny dcery, ale čím více se rozpadávají jejich vlastní manželství i původně pevné rodinné vztahy, tím osudověji o tuto sílu přicházejí. Jako místy až černá ni´t se knihou vinou otázky nad vztahy mezi ženami, které jsou zdánlivě příliš silné, a muži, kteří jsou zdánlivě příliš slabí, i vědomí, že jeden tragický okamžik v životě první generace dokáže poznamenat životy těch, kteří se teprve narodí, a lidé sami zranění svá zranění přenášejí. Hutná mozaika příběhů rodičů, dětí a vnuků nenechá čtenáře vydechnout svou místy brutální energií, přesto dává naději, že i sebetěžší rodinnou historii lze unést a nepředávat dalším generacím.... celý text

Romány , Literatura česká , Rodina

Vydáno: , Jota

koudelu
14.03.2024 2 z 5

Tyhle rodinné ságy mám ráda, ale tady jsem se ztrácela v postavách, každá kapitola začínala někým jiným. Všechny osudy byly nesmírně tragické, až nerealisticky. Četlo se mi to obtížně a dlouho.

JancaMia
01.02.2024 3 z 5

Na knihu jsem se dlouho těšila, začala poměrně zajímavě chvíli jsem měla pocit že čtu (Lednickou, Poncarovou nebo Dvořákovou) , nicméně tento pocit zmizel u čtvrté kapitoly a pak už mi přišla kniha zvrácená a nechutná. Půjčeno z knihovny,

elexmil
21.01.2024 3 z 5

Hodnotím s odstupem, stejně jako díl první, ten první se mi vybavil hodně lépe. Nicméně kdysi jsem dočetla a líbilo se mi.

Michla76
04.01.2024 3 z 5

Karin Lednická z autorky asi nebude, no. Ale číst se to dalo. To ano.

Katrinreading
14.11.2023 4 z 5

Zklamání, jak tady někteří píší to určitě nebylo. Hodnotím knihu s odstupem a líbila se mi. Je to taková rodinná vztahovka. Ale nepřinesla pro mě žádné nové informace.

včelařka
25.09.2023 2 z 5

Velké zklamání.

Mirkatka
03.06.2023 3 z 5

Kniha je volným pokračováním Člověka Gabriela. Občas jsem se v tom množství postav ztrácela. Ale kniha je zajímavá a dobře se čte.

Jančislava
11.04.2023 5 z 5

Mě se kniha líbila moc a krásně sedla k tématu, kterým se zabývám a to je rodova linie. V knihovně mi padla do oka a jsem moc ráda, že jsem četla. Mě se jména nepletla, spíše mě mrzelo, že o spoustě lidech nebyla pak už zmínka jak to šlo s nima dál, třeba jedna dvě věty v příběhu. Sdílím myšlenku, že nám do života chodí to s čím potřebujeme pohnout a proto většina žen z kniha narážela na stejné může, bez účty k nim. Poslední kapitola Sbohem se mi líbila moc. Jediné co mě trochu matlo byl časový posun, který nikde nebyl zaznamenán a tak se těžko urcovalo kolik času uběhlo, o kolik hrdinka zastarla a tak. Hodně hsem flandila Štěpance, která mě svým pozdějším chováním trochu zklamala, ale celkově děkuji za zajímavou knihu.

danielavachova
06.02.2023 4 z 5

Dost smutná kniha, ale byla to nelehká doba,tak asi proto. Muži mají zde téměř vždy záporné role,pijani a násilníci. Ženy jsou ty silnější a odolnější bytosti ochotné bojovat s nepříznivím osudem. Co všechno si musely vytrpět, jako by tato rodina byla zakletá.

capar
08.10.2022 4 z 5

Tak dlouho jsem knihu snad ještě nečetla...Z počátku problém sledovat, kdo je kdo a ke komu patří, ale pak už to šlo..a čtivé to je taky...ale tolik generací a tolik bolestí...asi se mi to musí rozložet...ale aktuálně odkládám knihu s tím, že lidé se prostě k sobě neumí chovat, všechny vztahy jsou marné a navíc způsobují budoucí marnosti v životě potomstva ...začarovaný kruh...já z toho mám prostě depku...

Zuzulinka
29.09.2022 5 z 5

Nádherná kniha! Četla jsem i první díl. Oba fakt pecky!! Jsem nadšená! Přenádherně napsáno! Velká pochvala autorce!!

katerina6763
16.07.2022 5 z 5

Ze začátku to bylo opravdu náročné čtení, občas jsem chvíli netušila, kdo děj právě vypráví a začala jsem se ztrácet v hlavních postavách. Četla jsem eknihu, takže jsem neměla k dispozici rodokmen rodiny (který by měl být dostupný ve druhém vydání papírové knihy), a tak jsem si začala zaznamenávat jednotlivé postavy sama... Až s touto "pomůckou" jsem byla schopná se v ději orientovat. Ale rozhodně to stálo za přečtení. Závěr se mi velmi líbil; ani bych neřekla, že kniha byla orientována spíše "prožensky", spíš to vnímám tak, že ženy v celé rodině měly za úkol si uvědomit, jak nahlížejí na muže a co od nich očekávají. Pokud očekávají zklamání, přijde zklamání... Dávám plný počet hvězdiček.

lil320
12.07.2022

Nebylo to špatně napsané, ale asi v třetině jsem se v ději začala ztrácet. Kdo je čí dítě..takže nedocetla. Generační romány mám ráda, třeba Šmahelová popisující ságu mlynářského rodu, ale tady se děje překrývali a bylo těžko zjistitelné kdo je kdo.

Ywonek
06.07.2022 4 z 5

Skvela knizka o nekolika generacich .Jen za me az moc dlouha, klidne bych ji zkratila.

SumýšIrena
12.03.2022 4 z 5

Syrové a surové. Chvíli jsem si myslela, že knihu ani nedočtu, ale pořád mě zajímalo, jestli alespoň jedna žena prolomí to "prokletí". Tak jsem si musela dávat čtecí pauzy a trvalo dlouhých 6 dní, než jsem ji dočetla. Jsem ráda, že jsem vydržela. Moc se mi líbila poslední kapitola. Za tu dávám jednu * navíc.

markulina711
26.01.2022 2 z 5

Po Gabrielovi návrat na zem. Než jako pokračování doporučuju číst jako samostatnou knihu. Sice sledujeme příběh jeho dcery,vnuček a pravnuček,ale způsob vyprávění je už jiný. A točí se pořád v kruhu jedno schéma - silná ženská hrdinka opakovaně terorizována ať už manželem nebo otcem. Takový výkvět mužských kreatur aby pohledal. Knihu jsem dočetla jen ze zvědavosti,zda alespoň jedna mužská postava obstojí.

kaja77
24.01.2022 3 z 5

Z knihy na mě padala depka, beznaděj, chtěla jsem, aby už byl konečně konec. V rodině a jménech jsem se nakonec jaksi zorientovala, třeba ten Ptáček to byl odpad. Dneska by mu asi psychiatr řekl, že je citově plochý, sebestředný bez schopnosti empatie...brr no další týpci jako strejček Procházka, či jak se jmenoval, to byl taky výkvět a ty ženské si napříč generacemi úspěšně předávaly tu divnost...no přišlo mi to zbytečně dlouhatánské. Předchozí kniha Člověk Gabriel mě namlsala a tak jsem drobet zklamaná... naštěstí má kniha na obálce strom jako hrom, a tak plním úkol čtenářské výzvy 2022 kniha, co má na obálce strom :)

Lena78537
13.09.2021 4 z 5

Po Gabrielovi o kapku těžší čtení, ale krásně napsaná kniha. Líčí osudy generace žen, které nemají na růžích ustláno. Chvílemi jsem si říkala, že není možné, aby všechny měly takovou smůlu na chlapy a jsem ráda za toho svého, i když to také nebylo hned na poprvé :)) Autorka má pro mě skvělý styl psaní a moc mě baví. Doporučuji!

Pavouček2
19.05.2021 2 z 5

Ze začátku fajn, pak nějak už chaos v postavách, všechno jenom smutek, nikde žádná radost z ničeho... třikrát jsem během ní četla i jiné knihy, protože mě dočtení této lákalo míň a míň. Škoda.

Johanka1956
19.03.2021 4 z 5

Kniha je převážně smutná, ale bohužel takový těžký život měly ženy, hlavně hrdinky prních generací, které neměly takové postavení ve společnosti jako muži. Ženy se zde sice zdají být silnější, ale většinou musely nést těžké břemeno, snášet násilnosti, nevěry..
Občas jsem se v postavách ztrácela a musela jsem si srovnat kdo ke komu patří.