Člověk Gabriel

Člověk Gabriel https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156983/bmid_clovek-gabriel-f35-156983.jpg 5 436 157

Gabriel série

Vydali jsme se na cestu toho roku, kdy zima byla příliš krutá a jaro stále nepřicházelo. Kola našich barevných vozů se roztočila proti proudu řeky, která se úžila tím víc, čím blíže jsme byli velkému městu, ve kterém lidé mluvili rachotivou řečí a žil v něm císař vládnoucí velké říši. Roztočila se i kola mého života, který, doposud uzavřen v náruči mé rodiny a v divoké kráse našich koní, se začal ubírat směrem, kde víno teče proudem, silná slivovice odpočívá v chládku a kde ženy jsou voňavé a oblé jako čerstvě napadané meruňky. Jak jsem se dostal z místa, kde se Dunaj vlévá do širého moře, až pod buchlovské kopce? Z hlučného tepla mé velké rodiny do zámeckých stájí a domku ve vsi, kde se na mou snědou tvář dívají s nedůvěrou? Budu vám vyprávět příběh o snech, o černých hřívách a světlých vlasech, o přátelství, lásce, válce i větříku, který jeho nit zavane, kam se mu jen zachce. Bude to příběh o životě člověka. Dávno zaniklý svět kočovníků s pestrobarevnými vozy, tajemství přírodní magie a život slovácké vesnice pod buchlovskými kopci. To je krásný snový příběh autorky Kateřiny Dubské.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Jota

Babo
17.10.2018 5 z 5

Přidávám se k těm čtenářům nebo spíš čtenářkám , které s nadšením hodnotí krásně poetický jazyk paní Dubské .
Velice citlivě a myslím,že pravdivě popisuje problémy,které vždy v soužití mezi námi a cikány vládly .
Také se jí podařilo vzbudit ve mně pocity dětství , čistotu přírody , chladivý vzduch podzimního podvečera , bělostné ticho zimní krajiny .
A samozřejmě ušlechtilost koní .
Je to kniha snová ,ale také plná reality ne vždy moc lichotivá k lidskému rodu .
Těším se na pokračování i když komentáře už nejsou tak nadšené . Tak uvidíme.

hapac
12.09.2018 4 z 5

Za mne ano. Krásná poetická knížka, ač já povahou poeta určitě nejsem. Krásný jazyk, zajímavé téma. Doporučuji si na knihu udělat čas a klid a pak si ji třeba taky vychutnáte. Začala jsem číst i Dcery a ty mi tedy nějak nejdou (asi na nějakou dobu odložím). Nedoporučuji je číst za sebou a je jedno v jakém pořadí, každá je jiná.

Bobina74
10.09.2018 3 z 5

Tak tohle mně úplně neuchvátilo. Dlouhé, předlouhé popisy, které mně na začátku fascinovaly mně po 30. stránce unavovaly a to na tolik, že už jsem ani nechtěla vědět jak Gabriel dopadne. Květnatý, český jazyk, který mou duši na začátku laskal, mně po 30. stránce začal dusit.
P.s. asi jsem něžný, knižní barbar....:-)

LuciLux
24.08.2018 4 z 5

Jaké to literární pohlazení po duši. S určitou cynickou nadsázkou by se dalo říct, že jde o cikánskou až příliš zidealizovanou pohádku. Ale když se čtenář ponoří do Gabrielova příběhu, vyprávěného nádherným poetickým jazykem, přibližujícím cizí zvyky, tradice, dobu, kdy člověk žil spjat s přírodou tak úzce, jak už si to dnes ani neumíme představit, uvědomí si (nebo alespoň já), jakou radost zažívá při čtení něčeho tak krásného, kdy každé přirovnání, každou metaforu, převaluje na jazyku jako tu nejlepší laskominu.

Vašek56
09.08.2018 5 z 5

Pekny popis cikanskeho kocovneho zivota, naivni, pohadkove, nuti Vas to stale cist. Davam do ctenarske vyzvy. Super.

PetraBery
01.08.2018 5 z 5

Krásným jazykem psaný životní příběh člověka Gabriela nám ukazuje cikánskou kulturu, jejich zvyky, dovednosti a pohled na život. Gabriel se svým darem nás nechá nahlédnout do své duše, i když si svou vyvolenou nevybral ze svých řad a jeho cesta životem nebyla vždy jednoduchá. Kniha je poetická, moudrá, zajímavá a k zamyšlení.

MirusD
30.07.2018 5 z 5

Pro mě skvělá knížka. Bavila mě od první po poslední stránku. Hodně věcí ve mně zarezonovalo, donutilo k přemýšlení.

Ginny
29.07.2018 5 z 5

Překrásná knížka. Skláním poklonu autorce, jak dokonale něžně se jí podařilo napsat takový příběh. Děkuji.

SlamLenka
23.06.2018 5 z 5

Krásný lyrický příběh, který je vlastně takovou malou sondou do romské duše. Je zajímavé sledovat, jak se některé prvky tradiční romské kultury dochovaly až doposud, např. život současností, silné rodinné vazby a schopnost najít vlastní rodinu kdekoli a kdykoli, velký počet dětí jako známka silné ženy. A některé se nezachovaly - např. příklon k přírodě, což je škoda.
Příběh je každopádně hezký a gadžové, co ho nedočtou proto, že se tam občas krade, by si měli uvědomit, že kradou i bílí - a často v mnohem větších rozměrech (např. tunelování je typicky bílé kradení). =)

Ťapulka
11.05.2018 5 z 5

Je to kouzelně napsaná kniha, která má svůj vlastní styl, která čtenáři dává nahlédnout do úplně jiného světa, jiného pohledu na něj a jiného vnímání. Moc silný příběh a poslání, který čtenářovu duši naplní romantikou, láskou, dobrem, krásou, pohodou, ale také spoustou otázek, smutku a možná i studu za naše vnímání těch "jiných". Číst tuto knihu bylo pro mě jako pohlazení. Až si příště sednu na čundru k ohni, určitě si na Gabriela vzpomenu. Teď jen lituji, že nemůžu udělit těch hvězdiček šest...

Shari
19.04.2018 5 z 5

Příběh, při jehož čtení se mi několikrát draly slzy do očí. Když si vzpomenu, jak Gabriel vnímal svět kolem sebe, poletují mi v břiše motýlci. Celé je to pohádkové, možná naivní, ale rozhodně silné. Jedna z knih, které na mě hodně zapůsobily.

Nočnípták
04.04.2018 5 z 5

Krásný příběh,nádherný jazyk.Je to něco úplně jiného než Dcery.Nemůže se to srovnávat.Člověk Gabriel je pohlazení po duši.Život z doby našich pradědečků.Dcery jsou pro mne syrovou ságou rodu až do současnosti.I Malé zázraky jsou moc hezkým povídáním.Kateřina Dubská prostě umí potěšit své čtenáře.

anansie
17.03.2018 5 z 5

Naprosto uchvacující příběh, po jehož dočtení jsem i uronila slzu, což se mi u knížek nestává. Místy mi akorát vadil ten až pohádkově naivní nádech, který byl ovšem vždy vyrovnán nějakou následující dramatickou událostí včetně několika historických odkazů, aby připomněl, že život není jen procházka růžovou zahradou a že zlo ve světě je přítomno a nedá se vymýtit. Příběh je vyprávěn laskavým, vybraným jazykem, plným metafor a obrazů, který jen podtrhuje pohádkovost příběhu a příběh díky němu plyne jako sen. Zasazení příběhu do reálného a historického kontextu ale také nabízí čtenáři jiný pohled a možnost vcítění se do odlišného vnímání světa jiného etnika a přemýšlet nad tím, že život na tomto světě není nikdy černobílý.

ledorian
29.01.2018 5 z 5

spousta pravdivích poučení krásně psaná kniha nahlédnutí do světa tradic cikánu -tedy né těch dnešních

Smiragl
10.01.2018 5 z 5

Po dočtení mám sto chutí jít hledat své cikánské kořeny a napojit se na celou širokou rodinu :D ale vážně, kniha je to krásná, čtivá, možná trochu naivní, ale to jí rozhodně neubírá na atraktivitě.

Liilith
02.01.2018 4 z 5

Člověk Gabriel je kniha o střetech dvou kultur, o svobodě, ale také o zodpovědnosti. Příjemné čtení vyniká krásným jazykem a poetickým pohledem. Ve své podstatě neřeší žádné problémy, ale čtenář, který nebude od textu očekávat ryzí realizmus, nebude rozhodně zklamaný.
Závěr knihy tvoří fundovaný doslov etnografy a muzeoložky PhDr.Jany Horváthové Gabrielovi lidé na pozadí historických souvislostí. V něm je možné nalézt zajímavé historické souvislosti dokreslující román Kateřiny Dubské.

Jap
24.12.2017 5 z 5

Krásné čtení. Kniha psaná nádherným jazykem. Místy mi připomínala stylem mého oblíbeného Ranhojiče. Nevím, co po přečtení napsat víc, jsem okouzlen. Snad jen, že jí budu každému doporučovat.

kalimero007
06.12.2017 5 z 5

Bilance svého života hlavním hrdinou. Kniha velice čtivá.Po přečtení pro mne srdcová záležitost.

porcelainswan
30.11.2017 5 z 5

Nádherná kniha s pohádkovou poetikou, nad kterou se chvílemi tají dech a absolutně jí to neubírá na čtivosti, ba právě naopak, nelze se od ní odtrhnout! Navíc krásné nahlédnutí do života kočovných cikánů, jejich tradic a zvyků. Taková pohádka pro dospělé :-)

petunkav
20.11.2017 3 z 5

Tak mě kniha nijak zvlášť nesedla. Nemůžu říct, že byla špatná, ale nic moc nenabídla, ničím neurazila.
Hodně dlouhé popisy myšlenek, vzpomínek, snů a vidění..... No modernu jsem nečekala, ale takto rozvleklý příběh také ne.