Člověk Gabriel

Člověk Gabriel https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156983/bmid_clovek-gabriel-f35-156983.jpg 5 436 157

Gabriel série

Vydali jsme se na cestu toho roku, kdy zima byla příliš krutá a jaro stále nepřicházelo. Kola našich barevných vozů se roztočila proti proudu řeky, která se úžila tím víc, čím blíže jsme byli velkému městu, ve kterém lidé mluvili rachotivou řečí a žil v něm císař vládnoucí velké říši. Roztočila se i kola mého života, který, doposud uzavřen v náruči mé rodiny a v divoké kráse našich koní, se začal ubírat směrem, kde víno teče proudem, silná slivovice odpočívá v chládku a kde ženy jsou voňavé a oblé jako čerstvě napadané meruňky. Jak jsem se dostal z místa, kde se Dunaj vlévá do širého moře, až pod buchlovské kopce? Z hlučného tepla mé velké rodiny do zámeckých stájí a domku ve vsi, kde se na mou snědou tvář dívají s nedůvěrou? Budu vám vyprávět příběh o snech, o černých hřívách a světlých vlasech, o přátelství, lásce, válce i větříku, který jeho nit zavane, kam se mu jen zachce. Bude to příběh o životě člověka. Dávno zaniklý svět kočovníků s pestrobarevnými vozy, tajemství přírodní magie a život slovácké vesnice pod buchlovskými kopci. To je krásný snový příběh autorky Kateřiny Dubské.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Jota

Tyrkysová
29.12.2019 5 z 5

Celý příběh je opravdu vyprávěním o životě. Od dětství až po stáří. O dobách radosti i trápení. Lásce i nenávisti. A navíc krásným, poetickým jazykem, který se nádherně čte a pohladí po duši.

kveta1410
11.11.2019

Krásný román, velmi poetický. A zajímavý a poučný, jak to bylo s cikány dříve.

Ceit
09.09.2019 4 z 5

Příjemné čtení.

Penicuik333
04.09.2019 3 z 5

Po dlouhe dobe jsem cetla "tradicni" roman a libil se mi. Ruzne svety a jejich souziti je vecne nevycerpatelne umelecke tema. Nektere veci nejde vysvetlit ale jen citit a vnimat. Laska hory neprenasi, ale dokaze byt hodne silnou pomocnici.

MonikaKutá
22.08.2019 5 z 5

Tuto knihu bych si nikdy nepřečetla nebýt čtenářského klubu a jsem za to opravdu moc vděčná. Velmi krásné vyprávění o životě člověka romského původu. Za mě opravdu krásný romantický příběh o lásce, snech a životě. 4/5

Adell-ka
09.08.2019 5 z 5

Nádherná, kouzelná, poetická kniha o životě romského muže... Velmi čtivé a řekla bych až magické čtení, které pohladí po duši, dojme i donutí k zamyšlení❤

zahradnice18
23.07.2019 5 z 5

Kniha pro ty komu se líbí mystické příběhy, pro ty kdo mají rádi zvířata, zvláště koně. Podle mě to není knížka pro každého, ale já se začetla a dokonce i slzu uronila (ale já jsem citlivka).

intelektuálka
05.07.2019 4 z 5

Příjemné překvapení - autorka píše citlivým poetickým jazykem ...

O kočovné historii romského etnika - o vztahu k přírodě, zvířeti a gádžům...

Z malebného prostředí buchlovských kopců, kam doputuje Gabriel se svou rodinou ...

O odlišnosti této menšiny, o jejich životním pojetí, o prožitém životě Člověka Gabriela, jeho vnitřním světě a hodnotách ...

tereza4899
09.06.2019 5 z 5

Právě před chvílí jsem dočetla poslední řadky příběhu o Gabriolovy. No, a příjde mi to líto. Kniha, ač ne úplně na začátku, se četla krásně. V průběhu čtení jsem se nemohla dočkat, jak to všechno nakonec dopadne a jaké dobrodružství na Gabriela i celou jeho rodinu čeká. V knihovně se mi dostala pod ruku jen čistě náhodou. A opravdu nelituji, že jsem si ji přinesla domů. Nemůžu jinak, nežli ji doporučit a doufat, že se Vám také zalíbí.

HaHy7
09.06.2019 4 z 5

Knížka po několika desítek stran mě pohltila. Líbila se mi. Byla psána hezkým poetickým jazykem, ktery umožňoval zapnout svoji fantazii a představovat si ten příběh po svém. Je to příběh o kočovných Rómech v dávné době, kdy se jim přisuzovalo, že jsou obdařeni divokou krásou, nadáním hudby a tance, umějící komunikovat se silami přírody a i vesmíru, umějící si užívat života plnými doušky a o jejich prvních pokusech usazovaní a počátku začleňování se do majority. Závěr knihy je doplněn o i historické udalosti ze života Rómů.

jarabr
04.05.2019 4 z 5

Začátek moc záživný nebyl a i později se objevily asi tři, čtyři kratší pasáže, které jsem vzal sprintem, ale cca od poloviny knihy mě příběh začal opravdu hodně bavit a těšil jsem se na každou další stránku. Je to taková trochu idylická pohádka, vyprávěná opravdu hodně květnatým jazykem, ale nějak výrazně mi nevadil a postupně jsem mu přivyknul. Jsem rád, že jsem to přečetl i proto, že mi to pomohlo pochopit některé zvláštnosti "jejich" světa a chování, které se i v dnešní době stále vymyká "normálu". Nebýt těch "sprintovacích" částí, dal bych i pět hvězdiček, takhle je to za čtyři.

Irsaf
28.04.2019 5 z 5

Ze zacatku jsem chtěla odložit...
Jsem moc rada, ze jsem ten zacatek překonala. Byl to moc krásně napsaný pribeh.
Tesim se na pokračování...

ErikaJ
11.04.2019 5 z 5

Román o životě dřívějších Romů. Takový jemný styl psaní. Bylo to úplně něco jiného a mělo to své kouzlo. Moc se mi líbila

tereza1198
08.04.2019

Krásně napsaná. Hodně poetické a přijde mi to, že se to odehrává v takovém podivném bezčasí. Kdyby se neobjevila válka, tak vůbec netuším, kdy se to odehrává. Je to spíš o pocitech a vnitřních monolozích než o nějakém pevném ději.

maha75
29.03.2019 5 z 5

Překrásný příběh. Vřele doporučuju!

zupri
15.03.2019 5 z 5

Po více jak 2 letech jsem opět sáhla po Gabrielovi. Je to jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Nádherné čtení.

Efča59
12.03.2019 4 z 5

Od začátku jsem bojovala s pocitem, že vlastně nevím, jestli se mi kniha líbí nebo ne. Záleží na tom, co od knihy očekáváte. Já jsem čekala spíše něco ve smyslu klasické české beletrie. Jde ale spíše o malé umělecká lyrické dílo s detailním popisem toho, co se odehrává uvnitř jednotlivých postav. Protože problematikou Romů a jejich historií jsem byla absolutně nedotčená, byla pro mě kniha do jisté míry i učebnicí romské historie začátku 20. století. Pět hvězd bych dala za jazyk knihy, byl krásny, přímo hladil a za vystižení pocitů jednotlivých postav. Samozřejmě bylo nejzajímavější sledovat pohled „člověka“ (cikána) na „gadži“. Mínusem knihy je krom závěru absence větší „akce“. Někdy jsem měla problém se do knihy začíst a myšlenky mi utíkaly jinam. Nakonec ale za závěr, obálku a jazyk 4*/5*.

EmiClare
18.01.2019 3 z 5

Tematicky zajímavá kniha, na které mi vadily dvě věci: 1. Přišla mi zdlouhavá. 2. Autorka dává příliš jasně najevo, co si o popisovaných situacích mám jako čtenář myslet.

Pepina19
11.11.2018 5 z 5

Krásně napsaný příběh, který pohladí po duši a potěší srdce. I přesto, že mám nejraději detektivky, tohle byl velký zážitek.

medlovice
02.11.2018 5 z 5

Přečetla jsem stovky knih a žádná není jako Člověk Gabriel. Velmi zvláštní, poetická , dumavá kniha, která nikam nespěchá. Vhodná pro právě ted.Pro dlouhé podzimní večery, zalézt pod duchnu s hrnkem čaje s kapkou medu a klidně , pomalu číst a vychutnat si děj , myšlenky , jejich hloubku , nespěchat , nechat čas plynout. Znám občana Gabriela od nás z obce. Je to studnař, hazardní hráč a opilec. Není cikán, ale do automatů naházel , vše co měl. Jeho život se nepovedl, o něm nikdo nebude psát .Krásná kniha, krásný výstižný obal se stromem a konem .Hřeje o to víc u srdce, že je od nás od Hradiště.