Člověk Gabriel

Člověk Gabriel https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156983/bmid_clovek-gabriel-f35-156983.jpg 5 436 157

Gabriel série

Vydali jsme se na cestu toho roku, kdy zima byla příliš krutá a jaro stále nepřicházelo. Kola našich barevných vozů se roztočila proti proudu řeky, která se úžila tím víc, čím blíže jsme byli velkému městu, ve kterém lidé mluvili rachotivou řečí a žil v něm císař vládnoucí velké říši. Roztočila se i kola mého života, který, doposud uzavřen v náruči mé rodiny a v divoké kráse našich koní, se začal ubírat směrem, kde víno teče proudem, silná slivovice odpočívá v chládku a kde ženy jsou voňavé a oblé jako čerstvě napadané meruňky. Jak jsem se dostal z místa, kde se Dunaj vlévá do širého moře, až pod buchlovské kopce? Z hlučného tepla mé velké rodiny do zámeckých stájí a domku ve vsi, kde se na mou snědou tvář dívají s nedůvěrou? Budu vám vyprávět příběh o snech, o černých hřívách a světlých vlasech, o přátelství, lásce, válce i větříku, který jeho nit zavane, kam se mu jen zachce. Bude to příběh o životě člověka. Dávno zaniklý svět kočovníků s pestrobarevnými vozy, tajemství přírodní magie a život slovácké vesnice pod buchlovskými kopci. To je krásný snový příběh autorky Kateřiny Dubské.... celý text

BUBINA1971
30.09.2017 5 z 5

Moc se mi líbila. Jen bych podotkla, že chvilkama děj připomínal spíše pohádku. Tak přímočaré a jednoduché to v životě, a tím spíš Romů, určitě není.

veverka@ořech
24.08.2017 5 z 5

Jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou. Má velmi krásný přebal, který vhodně ladí s poetičností celého příběhu. Autorka si umí hrát s jazykem, její metafory jsou naprosto dokonalé. Kniha je čtivá a plná krásných myšlenek.

Jonna
25.07.2017 5 z 5

Knihy jsem četla na přeskáčku, nejdříve jsem přečetla Dcery, které se mi moc líbily a které jsem přečetla jedním dechem, a až potom jsem se trošku nedůvěřivě pustila do Gabriela. A on byl ještě lepší! Nevěřila jsem, že by to po Dcerách bylo možné, ale ano. Nádhera. Rozhodně autorčiny knihy doplní těch pár, ke kterým se chci vracet.

Marika Vanova
22.07.2017 5 z 5

Příběh o Romech. Nemyslela jsem si, že bych takový chtěla číst, ale jsem ráda, že jsem do toho šla. Kniha se mi moc líbila a moc dobře četla. Spousta věcí mi mnohé z života Romů osvětlila. Doporučuji.

danalis
05.07.2017 5 z 5

Tak krásně napsanou knihu o životě, to nejde přečíst a odložit, životní příběh - pravda trošku idealizovaný a spousta myšlenek a námětů k přemýšlení k tomu jako bonus od autorky..Knihu jsem přečetla jedním dechem, nádherné , poutavé vyprávění.

Renatecka
21.05.2017 2 z 5

Nejkrásnější obálka, jakou jsem za poslední dobu viděla, ale to je všechno. Obsah mě vůbec nezaujal a styl psaní pro mě nestravitelný. Možná někdy příště se k ní vrátím, ale teď ji po cca 100 stranách odkládám z důvodu, že ani po zhruba jedné třetině knihy se příběh pro mě jaksi nerozvíjí, stránky jsou pouze plné planých popisů a změti myšlenek.

raty
01.05.2017 5 z 5

Jsem moc ráda, že mě čtenářská výzva přivedla k této krásné knize s neotřelým námětem. A mimochodem s velmi pěknou obálkou.

ilona8570
01.03.2017 4 z 5

Moudrost, vyzrálost, naděje a pokora...

mayinka
09.02.2017 5 z 5

Jsem rada, ze se Gabriel nedozil světové valky. Je to po dlouhé dobe kniha od ceske autora/autorky ktera byla prijemna, ctiva, laskave moudra.

Eve_linnka
25.01.2017 5 z 5

Pokud hledáte knihu, u které si chcete odpočinout, u které se chcete zasnít a zapřemýšlet nad životem, vřele doporučuji. Oddechové čtení, které však po vás jen tak nesklouzne, ale zanechá ve vás (alespoň ve mně zanechalo) pocit něčeho příjemného. Vzhledem k zimnímu počasí, sněhu venku a krátkým dní bych řekla, že mě kniha zahřála. Určitě si přečtu i další díla od této autorky, protože jsem zvědavá, zda její jemný styl psaní je i v ostatních knihách, nebo jsem prostě kápla na knihu, která mi právě teď a tady sedla.

Dadula118
01.01.2017 4 z 5

Milá knížka,pěkně psaná,jen na styl jsem si musela chvilku zvykat.Vzala jsem jí do ruky proto,abych si přečetla něco o romských zvycích,jejich životě a jejich životě mezi námi....Má v sobě něco ,co mě nutí zamyslet se o životě v dnešní době.

Toffee
30.12.2016 3 z 5

Příliš moudra a romantického idealizování kočovníků. Po všech těch oslavných komentářích mě knížka docela zklamala. Téma dobré, ale tak trochu zmarněné.

zupri
10.11.2016 5 z 5

Knížkou jsem nadšena. Děkuji za ni.
Z počátku jsem byla rozpačitá. Na styl psaní si člověk musí zvyknout. Ale pak jsem se do příběhu tak vžila, i slzu jsem párkrát uronila..... Je tam tolik mouder!!
Všem moc doporučuji.

hanoule
31.10.2016 5 z 5

Úžasná a milá kniha.

Makropulos
21.10.2016 5 z 5

Dojemné, krásné, prosté až pohádkové vyprávění o člověku a jeho vztahu k přírodě, lásce, k rodině a životu vůbec. Přináší neobvyklý pohled do cikánského, kočovného a přitom pospolitého života v souladu s přírodou a na složitost jejich soužití s majoritní populací.
„Tady všichni přemýšlejí dopředu, plánují, bojí se a chystají se na horší časy. My víme, že se o nás Bůh stejně postará. A nikdo neví, jestli ty horší časy nebudou ještě horší, než dokážeme dohlédnout. Tak proč se bát? A tak si užíváme krásy světa kolem, prvních a posledních paprsků slunce, duhy po prudkém dešti, vůně trávy, lidského tepla a chuti jídla, které máme na své lžíci právě teď.“

Mišmiš
05.10.2016 5 z 5

Nádherná jemná milá kniha. Ukázka lidství a lásky. Rozhodně doporučuji přečíst.

Danago
17.09.2016 5 z 5

Moc se mi do této knížky nechtělo. O to víc sem byla překvapená. Děj mě vtáhl hned od začátku. Vše bylo moc krásně napsané. Překvapilo a potěšilo mě , že se část knihy odehrávala u nás, na Moravě, u Buchlovic. Je to moc emotivní knížka. Sem ráda, že se ke mě dostala. A určitě si přečtu i druhou autorčinu knížku Dcery. Přebal knihy je opravdu nádherný .

pajaroh
17.09.2016 3 z 5

Kniha plná potenciálu, který zůstal nevyužit. Dobré téma - povrchně popsané a nerozvité, stejně tak charakter postav. Příběh kupí jednu moudrou myšlenku za druhou, ale nezpracovává je, nehraje si s nimi... prostě jimi plýtvá. Hvězdičku navíc za povedený přebal.

mysticblueriver
15.09.2016 5 z 5

Kniha napsaná krásným jazykem, ve které najde snad každý i kousek sebe. Jsem ráda, že tato kniha je v mé knihovně a určitě se k ní někdy vrátím.

ritz
01.09.2016 5 z 5

Krásná, poetická knížka, mě se moc líbilo. Zajímavé seznámení s romskými zvyky a kulturou. Moc se mi líbilo, že se část knihy odehrával u nás, na Moravě, u Buchlovic.