Člověk Gabriel

Člověk Gabriel https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156983/bmid_clovek-gabriel-f35-156983.jpg 5 436 157

Gabriel série

Vydali jsme se na cestu toho roku, kdy zima byla příliš krutá a jaro stále nepřicházelo. Kola našich barevných vozů se roztočila proti proudu řeky, která se úžila tím víc, čím blíže jsme byli velkému městu, ve kterém lidé mluvili rachotivou řečí a žil v něm císař vládnoucí velké říši. Roztočila se i kola mého života, který, doposud uzavřen v náruči mé rodiny a v divoké kráse našich koní, se začal ubírat směrem, kde víno teče proudem, silná slivovice odpočívá v chládku a kde ženy jsou voňavé a oblé jako čerstvě napadané meruňky. Jak jsem se dostal z místa, kde se Dunaj vlévá do širého moře, až pod buchlovské kopce? Z hlučného tepla mé velké rodiny do zámeckých stájí a domku ve vsi, kde se na mou snědou tvář dívají s nedůvěrou? Budu vám vyprávět příběh o snech, o černých hřívách a světlých vlasech, o přátelství, lásce, válce i větříku, který jeho nit zavane, kam se mu jen zachce. Bude to příběh o životě člověka. Dávno zaniklý svět kočovníků s pestrobarevnými vozy, tajemství přírodní magie a život slovácké vesnice pod buchlovskými kopci. To je krásný snový příběh autorky Kateřiny Dubské.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Jota

Lena78537
14.08.2021 5 z 5

Opravdu krásná kniha.

Zuzulinka
04.08.2021 5 z 5

Přenádherná kniha! Lidská! Čtivá.

RADOST
12.06.2021 5 z 5

Kniha po všech stránkách krásná. Citlivá, lidská, empatická, poučná. Tklivá, smutná, poetická. Sahá přímo do duše a nabádá - pochop kořeny, pochop rozdíly, hledej kompromis. To platí pro obě strany. Pokud se změnily podmínky, nelze žít postaru. Ale v případě, že na to nové přistoupíš a plníš své povinnosti, zasloužíš si stejnou úctu jak ostatní.

Veroba
30.05.2021 5 z 5

Nádherný příběh.

kasavubu
22.04.2021 5 z 5

Nenapadá mě, co více ke knize napsat, abych se zbytečně neopakovala. Bylo to něco neuvěřitelně krásného, co člověka úplně pohladí po duši. Místy sice hodně smutného, ale takový už je život. Autorka má neuvěřitelnou schopnost popsat postavy tak, že s nimi vše prožíváte, jako byste byli jednou z nich. A ta čeština, jedním slovem krása. Už dlouho jsem nečetla nic tak krásně košatého.

david9690
08.03.2021 5 z 5

Krásná kniha, snová, magická, poetická a někdy i velmi dojemá. Autorce se podařilo určitým způsobem vykouzlit opravdu něco nádherného a úžasně barevného, dílo plné nejroztodivnějších vůní, chutí, zvuků, pocitů a někdy až mimosmyslového vnímání - zkrátka příběh doslova kypící "živočišným" životem, který čtenář musí vstřebávat všemi smysly. Číst tuto knihu byl pro mě nádherný zážitek a opravdu jsem si vychutnával možnosti toulat se s Gabrielem přírodou, být blízko zvířatům, povídat si s koňmi, pozorovat život v cigánské komunitě a vidět i ty obrovské kontrasty v přístupu k životu mezi "lidmi a gadži". Námět knihy mě fascinoval a ten "střet totálně odlišných světů a životních přístupů" byl prostě neuvěřitelně strhující, zajímavý a objevný. Opravdu se to paní Dubské mimořádně povedlo - soužití Gabriela a Apolénky, jejich vzájemné milování i nechápání se, snaha toho druhého si nějak přizpůsobit či trošičku předělat, výčitky a hádky ženy vůči muži, jejich odlišné očekávání a představy o tom jak by ten druhý měl/neměl myslet a co by měl/neměl dělat. Také zde byly dobře zpracované zásadní témata narušující život skupiny lidí (např. vesnického společenství) - předsudky, odsuzování, rasismus, pomluvy a drby, nepodložená nenávist a zloba, přezírání, povýšenectví a pocit "lepšího člověka", ublíženost, nedůvěra - co tyto věci způsobují a jak neblahé mají důsledky. Naproti tomu zde byly skvěle popsány vztahy v romské rodině, jejich komunitní způsob života, zvyky, tradice ale také přirozená hierarchie a vzájemná úcta. Bylo to silné a velmi zajímavé. Knížka se mi velmi líbila, perfektní byla lokace na Slovácké vesnici, kde se Gabriel a Meruňka usadili a použití místního dialektu ten příběh neskutečně dobře akcentovalo a zasadilo v místě a čase. Přečteno v rámci čtenářské výzvy - 20.Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty.

Zuzulinka
07.03.2021 5 z 5

Tato kniha se mi moc líbila. Poutavé vyprávění a zajímavý, a poučný děj. Vřele doporučuji.

kaja77
08.02.2021 5 z 5

Bylo to krásné, citlivé, poetické, fantazii jitřící, místy až magické čtení. Ten Gabrielův senzibilismus, ty sny, ty větry, které přivály změny, to volání krve, všechno jsem autorce věřila. Moc se mi líbilo, jak dokázala bezvadně vykreslit manzelskou krizi, ten střet dvou světů, dvou pohledů na svět a smíření. Přímo mně nadchly obraty které pro dokreslení tísnivé atmostery hádky použila ony "vosy" , které bodají....Já, která se koňů odjakživa spíš bojím, jsem si to čtení o nich přímo užívala. Momenty, kdy Gabriel získal svou Černou hřívu ve Vídni apod. Byly velmi dojemné. Knihu zařazují do své letošní čtenářské výzvy jako kniha, jejíž hlavní hrdina pracoval se zvířaty a vřele všem doporučuji.

danazeskolky
05.01.2021 5 z 5

Že kniha stojí za přečtení, o tom asi není třeba diskutovat. Chci jen napsat pro ty, kteří se nijak nezajímají o koně, aby se toho "nebáli". Sice to o koních je, ale mnohem víc je to o vztazích, životní moudrosti a ještě o něčem, co neumím v tuto chvíli pojmenovat. Ze začátku jsem si říkala, jestli to nebude jen takové lyrické rozjímání, ale toho se také nemusíte bát ;-) Je tam mnoho momentů, kdy mě úplně přebíhal mráz po zádech, a naopak i takových, kdy mi vyhrkly slzy dojetí z očí. Dosud jsem netušila, jakou zlou sílu v sobě může mít prokletí...

avokado4
01.01.2021 4 z 5

Kniha je zajímavá, nevšední. Pro mě však většinou příliš snová, pohádková... nereálná. Určitě ale stojí za přečtení a i mě přinutila ji přečíst na jeden zátah a zamyslet se nad její poetikou.

Katka2382
05.10.2020 5 z 5

Tak jsem právě dočetla poslední stránku a jen sedím,koukám a nedostává se mi slov.Jak je vůbec možné napsat tak krásnou knihu?Paní Dubská moc vám děkuji za nádherný příběh,který je v této uspěchané době přímo balzámem na duši.

lencin
30.09.2020 5 z 5

Gabriel byl prapradědeček Kateřiny.
Krásný příběh člověka, který měl koně raději než lidi.
(2016)

Fidoo
18.09.2020 5 z 5

Ráda bych našla tolik krásných slov, kterými byla tato knížka protkaná, abych vyjádřila to, jak moc se mi líbila. Ale autorka mi je všechna vzala. Pro mě snad jedna z nejkrásnějších knížek, co jsem zatím četla.

bod
09.08.2020 5 z 5

Když jsem dočetla , nechtěla jsem si pustit radio, televizi, s nikým mluvit....abych si uchovala co nejdéle ten zvláštní pocit.

maja2712
18.07.2020 5 z 5

Nádherná kniha, nádherný příběh je vyprávěním životního příběhu Roma se všemi jeho vnitřními pocity: láskou k životu, koním, své ženě moravského původu, tradicím a své rodině. Věří sám sobě, své duši, větříku, který přináší změnu, svým snům. V příběhu se mísí myšlení Roma a myšlení gadžů. Je obdivuhodné, že tento příběh napsala žena. Příběh je napsán s takovou laskavostí, jako píše Romka Elena Macková. O Romech jsem četla více knih (Romano drom, Květušínská poema - film Kdo se bojí utíká) a vždy ve mně zanechají mravenčení z nespoutaného tance, zpěvu, radosti i smutku. Knihu vnímám jako zpověď duše, která je v souznění s přírodou, celým světem světským i božským. Je to kniha, která bude o Vánocích pod stromečkem.

zuzulique
18.05.2020 4 z 5

Príbeh človeka Gabriela je akousi sondou do jednej rómskej duše, skrz ktorú sa dostávame bližšie k Rómom ako takým. Autorka veľmi vydarene popisuje rómsky svet, ich zvyky a prežívanie, ktoré sa riadi svojimi vlastnými zákonmi, ktoré sú v súlade so silami vesmíru - prírody, s ktorou Rómovia žili v tesnejšom kontakte ako s ktoroukoľvek ľudskou komunitou. Často disponujú rôznymi darmi v podobe vízií či talentov. Gabriel dostal dar rozumieť zvieratám a jeho láska ku koňom sa mu stane osudnou v mnohých smeroch.
Román má síce reálne základy, no môže vám svojou symbolickosťou pripomínať rozprávku. Tento baladický príbeh plný pôsobivých obrazov odporúčam ako kvalitnú oddychovú literatúru, ktorá neurazí ani náročnejšieho čitateľa.

"Lidé často chtějí, aby se druzí chovali stejně jako oni, protože se tím utvrzují v tom, že oni sami se chovají správně. A ti, čo se chovají jinak, jim vnášejí do hlav pochybnosti, kterými narušují jejich jistotu, co tolik potřebují na už tak složité cestě životem. "

BlueberryL
08.05.2020 4 z 5

Opojné a pohádkové. Četla jsem dva večery; ten první mi v bytě šuměl modrozelený Dunaj a cítila jsem vůni zralých meruněk. Ten druhý zase slivovici z mého rodného kraje, která se v knížce pije na litry. Umím si představit, že setkání divokých lidí a moravských sedláků mohlo přesně takhle vypadat.

BobaKozu
10.03.2020 5 z 5

Zajímavé nevšední téma o životě a tradicích kočovných Rómů. Poutavě psané, poetický jazyk, na můj vkus někdy až moc nostalgické a srdceryvné.

harena
05.03.2020 5 z 5

Kouzelný poetický příběh, ve kterém se každý trochu najde. Potěší krásným slohem, bohatou slovní zásobou a zajímavým příběhem, který plyne poklidně sám. Také jsem si čtení nechávala jen na večer, abych si užila ten hřejivý pocit, který ve mně zanechávala. Určitě se k ní ještě vrátím. V Kateřině Dubské jsem objevila další naši spisovatelku, kterou si dávám do oblíbených. M. j. má kniha opravdu krásný přebal.

Janka7
14.01.2020 5 z 5

Krásný román, velmi čtivý poetický příběh, nádhera, četla jsem tři dny, nedalo se zavřít. Napínavé, hezké.