Gabra a Málinka v čarovné zemi

Gabra a Málinka v čarovné zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13905/gabra-a-malinka-v-carovne-zemi-13905.jpg 5 87 6

Gabra a Málinka série

Čtvrtý díl knižní série Amálie Kutinové-Tauberové o Gabře a Málince, nerozlučných sestrách z Valašska. Poprvé tato kniha vyšla v roce 1938, v novějších vydáních byla spojena s předchozím dílem (Gabra a Málinka se učí latinsky), na který těsně navazuje. Stejně jako ostatní díly série je i tento založen na autobiografickém vyprávění o dospívání autorky: „Málinka“ je sama autorka a „Gabra“ její starší sestra Gabriela, není však psán ich-formou a zachycuje i situace, u kterých Málinka nebyla osobně přítomna. Kniha je psána převážně spisovnou češtinou vyjma hlavní řeči postav. Dospělí příbuzní Gabry a Málinky sice mluví také spisovnou češtinou, obě dívky však hovoří valašským nářečím. Zvláštností tohoto dílu pak je, že většina vedlejších postav mluví nářečím kopaničářským, protože se příběh tentokrát odehrává převážně na Moravských Kopanicích. Právě Moravské Kopanice jsou onou „čarovnou zemí“ v názvu knihy. Autorka je popisuje velmi malebně, s důrazem na přírodu, místní zvyky, kroje a nářečí, čímž předznamenává svoji pozdější orientaci na zaznamenávání lidového folklóru, kterým se začala výrazněji zabývat v době, kdy jí byla ze strany komunistického režimu pozastavena spisovatelská činnost. III. vydání... celý text

kap66
kap66
01.04.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně zase jinýma očima :-). Jedna z nich se po seznámení s Málinkou obává konkurence, a bodejť by ne, Málinka už má ve své budoucnosti jasno. Tenhle díl je vůbec tak nějak lékárnicko-lékařsky laděný; a komu bolavý zub neléčili stejně jako Málince, ten o dost přišel (výplach rumem, kouř z fajfky, leknutí).
Ve stejném duchu jako v předchozích dílech (což je dobře) se odvíjejí příhody Gabry a Málinky a já oceňuji stále totéž: humor, nadhled a láskyplnost. A samozřejmě jazyk, v tomto dílu s bonusem v podobě dvojího nářečí. Halabaňa pomachometlená, ještě že má šetky němoci, troje, dzevjateré odstúpené, by němohly škodzic. (Tak vám všem přeji, ať to máte jako halabaňa!)

Alma-Nacida
Alma-Nacida
27.12.2020 4 z 5

Uznávám, že hodně z těch čtyř hvězd dělá nostalgie, ale stejně je to tak milá knížka! Kdysi dávno, asi tak před pětačtyřiceti lety, jsem dostala tuhle knížku od jedné moc hodné staré paní, sousedky, která byla bezmála zenovou přebornicí v nelpění na věcech, mimo jiné proto, že prošla několika lágry nacistickými i komunistickými. To jsem tenkrát nevěděla, byla jsem jen věčně nemocná holčička, co se z nudy sama naučila číst. Teď jsem zjistila, že si můžu nejen přečíst tuto kouzelnou knížku znovu, ale dokonce můžu sehnat i další díly. Tak čtu, trochu se usmívám, a vzpomínám na vás, frau T.

haki34
haki34
06.12.2020 4 z 5

Taky knihobudková...prázdniny holek na Kopanicách, v Žítkové...pokračují ve svých lotrovinách (zejména Gabra, které zlo kolikrát opravdu zůstalo nepotrestáno - třeba Málinčin dort...nepříjemné taky byly Gabřiny scény hned v úvodu, kdy zuřivě odmítala dojet do Prahy vlakem...holka, která ukončila sekundu se chová jako rozmazlený fracek..a prchází jí to...). Málinka se přibližuje své touze stát se lékárnicí, věnuje se chovu zvířátek i vegetariánství :) (vůbec se jí po lovu raků nedivím ;))
Aby to neblo tak jednoduché, překonají i bleskovou povodeň, při které Málinka bude potřebovat ošetření od bohyně, s kterou se takto konečně blíže seznámí. Svět Kopanic se vším všudy - bídou, těžkou prací i kouzelnou přírodou. Taky bohyně a alkohol, spousta dětí postižených. A nemůže chybět pravá kopaničářská svatba !
I výlet do čarovné země autorka zvládla se ctí, příběhy děvčátek drží svoji laťku pořád nahoře :)
Doporučuji !!!

Damato
Damato
27.07.2020 5 z 5

Kniha mého dětství, moje nejlepší kamarádka měla maminku, která pocházela z Valmezu, znala paní Kutinovou (Málinku) a měla všechny díly - každé prázdniny jsem četla znovu a znovu a ke knihám se vracím do dnešních dnů. Úžasně milé a přitom rošťácké povídky a když jsem se později dostala i do Blumova -Bylnice, později poznala Kopanice a s nimi i žítkovské bohyně - poznala jsem tam co je to opravdové Genius loci.

oskli
oskli
09.04.2020 5 z 5

Tenhle díl je pro mě nejkrásnější. trochu jsem se bála, že si syn s žitkovským nářečím neporadí, ale vůbec neměl problém. Naopak jsem musela bojovat za to, aby si knihu po večerech nepřečetl sám, že mu ji chci číst já :-) Příběhy z Kopanic jsou krásné, laskavé, malebné, přesto stále dostatečně zábavné, aby bavily i dnešní děti. Nádherná knížka a já jsem šťastná, že si ji syn užil se mnou. V době koranovirové krize vyloženě hladila na duši.

Pl2899
Pl2899
10.12.2017 4 z 5

Amálie Kutinová nás prostřednictvím této knihy zavádí na moravské Kopanice, do kraje legendárních žítkovských bohyň. Knížka je to velmi milá a laskavá, s notnou dávkou humoru a dětského pohledu na svět. Při jejím čtení jsem si příjemně odpočinul.