Gabra a Málinka: Povedené dcerky

Gabra a Málinka: Povedené dcerky https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12266/gabra-a-malinka-gabra-a-malinka-pov-4J3-12266.jpg 5 264 67

Gabra a Málinka série

První díl knižní série Amálie Kutinové-Tauberové o sestrách Gabře a Málince. Stejně jako ostatní díly série je založen na autobiografickém vyprávění o dospívání autorky: „Málinka“ je sama autorka a „Gabra“ její starší sestra Gabriela, oproti realitě je tu ale několik podstatných změn: např. skutečný otec Amálie Kutinové zemřel, když jí bylo 11 let, ve svých knihách ho ale nechala žít dál, také v knihách zredukovala počet svých sourozenců ze skutečných dvanácti na čtyři. Kniha je psána převážně spisovnou češtinou vyjma hlavní řeči postav, které často mluví valašským nářečím (zejména děti). Amálie Kutinová původně chtěla napsat knihu o své matce (po vzoru Boženy Němcové, která napsala knihu o své babičce), ale nezdařilo se jí to – použila v knize tolik dětských příhod, že vzniklé dílo pojednávalo spíš o Amálii a jejích sestrách, a to i po přepracování. Autorka se je nakonec rozhodla vydat v této podobě jako „Gabru a Málinku“. IV. vydání... celý text

katerina2424
13.10.2019 5 z 5

Nejmilovanější kniha mého dětství. Přečteno minimálně desetkrát.

Taralcielle
29.08.2019 5 z 5

Milé dětské čtení :)

Bulldog
28.07.2019 5 z 5

Nádherná kniha, nádherné vyprávění a všechno kolem Valašského Meziříčí je mi sympatické a tuto oblast mám moc ráda...

ArwenAragorn
28.07.2019 5 z 5

Všechny díly o Gabře a Málince jsem v dětství četla. Tehdy jsem někdy nesnášela hubatou Gabru a litovala Málinku. Teď bych spíš řekla, že Málinka byla moc "měkká".

jarabr
06.04.2019 5 z 5

Vůbec jsem nevěděl, že nějaký takový poklad existuje. Holky mě neskutečně bavily, místy jsem se musel smát nahlas. Nechápu, že tyhle příběhy tak nějak zapadly a nejsou v dnešní době víc známé. Všechna čest Honzíkově cestě, ale holky jí jasně válcujou. Časem se k nim rád vrátím.

Šárkaxx
20.01.2019

Od dětství (celá série) mé nejoblíbenější dětské knihy, které jsem přečetla několikrát. Jsou kouzelné. Ani v dospělosti neztrácejí na tomto kouzlu.

kalinka99
07.12.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem našla u babičky v knihovně. Ač už jsem na tento žánr starší, kniha mě chytla a prožívala jsem dětské radosti s Gabrou a Málinkou u jezera Járek.

cérka
10.09.2018 5 z 5

Knížka mého dětství a života. Drží si všechna má prvenství a bude pro mě navždy tou nejlepší, nejúžasnější , nejkrásnější a jedinou kterou bych si vzala na pustý ostrov.
Vracím se k ní celý život, pláču smíchy nad povedenými dcerkami i vzpomínkami pro svou milovanou babičku a maminku. Toužím vrátit čas, jak ráda bych se potkala s Gabrou i Málinkou...., tak snad někdy, tam nahoře :-).

misaa.p
28.09.2017 5 z 5

Kniha, kterou jsem v dětství milovala. Srdeční záležitost.

Magdalena5
10.08.2017 5 z 5

Zažloutlý první díl mé hitovky jsem nedávno musela poslepovat, aby se mi nepoztrácely listy. Kolikrát jsem tuto sérii četla? To se ani nedá spočítat. Humorné, laskavé, v bázni Boží svěží dílko, ke kterému se vracím při splínech.

petmi
24.07.2017

Knihu ilustroval Jan provazník,Vydání čtvrté v Profilu první.

veskr
23.06.2017 5 z 5

Tuto knihu jsem dostala ve svých 7 letech od maminky. Byla to nejoblíbenější knížka jejího dětství a mě nadchla. Teď po letech jsem se k ní vrátila díky svojí neteři, které ji předčítám po večerech. Fakt, že oslovila i dítě dnešní nejmladší generace jen svědčí o tom, jak poutavě je kniha napsána.

darion
09.12.2016 5 z 5

Hit mého dětství, který teď znovu čtu - své povedené dcerce. Pro nás z Valašska není ani jazyk problém, skoro bych řekla "povinná" dětská literatura regionu, která má i po letech své kouzlo :-)

JLČ
27.11.2016 5 z 5

Ač kluk, četl jsem to cca v 10 letech velmi rád. Přitahovaly mne - jako obvykle - kvalitní ilustrace. Ale i děj, byl vtipný, nevinný, prostě hezký!

kacimilek
20.11.2016 5 z 5

Jako holka z Valašska se teď trošku stydím, že jsem se k tomuhle kouzelnému dílu dostala až v dospělosti. Ale tož pořád lepší pozdě, než později. U jednoho dílu určitě neskončím =)

Madlenka_Knihy
16.08.2016 5 z 5

V této knize, i v dalších, je vidět, jakou lásku měla Amálie Kutinová ke svému rodnému kraji. Líčí spoustu veselých příhod i zklamání. Gabra je na pohled plna kuráže, je zkrátka neohrožená. Ale když na to přijde, dokáže litovat, snad si i poplakat. Málinka je hodné děvče od srdíčka. Nade vše miluje zvířátka. Jde to poznat na první pohled, s jakým zaujetím sledovala "brablence".
Velice důležitou postavu zde hraje kromě Tauberových také Fanúšek Macek. Fanúška si "cérky" oblíbily na první pohled. Z textu jsem to pochopila tak, že snad mají Fanúška raději než svou sestru Valču.
V 2.díle se mi nejvíce líbil → Výlet na Radhošť. Pocházím blízko odtamtud, odkud byla spisovatelka, a tak mi tato kniha velice moc říká.Tato kniha si zaslouží → ******************........
Líbí se mi, že v této knize je přímá řeč většinou psána nářečím. Kdyby tam nářečí nebylo, nebyla by ke kraji, odkud pochází, tak vázaná. Můj komentář se váže ke všem dílům.

hana1984
08.06.2016 5 z 5

V dětství jsem to milovala a ráda se k tomu vrátím,úžasné čtení.

Kryštofka
19.05.2016 5 z 5

Jako školčátku mi mamka před spaním předčítala příběhy Gabry a Málinky. A že je to už hodně let. Milovala jsem je. A miluju dodnes.To byla moje výchova. Do těch časů duší patřím navzdory všemu kolem.

Patella
29.02.2016 5 z 5

Další z knih mého dětství. Četla jsem ji několikrát, ráda se k ní vracím. Moc milá knížka plná krásného, mně blízkého nářečí. Budu ji muset zase oprášit.

Ladiva
20.01.2016 5 z 5

Jedny z najmilších kníh môjho detstva. Milé príbehy dvoch sestričiek. Obdivovala som Gabru ale moja krvná skupina bola jemná Málinka.