Gabra a Málinka: Galánečky

Koupit

Pátý díl knižní série Amálie Kutinové-Tauberové o sestrách Gabře a Málince. Vrátily se z prázdnin, které prožily na Kopaninách, v Čarovné zemi, a už to nejsou holčičky, které si hrály u Járku. Už jsou z nich slečny.

IV. vydání

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13906/gabra-a-malinka-galanecky-13906.jpg 4.659

Kniha Gabra a Málinka: Galánečky

Alma-Nacida
27.12.2020

Uznávám, že hodně z těch čtyř hvězd dělá nostalgie, ale stejně je to tak milá knížka! Kdysi dávno, asi tak před pětačtyřiceti lety, jsem dostala tuhle knížku od jedné moc hodné staré paní, sousedky, která byla bezmála zenovou přebornicí v nelpění na věcech, mimo jiné proto, že prošla několika lágry nacistickými i komunistickými. To jsem tenkrát nevěděla, byla jsem jen věčně nemocná holčička, co se z nudy sama naučila číst. Teď jsem zjistila, že si můžu nejen přečíst tuto kouzelnou knížku znovu, ale dokonce můžu sehnat i další díly. Tak čtu, trochu se usmívám, a vzpomínám na vás, frau T.

Marla
29.10.2019

Roztomilé pokračování příběhů dvou sester z Valašska počátku minulého století. Jediný dil, který jsem četla až teď, ostatní díly mám doma od maminky, která je měla také moc ráda. Kuriózní je, že jsem knihy o Gabře a Málince zařadila kdysi na seznam knih k maturitě. Bylo mi doporučeno je odstranit jako závadné buržoazní čtení... jako by takovéto milé oddychové povídání někomu ublížilo. Nu, taková byla doba. V tomto díle sledujeme přerod dvou děvčátek ve slečny, obě zjišťuji, že je i jiný svět, než kolem Járku, začínají přemýšlet o budoucnosti a o tom, co je čeká, až opustí krajinu svého dětství.

Madlenka_Knihy
02.09.2016

Už to nejsou takové ty holčičky bez starostí. Tento díl nemá takovou podle mne dětskou duši, ale přesto se mi líbil, ovšem ne jako ty předešlé.

HTO
28.09.2012

Tento díl jsem jako jediný četl až jako dospělý. Můj výtisk má razítko dřívějšího majitele, kterým byl Vojtěch Křivák, řídící učitel, Tichov, p. Val. Klobouky! Se změnou ilustrátora v mém vydání (1946) – pevnou linku Rudolfa Matese vystřídal rozevlátější akademický malíř profesor Oldřich Cihelka – přicházejí do světa obou povedených dcérek i velké změny: první nápadníci, těžké rozjímání o smyslu života, smrt... Vynikající kniha; autorka dokázala na rozdíl od autorky Káji Maříka své hrdinky dovést od dětství do dospělosti (která přichází v následujících dílech) naprosto věrohodně, přirozeně a skvěle.

Výpisek: Tu Gabra dává otázku velebnému pánovi: „Když je Pán Bůh všude přítomný, je i takéj v pekle?“
Velebný pán se hluboce zamyslí. Teprve po chvíli odpovídá: „Zajisté!“ (...) „Když je Pán Bůh všude, musí být i v pekle. Ale ti, kteří jsou zatraceni, Boha nevidí, a to jest vlastně to peklo – nezříti Boha.“

Graine
16.08.2012

Velmi ráda jsem tuto knihu četla v dětství a jednou ji ráda přečtu svým dětem