Fyzika v potížích

Fyzika v potížích https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106992/bmid_fyzika-v-potizich-VN1-106992.jpg 4 21 6

Vzestup teorie strun, úpadek vědecké metody a co bude dál. Po více než dvě staletí, až do doby zcela nedávné, se poznání fyzikálních zákonů prohlubovalo a rozšiřovalo závratným tempem. Avšak dnes, i přes enormní úsilí toho o základních zákonech přírody s jistotou nevíme o mnoho více, než bylo známo v 70. letech minulého století. Proč má fyzika najednou problémy? A co s tím můžeme dělat? To jsou základní otázky knihy Lee Smolina.Autor představuje pět klíčových problémů současné fyziky a líčí, jakých pokroků vědci dosáhli i do jakých slepých uliček se dostali.... celý text

Literatura naučná Věda
Vydáno: , Argo , Dokořán

The Trouble With Physics: The Rise of String Theory, the Fall of a Science, and What Comes Next , 2006

Hobo
18.04.2018 5 z 5

Co napsat? Zcela souhlasím s komentářem Pablo Krale, červcem i Bulatem.

bulat
20.10.2015 5 z 5

Táto kniha mi vyše roka driemala na poličke než som sa k nej dostal- dlho čakala na svoju šancu a naprosto neoprávnene! Podľa môjho názoru iba človek, ktorý rozumie istej problematike naozaj do veľkej hĺbky, vie vysvetliť pomerne náročné veci zrozumiteľnou formou bez barličky náročnej a pre laika často nestráviteľnej matematiky. Ale upozorňujem, ak ste fanúšikom teórie strún, tak túto knihu nečítajte- zoberie vám ilúzie a utvrdíte sa v tom, čo si už nejakú dobu sám myslím- že táto teória je jedna veľká bublina.

Okrem podrobnej a mimoriadne vyváženej analýzy teórie superstrún autor načrtáva veľmi zrozumiteľnou formou i ďalšie špekulatívne teórie idúce nad rámec Einsteinovej špeciálnej relativity či kvantovej teórie. (veľmi elegantná je napríklad duálna špeciálna relativita).

Posledná tretina knihy je venovaná zamysleniu nad vedou ako takou a obsahuje veľa zaujímavých otázok /i odpovedí/ o tom aká je dnešná špičková veda. Prečo v dnešnej vede je veľa technicky nadupaných "robotníkov" ale žiadni vizionári typu Einsteina, Schrodingera, Diraca atd. Mal by dnes mladý začínajúci Einstein šancu vôbec sa niekde zamestnať? Platia vo vedeckých kruhoch nejaké demokratické pravidlá, či skôr prevažuje autoritatívnosť vodcov? A prečo je vo vede dôležitý filozofický prístup ?

svickop
25.03.2015 3 z 5

S jak velkým elánem jsem se do téhle knihy pustil, tak jsem se utopil v nudě... , že fyzika stagnuje, je známo již řadu let, ale autor nic nového neříká, nenabízí nové možnosti, nové pohledy... prostě nic. Je to 300 stránek okecávání, že moderní fyzici nemohou na nic přijít. Toť vše.

Zobar
02.11.2014

Cervec, "Celá (mainstreamová) fyzika totiž stojí na vodě",
a počítač, na ktorom práve píšem tento text, by vlastne ani nemal fungovať... :-)

cervec
03.10.2014 4 z 5

Konečně někdo alespoň "zašeptal", že "Císař pán je nahý" - chtělo by to hlasitěji.
Celá (mainstreamová) fyzika totiž stojí na vodě :(

Pablo Kral
29.12.2013 4 z 5

Po záplavě optimismu strunových teoretiků, trvajícího již téměř 40 let (!) (a kterým hýřil Brian Greene ve svém Elegantním vesmíru), tu konečně zaznívají poněkud skeptičtější tóny. Atmosféra knihy je těžko popsatelná, moje čtenářská nálada hraničila s "badatelskou melancholií", texty vykazují opatrnost ve formulacích, Smolin se vyhýbá jasnému závěru ve smyslu že teorie strun je netestovatelná a nakonec snad dokonce i nevědecká, krouží jako kondor ve vzdušných proudech okolo základních otázek fyziky, ale východisko není na obzoru. Smolin končí líčením, jak to dnes ve světě vědy vlastně chodí a stěžuje si, že vědci schopní provést další potřebnou a důkladnou revoluci jsou akademickou obcí programově ignorováni. Kniha na mne dýchla tolik potřebným alternativním ovzduším, které ředí konzervativní síly v dnešní vědě a dala mi pocítit, že není všecko zlato co se třpytí.

Lee Smolin
americká, 1955
2009  87%Fyzika v potížích
2015  82%Znovuzrozený čas
2003  80%Tri cesty ku kvantovej teórii gravitácie

Kniha Fyzika v potížích je v