Fyzika budoucnosti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Podtitul: Jak bude do roku 2100 věda utvářet osud lidstva a náš každodenní život. Autor ve své knize do značné míry navazuje na svůj starší titul Fyzika nemožného. V ní zkoumal, kam ještě fyzikální výzkum a jeho aplikace ještě mohou dospět, než narazí na hranice lidských možností či na přírodní zákony. Ve Fyzice budoucnosti podrobněji promýšlí ony uskutečnitelné možnosti v různých oblastech: píše o budoucnosti počítačů, umělé inteligence, nanotechnologie, využívání energetických zdrojů, cestování do vesmíru i o budoucnosti civilizace jako takové. Svou knihu uzavírá futuristickou vizí jednoho dne v životě člověka žijícího v roce 2100....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159630/fyzika-budoucnosti-FQX-159630.jpeg 4.643
Žánr
Literatura naučná, Věda, Přírodní vědy
Vydáno, Dokořán, Argo
Orig. název

Physics of the Future: How Science Will Shape Human Destiny and Our Daily Lives by the Year 2100, 2011

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Fyzika budoucnosti

Přidat komentář
PMR
25.04.2019

Kniha je zajímavá jako přehled trendů v moderních technologiích
(resp. přehled o stavu cca k roku 2010).

Osobně si ale myslím, že se v knize málo rozlišují skutečně plánované a "postranní" efekty vědy/techniky. Naprostá většina dopadů změn v technologiích (jak pozitivních, tak i negativních) je totiž nezamýšlená a nepřímá. Když si to člověk uvědomí, tak se bude asi víc vyhýbat tvrzením o spásné vědě a podobně.

Autor je ale zkrátka typický vědecký optimista, i když těžko říct, proč zařadil na konec knihy citát:
"... Bohatství bez práce, rozkoš bez svědomí, vědění bez charakteru, obchod bez morálky, věda bez lidskosti, uctívání bez oběti, politika bez zásad."
Myslím ale, že je to nejpřesnější prognóza v knize.

lenka70
10.03.2016

pro mne velmi zajímavá a naučná kniha.


vitek.sk
10.09.2014

Volné pokračování "fyziky nemožného". Kniha je zaměřena více futurologicky, autor popisuje jak si myslí, že bude svět vypadat svět do 20 let, do roku 2070 a konečně v roce 2100, snaží se odhadnout, které technologie a vynálezy budou už běžné nebo se v té době rozvíjet. Zaměřuje se na umělou inteligenci a roboty, počítače, lékařství, nanotechnologie, energie nebo kosmické lety. Ovšem vzhledem k tomu, že autor je fyzik a uvědomuje si omezení daná fyzikálními zákony není jeho vize světa v budoucnosti zase tak nereálná. Byť s ním v mnoha věcech a v některých jeho představách patrně nebudete souhlasit. Já uděluji stejně jako v případě předchozí knihy 100%.