Fyzika budoucnosti

Jak bude do roku 2100 věda utvářet osud lidstva a náš každodenní život. Autor ve své knize do značné míry navazuje na svůj starší titul Fyzika nemožného. V ní zkoumal, kam ještě fyzikální výzkum a jeho aplikace ještě mohou dospět, než narazí na hranice lidských možností či na přírodní zákony. Ve Fyzice budoucnosti podrobněji promýšlí ony uskutečnitelné možnosti v různých oblastech: píše o budoucnosti počítačů, umělé inteligence, nanotechnologie, využívání energetických zdrojů, cestování do vesmíru i o budoucnosti civilizace jako takové. Svou knihu uzavírá futuristickou vizí jednoho dne v životě člověka žijícího v roce 2100....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/159630/fyzika-budoucnosti-159630.jpg 4.638
Literatura naučná, Věda, Přírodní vědy
Vydáno:, Dokořán, Argo

Physics of the Future: How Science Will Shape Human Destiny and Our Daily Lives by the Year 2100 (2011)

Kniha Fyzika budoucnosti

PMR

Kniha je zajímavá jako přehled trendů v moderních technologiích
(resp. přehled o stavu cca k roku 2010).

Osobně si ale myslím, že se v knize málo rozlišují skutečně plánované a "postranní" efekty vědy/techniky. Naprostá většina dopadů změn v technologiích (jak pozitivních, tak i negativních) je totiž nezamýšlená a nepřímá. Když si to člověk uvědomí, tak se bude asi víc vyhýbat tvrzením o spásné vědě a podobně.

Autor je ale zkrátka typický vědecký optimista, i když těžko říct, proč zařadil na konec knihy citát:
"... Bohatství bez práce, rozkoš bez svědomí, vědění bez charakteru, obchod bez morálky, věda bez lidskosti, uctívání bez oběti, politika bez zásad."
Myslím ale, že je to nejpřesnější prognóza v knize.

lenka70
10.03.2016

pro mne velmi zajímavá a naučná kniha.

vitek.sk
10.09.2014

Volné pokračování "fyziky nemožného". Kniha je zaměřena více futurologicky, autor popisuje jak si myslí, že bude svět vypadat svět do 20 let, do roku 2070 a konečně v roce 2100, snaží se odhadnout, které technologie a vynálezy budou už běžné nebo se v té době rozvíjet. Zaměřuje se na umělou inteligenci a roboty, počítače, lékařství, nanotechnologie, energie nebo kosmické lety. Ovšem vzhledem k tomu, že autor je fyzik a uvědomuje si omezení daná fyzikálními zákony není jeho vize světa v budoucnosti zase tak nereálná. Byť s ním v mnoha věcech a v některých jeho představách patrně nebudete souhlasit. Já uděluji stejně jako v případě předchozí knihy 100%.