Futbalový dekameron

Futbalový dekameron https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95862/futbalovy-dekameron-95862.jpg 4 5 1

Oplak
09.10.2021 5 z 5

* - ,,Filozofia futbalu je v podstate stále rovnaká - má ľudí zabávať." -
(Bohumil Musil)

Pekná kniha naplnená zaujímavosťami pre nadšencov hry hier.
Záber je široký, od vývoja futbalu, jeho históriu, cez najlepších hráčov, gólové hody, série bez prehry, aféry a tresty, divácke rekordy, fanúšikovské extrémy, futbalové chrámy až po budúcnosť futbalu (ako si predstavovali futbal roku 2000 pôsobí dnes úsmevne).

* - Viedenský rozhodca Lowe raz rozhodoval v Budapešti. Keď po zápase odchádzal z ihriska, zastavili ho dve elegantne oblečené dámy a s výkrikmi ,,Bravo!" ho potľapkali po pleciach. Tento moment si všimol jeden z funkcionárov klubu a hneď rozhodcovi vysvetľoval:
,,Tie dámy, ktoré vás vyznamenali svojou pochvalou, sedeli počas zápasu predo mnou, a tak chtiac - nechtiac som vypočul ich rozhovor. Rozprávali sa o vašej záhadnej funkcii. Uvažovali takto: Ten muž behá po ihrisku, ustavične píska a dohovára hráčom, čo sprevádza smiech publika. Berie do rúk loptu a umiestni ju, kam chce, dáva právo kopnúť do nej hráčovi, ktorý sa mu páči. Keď letí lopta k nemu, či na neho, opatrne sa uhne, akoby sa bál úderu lopty. A konečne: prerušuje hru, keď sú hráči v najlepšom. Po dlhšej debate prišli k úsudku, že ten muž je klaun a je zaradený do hry pre pobavenie publika. No a kedže svoju úlohu ste zohrali výborne, neminula vás pochvala." -
(Z kapitoly Muži s píšťalkou)