Než vystydne káva

Než vystydne káva https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403542/bmid_nez-vystydne-kava-APv-403542.png 4 889 246

Funiculi funicula série

Co byste řekli tomu, kdybyste se mohli vrátit zpět do minulosti, ale pouze na chvilku, než vám vystydne káva? V jedné malé kavárně nazvané Funiculi Funicula, mají místo, které vám to umožní. Ale jen za těchto zvláštních podmínek: Můžete se setkat pouze s lidmi, kteří kavárnu již někdy v minulosti navštívili. Ať uděláte cokoli, přítomnost tím nezměníte. Při pobytu v minulosti se z místa nesmíte vzdálit. Váš čas v minulosti začíná nalitím kávy a končí, když káva vystydne. A tím výčet podivných pravidel nekončí. Přesto se najdou lidé, kteří, když se o této možnosti doslechnou, se rozhodnou ji využít. A co vy? Stáli byste o návrat do minulosti i za takových podmínek? Kniha nabízí čtyři příběhy osob, které se o cestu v čase pokusily, a jejich dojemná rozuzlení. Příběh první: Milenci – příběh ženy, která se rozešla s mužem, za něhož se chtěla vdát Příběh druhý: Manželé – příběh muže ztrácejícího paměť a jeho ošetřovatelky Příběh třetí: Sestry – příběh dívky, která utekla z domu, a její mladší sestry, která milovala jídlo Příběh čtvrtý: Matka a dcera – příběh těhotné ženy, která v této kavárně pracuje... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kniha Zlín

コーヒーが冷めないうちに (Kóhí ga samenai uči ni) , 2015

buitenlander
07.12.2021 5 z 5

Velmi japonské, velmi milé.

Jarka_rybář
05.12.2021 5 z 5

Krásná a jemná kniha. Je taková velmi intimní a jemná, Doporučuji.

Rade
30.11.2021 4 z 5

Je vhodné si celou knížku promítat v duchu jako divadelní představení, tak, jak bylo původně napsáno, protože jako divadlo to samozřejmě funguje mnohem líp.
Představuju si malé divadélko v suterénu, pár schodů dolů, šest svítidel na stropě, jedno u vchodu, na stěně troje starožitné hodiny, vše v nádechu sépiové barvy. A pak samozřejmě malý barový pultík s cinkající pokladnou a hlavně - nepřetržitá vůně kávy…
A ten japonský kolorit k tomu, bez něj to nejde, protože i to je nedílná součást toho představení. Exotická jména Kazu, Fumiko, Fusagi, Kótake, Kei, na která si musíme zvyknout, zdvořilé úklony, sepjaté ruce, na znamení, že nám chutnalo…
A zapomeňte na sci-fi! Jsou to hodně jednoduché příběhy o mezilidských vztazích, přičemž za tu nevídanost, japonský šmrnc a apel na osobní odpovědnost každého za fungující vztahy, přidávám nakonec ke třem plánovaným hvězdám ještě jednu malinkou.

Ivanule
07.11.2021 4 z 5

Tak co napsat, i když ze začátku mi dělalo problémy se do knihy tak nějak začít, protože po pravdě jsem tento styl ještě nečetla a je tedy pro mě jiný, nakonec mohu říct, že se mi kniha líbila, její děj plynul, i když v některých případech časté opakování mě docela musím říct, že lezlo na nervy a říkala jsem si vždyť je to tam už po kdoví kolikaté proč zase... Ale nakonec proč ne, nakonec 4*

Marxt5
08.10.2021 5 z 5

Kdo zná Japonce, divit se nebude.
Jako vždy je zde příběh, který je tak nějak melancholicky podbarvený.
Kniha je sama o sobě čtivá, zajímavá, ale osobně jsem v pár částech viděl problémy s cestováním v čase. Na dynamičnosti děje to však neubralo.
Postavy byly zajímavé a měly i určitě pozadí, které nebylo ani odhaleno.
Zajímavé, plné překvapení, zároveň čtivé a věřím, že nejen ve mně vyvolalo spoustu otázek a myšlenek.
Určitě doporučuji!

jiri77
05.10.2021 5 z 5

Kniha mě hodně bavila ,a to jak dějem ,tak nápadem. Čtyři naprosto skvělé příběhy, které chvílemi vezmou i za srdíčko. Určitě si přečtu i pokračování. Japonská literatura mě poslední dobou velmi baví.

AlexandraBane
17.09.2021 5 z 5

Moc milá knížka, úplně krásně se to četlo. Velice zajímavá myšlenka

lusila
14.08.2021 2 z 5

Tak ja som sklamaná... chaotické a neustále opakujúce sa popisy a navyše ten duch

pavel.2
08.08.2021

Nebudu hodnotit, neboť jsem se asi dost minul cílovou skupinou...
Proč? Možná autor bere posezení u kávy jako odpočinek a relax a možná se tak rozhodl knihu napsat. To znamená, že než se posune děj, stihne vyrůst kedluben. Vše se tak často opakuje, zřejmě aby to bylo jasné i čtenáři s těžkým mozkovým postižením, že jsem v podstatě u čtení zároveň spal a pak BUM - najednou po celé straně nudy malý posun v ději a pak zase zbytečně se opakující žvatlání.
Čili po první kapitole jsem to vzdal.
Ne že by zřejmě ta část, kde se něco dělo, neměla zajímavou atmosféru. Jen nemám trpělivost kvůli jedné straně děje číst dvacet stran dalších.

lidunka1
10.07.2021 2 z 5

Mě kniha nezaujala. A heště jsem měla problém s japonskými jmény.

NienorNíniel
18.05.2021 5 z 5

Krásná a moc moc dojemná knížka. Většinu knihy jsem proplakala. Rozhodně ji moc doporučuji, bylo to tak nádherné. Myslím, že se k ni ještě mockrát vrátím.

bublifut
09.05.2021 3 z 5

Začátek byl fajn, postupně to upadalo. Myslím, že z toho téma se dalo "vytěžit" víc.

Ahmose
29.04.2021 4 z 5

Autor nám postupne vyrozpráva príbeh štyroch návštevníkov kaviarne, ktorý sa rozhodnú využiť jej magickú službu. Rozpovie nám príbeh o žene, ktorá nechala svojho snúbenca odísť na opačný koniec sveta. Príbeh manželov, z ktorých jeden ma Alzheimerovu chorobu. Ďalej sestier, ktoré k sebe našli cestu, keď bolo príliš neskoro a na koniec najťažší, no najkrajší príbeh ženy, ktorá stojí pred obrovskou životnou dilemou.
Autorov štýl nie je dokonalý. Je cítiť, že je to jeho prvotina, ale nezaprie v sebe dušu dramatika. Odporúčam čítať tak, že si predstavite, že sa to celé odohráva na javisku v divadle. Aj keď sú príbehy postáv smutné, zanechajú vo vás príjemný, hrejivý pocit. Myslim, že pre fanúšikov magického realizmu, japonskej literatúry a kávy, je toto povinná jazda.

martineden
27.04.2021 5 z 5

To bylo hezký! Úplně jsem cítila tu vůni kávy, viděla to osazenstvo. Někdy jsou ty pomalu plynoucí příběhy prostě to nejlepší.

Pengi
12.04.2021 3 z 5

Milé čtení, až na opakování známých faktů několikrát dokola.

Jenny46
29.03.2021 5 z 5

Krásná emoční kniha četla se s lehkostí, uklidňující a ještě zahřeje moji duši ♥️
Jak se zastavit v dnešní nelehké době - i když nezměníme minulost, můžeme se z ní ponaučit a změnit sebe a vlastní postoj ( pozitivní myšlenky). Tajemnost příběhů, atmosféra, krásné citaty to všechno v knize najdete, určitě doporučuji 5*

zimolka
27.03.2021 3 z 5

Není to tak úplně můj šálek kávy,ale jako odpolední odreagování od detektivek dobrý.Knihu jsem si půjčila na doporučení v knihovně ,uvařila si kávu a pustila se do čtení

Čtenářka73
12.03.2021 5 z 5

Velmi milé čtení v této nemilé době. Ačkoliv téma cestování v čase nevyhledávám, tady mi nijak nevadilo, naopak. Děkuji Databázi, že mě přivedla k této knížce.

timelady
07.03.2021 2 z 5

Taková Pošta pro tebe mixnutá se scifi prvky. Ale s pěknou záložkou.

SlamLenka
04.03.2021 4 z 5

Přáli byste si někdy vrátit se do minulosti a udělat něco, co jste neudělali? I kdybyste tím nemohli změnit přítomnost? I kdybyste se přitom nemohli hnout z místa a v minulosti byste mohli strávit jen velice omezený čas v řádu minut? V tokijské kavárně Funiculi funicula to prý možné je! Aspoň o tom vypráví Tošikazu Kawaguči v Než vystydne káva.
Útlý román, který je autorovou prvotinou, vznikl podle stejnojmenné divadelní hry a při čtení je vliv divadla velice znát. Chvilku mi trvalo, než jsem si na formu vyprávění zvykla. Nakonec se ukázalo, že nejlépe se mi příběh čte, když si jej přehrávám právě jako divadelní hru, a tak jsem se pohodlně usadila do hlediště a pozorovala, jak se čtyři odvážlivci vydávají na cestu časem. Každý z nich má pro své rozhodnutí jinou motivaci, ale vždy jde o téma silného citového pouta, ztráty a vyrovnávání se s ní. Osobně se mě nejvíce dotkl poslední příběh matky a ještě nenarozeného dítěte, ale své jsem si našla i v ostatních třech.
Rychlé a milé čtení, které vede člověka k úvahám o tom, zda by sám využil možnosti návštěvy kavárny a podnikl cestu s nejistým výsledkem. Možná jen to, že by člověk mohl ještě jednou spatřit někoho, kdo už není mezi živými, je dostatečným důvodem. Vyplatí se tedy počkat, až stálá návštěvnice kavárny zavře knihu a na malou chvilku uvolní místo, z něhož se lze vydat do jiné doby. Jen nezapomeňte, že máte jen krátký čas – než vystydne káva…