Než vystydne káva

Než vystydne káva https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403542/bmid_nez-vystydne-kava-APv-403542.png 4 887 246

Funiculi funicula série

Co byste řekli tomu, kdybyste se mohli vrátit zpět do minulosti, ale pouze na chvilku, než vám vystydne káva? V jedné malé kavárně nazvané Funiculi Funicula, mají místo, které vám to umožní. Ale jen za těchto zvláštních podmínek: Můžete se setkat pouze s lidmi, kteří kavárnu již někdy v minulosti navštívili. Ať uděláte cokoli, přítomnost tím nezměníte. Při pobytu v minulosti se z místa nesmíte vzdálit. Váš čas v minulosti začíná nalitím kávy a končí, když káva vystydne. A tím výčet podivných pravidel nekončí. Přesto se najdou lidé, kteří, když se o této možnosti doslechnou, se rozhodnou ji využít. A co vy? Stáli byste o návrat do minulosti i za takových podmínek? Kniha nabízí čtyři příběhy osob, které se o cestu v čase pokusily, a jejich dojemná rozuzlení. Příběh první: Milenci – příběh ženy, která se rozešla s mužem, za něhož se chtěla vdát Příběh druhý: Manželé – příběh muže ztrácejícího paměť a jeho ošetřovatelky Příběh třetí: Sestry – příběh dívky, která utekla z domu, a její mladší sestry, která milovala jídlo Příběh čtvrtý: Matka a dcera – příběh těhotné ženy, která v této kavárně pracuje... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Kniha Zlín

コーヒーが冷めないうちに (Kóhí ga samenai uči ni) , 2015

kalinkacz
26.12.2022 4 z 5

Než vystydne káva je první díl série o kouzelné kavárně, která umožňuje cestovat v čase. Má to svá přísná pravidla a v knize sledujete první 4 příběhy lidí, kteří se rozhodnou z různých důvodů cestovat v čase…
Já si tuhle sérii zamilovala. Je skvěle napsaná, příběhy jsou silné a dojemné.
V dalších knihách série se nachází pak další příběhy…
No prostě boží!

papaja
29.11.2022 1 z 5

Knihu jsem dostala darem a dle hezké obálky i hodnocení jsem se na ni těšila, ale jsem velmi překvapená z hodnocení knihy i z komentářů většiny. Takto plitkou knihu jsem dlouho nečetla, bohužel jsem očekávala dalšího skvělého autora z Japonska, jelikož mne tato země mnohými věcmi láká. No rozhodně to není další Murakami ani Tanizaki. Pokud máte rádi knihy z nakladatelství Odeon apod., tak tuto knihu zahoďte a utečte :)

Marika Vanova
28.11.2022 5 z 5

Než vystydne káva je dobře promyšlený příběh z jedné zvláštní kavárny. Určitě si přečtu i další díly. I slza ukápla.

Zdekat
27.11.2022 5 z 5

Vlídná a příjemná četba, silně na mě působila ta pozvolnost vyprávění, pokoj a klid obsažený v každém příběhu. Styl psaní je jiný, odlišný od západní literatury, to ale vůbec nevadí. Přečtu si i další díly.

lucy.sankova
27.11.2022 3 z 5

Občas jsem byla zmatená, všechny jména si byly dost podobná, ale příběh byl pěkný, myšlenka zajímavá. Nicméně mi ze série bude nejspíš stačit pouze tento díl a do dalších se zas tak hrnout nebudu :)

Dáduše
25.11.2022 3 z 5

Nápad se mi velice líbil. Mám ráda téma - cestování časem. Zde bylo pojato velmi originálně. Jen mi neseděl styl jazyka, ale to mohlo být překladem. Nějak jsem se nemohla začíst. I tak asi zůstane v mé knihovně:-)

dadulik
20.11.2022 4 z 5

...nakoniec som veľmi rada, že som dala tejto knižke šancu, pretože príbeh bol veľmi originálny. Určite to nie je typ knihy, ktorá po týždni vyšumí z hlavy, práve naopak. Taká smutno-pekná kniha.

Bbpanda
20.11.2022 5 z 5

Je málo knih jako je tato. Knížka, která vás rozpláče a zároveň pohladí po duši. Smutné příběhy, které se dotknou srdce čtenáře a zanechají úsměv na tváři. Donutí čtenáře přemýšlet o životě a o tom, že ne všechno je tak jak na první pohled vypadá. Čteno v angličtině.

Any935
19.11.2022 5 z 5

Kniha splnila všechna má očekávání. Ne. Je mnohem lepší a 100% ji doporučuji.

Lusie
10.11.2022 5 z 5

Že začátku jsem se nějak nemohla začíst, ale kniha s takovým hodnocením přece musí být skvělá... A opravdu je. Nádherné, i když smyšlené příběhy.

dufkys
09.11.2022 3 z 5

fajn kniha, která může změnit úhel pohledu na určité události v našem životě. doporučuji cist v angličtině, nejedna se o kdovíjak těžkou slovní zásobu

monushka
05.11.2022 3 z 5

Čtyři vzájemně propletené příběhy v jedné milé knize. Musím se přiznat, že jména hrdinů pro mě byla utrpením a kolikrát jsem se přistihla, že mé myšlenky jsou jinde, jen ne u příběhu.

katerina6763
22.10.2022 2 z 5

Zajímavý námět na knihu, ale trochu hůře se mi dílo četlo. Příliš mi nevyhovoval styl autorova psaní.

ZuzullaM
21.10.2022 5 z 5

Jej, tak to bolo krásne :-) Na začiatku som mala trochu problém s japonskými menami, ale keďže ma dej pohltil, rýchlo som sa ich naučila. Bolo pekné ako sme sa s každým príbehom, ktoré ako sa najprv zdalo spolu nesúvisia, dozvedeli niečo viac o hlavných postavách. Veľmi sa mi páčili hlavne príbeh o manželoch Fusagi a príbeh matka s dcérou to som skoro ani nedýchala pri čítaní a pri dvoch sestrách som si aj poplakala. Veľmi pekna kniha, myslím že ešte dlho o nej budem premýšľať.

Meg1
14.10.2022 4 z 5

Při čtení této knihy mnou prostoupil hluboký klid a veliký pocit dobra. Všechny hlavní postavy v knize jsou kladné, takže člověčí duše s nimi tak nějak souzní. Vše plyne svým tempem, někdy smutně někdy šťastně, ale vždy poklidně. Námět možná v mnohých vyvolává představu spíše napínavého příběhu, ale v tomto jde spíše o určité zastavení se a zamyšlení nad tím, že bychom se měli do minulosti vracet, abychom se poučili a nikoliv proto, abychom ji změnili. Knihu doporučuji, snad vás obohatí.

Aneleh
11.10.2022 5 z 5

Kniha má obrovskou hloubku, dlouho ve mně bude doznívat její poselství. Ano, člověk dokáže překonat i tu nejtěžší realitu, když změní svoje myšlení. Velmi emotivní, poučné a nadějeplné. Nemohla jsem se odtrhnout a přečetla jsem všechny příběhy skoro na jeden zátah. Otevírám další díl a moc se na něj těším.

IVANA0123
14.09.2022 5 z 5

Možnost vrátit se v čase, jak lákavé. Asi každý nad tím občas přemýšlel. Udělat věci jinak, použít jiná slova, prostě něco změnit. Ale to poslední tady není možné. Ať chceme nebo ne budoucnost se změnit nedá. Ale něco se přece jen změní, ale to bych prozradila moc. Kniha je moc pěkná, možná chvílemi smutná, ale hlavně vás donutí k zamyšlení. Slovo ani čin, který jednou uděláme už nevrátíme. Jediné co můžeme udělat se omluvit nebo se z chyby alespoň poučit a příště být lepší. První povídka je trochu slabší, další se mi líbily už moc. Za mě 4,5*
(9/22)

Pert
13.09.2022 3 z 5

Dobrá knížka, ale místy mi vadil autorův styl psaní.

sBety
11.09.2022 5 z 5

Čtyři příběhy o lidech, kteří v kavárně jménem Funiculi Funicula navštívili svoji minulost. První příběh souvisí s druhým, druhý s třetím a tak podobně. Hlavní postavy vám tak s přibývajícími detaily postupně přirostou k srdci. Příběhy ubíhají v zenově poklidném tempu, protože víte, že přítomnost se stejně nezmění. Katarze však nastává na konci každé časti. Vždycky je totiž přece možné změnit něco ve Vás samotných, ne?

Andulino
26.08.2022 4 z 5

Knihu jsem si vybrala v rámci Čtenářské výzvy 2022 (Kniha, jejíž hlavní hrdina pije kávu). Již dopředu jsem z hodnocení ostatních čtenářů věděla, že se v knize neustále dokola opakují jakási pravidla, a neměla jsem tak velká očekávání. Když jsem si knihu z knihovny donesla domů, byla jsem nadšená nádherným provedením obalu, kombinací barev a záložkou, tyto maličkosti mě dokáží potěšit. Zmíněné opakování pravidel cestování do minulosti mě zpočátku rovněž velmi iritovalo, říkala jsem si, že těch pravidel přece není až tolik a že si snad autor myslí, že jeho čtenáři jsou trošku omezení! Později už mi tento fakt tak nevadil, pravidla byla alespoň vztažena na konkrétního vypravěče příběhu a chápala jsem autorovu motivaci. Trochu se mi ze začátku rovněž pletla japonská jména, nicméně kombinace příběhů byla natolik zajímavá a osudy postav natolik jímavé, že mi ke konci některé postavy byly vlastně velmi sympatické. Příběhy dvou sester a matky a dcery (bez dalších spoilerů) se mě dotkly nejvíce. Tak jako tak věřím, že autor plně nevyužil skvělý potenciál tématu, ačkoliv samotný nápad návratu do minulosti či návštěvy budoucnosti, než vystydne káva, je dokonalý. Co si tedy odnáším z celého příběhu? Že ačkoliv minulost nezměníme a některé životní nástrahy budoucnosti také ne, náš život je v našich rukách a to, jak k němu přistupujeme, jak jej vnímáme a co cítíme, můžeme změnit a ovlivnit vždy.