Fryderyk Chopin

Fryderyk  Chopin https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176557/fryderyk-chopin-hg9-176557.jpg 3 3 3

Životopisný román věnovaný velkému polskému skladateli Fryderyku Chopinovi zachycuje jeho dětství a mládí. Končí porážkou listopadového povstání v r. 1830 a Chopinovým odjezdem za hranice.

esma
23.11.2020

O Chopinovi jsem kdysi četla, že uměl zahrát notu dvaceti různými způsoby. Byl významným představitelem romantického směru, uměleckého programu celé generace skladatelů 19. století. S velkou otevřeností a bez jakýkoliv zábran hluboce působí na naše nitro a odkrývají naše nejhlubší pocity.

Tento životopis od TL není kompletní, začíná jeho dětstvím, dospíváním, popisuje jeho hudební začátky a končí, kdy jako dvacetiletý opouští rodinné zázemí. Důvodem byla jednak touha po dalším vzdělávání (usadí se nakonec v Paříži), ale neméně důležitá byla politická situace. Po potlačeném listopadovém povstání dochází k agresivní rusifikaci, a s tím se Fryderyk není schopen smířit, odmítne ruský pas a do Polska se už nikdy nevrátí.

Chopina sudičky obdarovali velkým talentem, ale jedna z nich mu předala i … micobacterium tuberculosis … na souchotě zemřel i jeho otec a mladší sestra, on sám se dožil pouze 39 let…

jiri77
02.03.2019 3 z 5

Chopina rád poslouchám a jeho klavírní koncert č.2 f moll op.21 pokládám za jeden z největších klenotů klasické hudby. Chtěl jsem se něco více dozvědět o jeho životě ale tahle kniha mi toho moc nedala,málo obsáhlá kniha. Na druhou stanu nenáročné čtení u kterého jsem si pouštěl pro atmosféru hudbu tohoto velikána klavíru.

jprst
19.02.2019 2 z 5

Jen průměrný a dost nezajímavě zpracovaný životopisný román, který o skladateli nepřináší žádné nové informace.

Polsko životopisy, biografie Frédéric Chopin, 1810-1849 hudba hudební skladatelé

Tadeusz Łopalewski
polská, 1900 - 1979