Noční pták

Noční pták https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366578/bmid_nocni-ptak-LaU-366578.jpg 4 978 302

Frost Easton série

NEJDĚSIVĚJŠÍ VZPOMÍNKY JSOU TY, KTERÉ SI NEPAMATUJEŠ. Sanfranciský detektiv Frost Easton nevěří v náhody. Sebevražda dvou žen v šíleném záchvatu, jedné skokem z mostu, druhé kulkou na svatbě přítelkyně, musí mít něco společného. Stopy ho zavedou k Frankie Steinové, psychiatričce, která oběma zemřelým vymazala z paměti události, jež v nich vyvolávaly panické stavy. Frankie zná leckterá tajemství svých pacientů. Smí je však Frostovi vyzradit, aby ochránila jejich životy? Pak se jí ozve někdo, kdo si říká Noční pták. Kdo toho o obou případech ví až mnoho. A zná i Frankiina tajemství – a Frostovy noční můry… Brian Freeman je zkušený autor více než tuctu psychothrillerů, jeho knihy vycházejí ve 20 jazycích a 46 zemích. Noční pták je úvodním dílem série případů Frosta Eastona.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

The Night Bird , 2017

Lenach
18.03.2024 3 z 5

Perfektni psycho thriller. Zadne zvracene popisy hnusu, jako to umi napriklad Chris Carter, ale elegantni povodění si čtenáře průběhem vyšetřování. Jediné za co bych dala stupeň dolů je překlad. Jako opravdu někdo použije slovní spojení “položil si vinnou sklínku? Navíc když je to ve spojení s detektivem a ne v románu Jane Austenové?

mirunda
17.03.2024 5 z 5

Knihu jsem měla ve čtečce neuvěřitelně dlouho, furt jsem se jí vyhýbala, ale neskutečně mě překvapila. Jak si někdo může prohrávat s lidskou myslí a opravdu to jde tak snadno? Bylo to napínavé až do samého konce a Frost mi byl neuvěřitelně sympatický.

Veronika13
17.03.2024 5 z 5

Další kniha (a autor), na kterou jsem narazila díky čtenářské výzvě a jedním slovem - paráda! Pořád přemýšlím, jestli je tato léčebná metoda reálná, ale jedno vím jistě, nešla bych do toho! Už jsem sama pak nevěděla, co se opravdu stalo a co byla jen podstrčená vzpomínka. A dle mého názoru, každý páníček bydlí u své kočky, jen inspektor Frost to posunul ještě o úroveň výš

vessa
06.03.2024 5 z 5

knihu jsem přečetl jedním dechem, s koncem jedné kapitoly jsem s napnutím chtěl vědět co bude dál.

patricia8137
20.02.2024 5 z 5

Kniha NOČNÝ VTÁK je prvým dielom detektívnej série FROST EASTON a mojim prvým stretnutím s autorom.
Autor nás hneď na začiatku príbehu zoznamuje s Lucy a jej priateľkou Brynn, ktorá po nervovom kolapse skočí z mostu. O pár dní sa v podobnom záchvate na svadbe zastrelí druhá žena. Na scénu prichádza sanfranciský inšpektor Frost Easton a premýšľa, čo by mohli mať tieto ženy spoločné. Frost zistí, že obe boli pacientkami Frankie Steinovej, psychiatričky, ktorá pomocou terapie vymazáva svojim pacientom z pamäti traumatické spomienky. Frankie začne dostávať maily od niekoho, kto sa podpisuje Nočný vták. Kto sa skrýva pod touto prezývkou? Frost musí zastaviť vraha, ktorý ovláda mysle a zneužíva fóbie Frankiiných pacientiek skôr, než zabije ďalšiu z nich.
Autor vykreslil inšpektora Frosta ako samotára, majiteľa kocúra Shacka, milovníka kníh a čítania, čo mi stačilo k tomu, aby som si ho obľúbila. Na druhú stranu, postava Frankie môže byť niektorým čitateľom nesympatická, hlavne kvôli bráneniu vyšetrovania, nechce porušiť lekárske tajomstvo. Ja som s ňou problém nemala, je to intelektuálka, chladná, má na seba vysoké nároky, snaží sa byť vo všetkom dokonalá. Autor nás zoznamuje aj s jej mužom Jasonom a sestrou Pam. Nesmiem zabudnúť ani na svedkyňu Lucy, ktorá sa s Frostom spriatelí a zohráva dôležitú úlohu aj pri vyšetrovaní.
Z knihy som nadšená, autorovi sa podarilo udržať si moju pozornosť po celú dobu čítania. Tento triler ma zaujal hlavne originálnou témou a prostredím San Francisca. Dej má spád, je plný napätia, zvratov a nechýba ani nečakaný koniec. Metódy a spôsob vyšetrovania je trochu iný, na aký som zvyknutá, chýba tam zber a skúmanie dôkazov, vyhodnotenie laboratórnych výsledkov, tímová práca celého oddelenia...Vraždy nie sú brutálne, autor vynechal ich detailné opisy, ktoré niektorí čitatelia neznesú.
Ja ako milovníčka trilerov som spokojná, autor si ma získal svojim čtivým a pútavým štýlom písania, príbeh bol premyslený a prepracovaný do posledného detailu. Aké šťastie, že som si zakúpila všetky diely zo série. Už sa neviem dočkať, aké ďalšie zločiny si autor pre Frosta vymyslel.
NAJSTRAŠNEJŠIE SPOMIENKY SÚ TIE, KTORÉ SI NEPAMÄTÁME.
Nechali by ste si pozmeniť alebo dokonca vymazať najhoršie spomienky? @bibliophile_patricia

PetraBery
18.02.2024 4 z 5

První díl detektivní série, kniha pěkně odsýpá, zajímavý námět vymazání konkrétního úseku vzpomínek i ovlivnění osob. Pokud se mi pod ruku dostane další díl, přečtení se bránit nebudu.

gigi77
05.02.2024 4 z 5

Sérii jsem začala číst druhým dílem, který jsem zcela pohřbila. Přesto jsem si po dlouhé odmlce přečetla i první díl a musím uznat, ze mi tento psycho-thriller nyní tak akorát sedl. Za mě zajímavé téma, dobře nakombinované scény a neuspěchaný závěr.

Aymira
01.02.2024 3 z 5

Nedostatečný popis postav. Inspektor téměř bez kolegů a týmu (no dobře, šéfka a pár řadových policistů se tam občas objeví). Nezajímavé vedlejší postavy příběhu.

Po vcelku působivém úvodu na nás Freeman vybalil těžko uvěřitelný modus operandi. Ale budiž. Tempo kniha neztrácela, pachatel zůstal až do konce tématem k rozluštění.

Jak zde již někdo poznamenal, nejpovedenější postavou byl Shack. Ale opět - inspektor, který s sebou do práce tahá přepravku s kocourem?

Kladem knihy je dějiště. San Francisco musí okouzlit opravdu každého.

RMarkéta
31.12.2023 4 z 5

Freeman nosí v hlavě opravdu velmi neotřelé a zajímavé nápady. Po prvním rychlém čtení mi tento příběh přišel lehce překombinovaný. Při druhém čtení mi všechno dokonale do sebe zapadlo. Freeman je totiž velmi dobrý vyprávěč a dokáže si pocelou dobu udržet čtenářovu pozornost. Frost jako detektiv je prostě svůj a tak to má být.

matogeminimato
22.11.2023 4 z 5

Ked niekoľko žien po nervovom kolapse spácha samovraždu,detektív Frost Easton zistí, že všetky boli pacientkami renomovanej psychiatričky Francescy Steinovej, ktorá pomocou terapie,, vymazáva" pacientom traumatické spomienky..... Rozmýšľal som, či by som chcel,, vymazať " niečo zlé, čo sa mi v živote stalo.... Odpoveď bola jasná - NIE. Myslím, že k nášmu životu patria aj tie zlé spomienky, pretože vďaka nim môžeme iným veciam predísť, alebo ich lepšie zvládnuť

sun.from.ibiza
08.10.2023 4 z 5

Nejvíce sympatická postava z celé knihy byl Shack.. no dobře, jeho páníček taky nebyl špatný, ale to, jak případ vyšetřoval na mě působilo zvláštně. Jakoby to vlastně ani nebyl vyšetřovatel.
Vrah byl skvělý, moc se mi “líbilo, jakým způsobem vraždy prováděl.
Frankie mě příliš nebavila, přistihla jsem se, že sem tam pár vět přeskočím, abych se dostala k další části.

SPOILER

Na sestře a manželovi mi celou dobu něco nesedělo, dokonce jsem chvíli zvažovala, jestli vrahem není jeden z nich. Vlastně jsem měla pravdu, ale ne tak, jak jsem si představovala.

KONEC SPOILERU

Váhala jsem, zda dát tři, nebo čtyři hvězdy a nakonec jsem se přiklonila k té vyšší, konec gradoval a bylo to zábavné.

kokrokr
27.09.2023 2 z 5

Nelogické jednání hlavních postav mě silně iritovalo a ten bláznivý námět s ovládáním mysli a záměnou vrahů tomu taky nepřidal. Místo kvalitní propracované krimi jsem dostal jen další podřadný román s hloupou romanticko-psychologickou zápletkou, kterou se teď po dočtení pokusím rychle vymazat z paměti zase já.

Any26
29.08.2023 4 z 5

Knížka mě bohužel trochu zklamala. Docela jsem se na ni těšila a ve finále mi tam "něco" scházelo. Téma, napětí, rozuzlení, postavy, San Francisco...-- se vším jsem byla spokojena, ale nemůžu se zbavit dojmu, že to nebylo úplně top, co jsem chtěla/čekala. Ale jinak to bylo zajímavý a určitě si vyhledám i další díly. Každopádně to bude série, kterou doma v knihovně mít nemusím.
(3,5 hvězdičky)

MiJant
01.08.2023 4 z 5

Po viacerých doporučení som siahol po tejto knižke, tak trochu mimo môjho žánru, i keď v poslednej dobe sa mi začínajú krimi, detektívky čoraz viac páčiť. Dej je napínavý, pri konci sa dejú zvraty, tak ako to pri zamotaných prípadoch má byť. Vystupujú tu sympatické postavy, ktoré si viem veľmi živo predstaviť aj vo filme, keby ho chcel niekto vyrobiť.

marierachel
27.06.2023 5 z 5

Byla jsem nadšená. Napětí se dalo krájet. Doporučila bych lidem, kteří mají stejně jako já rádi lehké mrazení v zádech a zároveň podprůměrnou schopnost snášet knižní nebo filmový stres z nebezpečí. :) Vždycky pak nevím, na co si můžu troufnout. Noční pták byl na horní hranici toho, co v tomto ohledu snesu, ale ještě jsem to zvládla. Tím byl pro mě nesmírně zábavný.

lucisek5056
05.06.2023 5 z 5

Opět další skvělá knížka od Pana Freemena.Za mbě super..

INCOGNITOREADER
02.06.2023 3 z 5

Pro mě se jedná o poměrně už dost uleželý ležák :-)
Nějak jsem se ke knize nemohl dostat. Jedná se o detektivku, kde bohužel to hlavní kouzlo a to odhalování pachatele tak nějak vyznívá do ztracena, protože není co odhalovat. Závěr je čtenáři detektivek naprosto jasný a tak jde jen o to se k němu dostat. Děj vás bude nebo nebude bavit v závislosti na tom, jestli přistoupíte na myšlenku, že se dají vzpomínky změnit nebo vymazat. Pokud jste od přírody skeptik tak to asi nebude úplně kniha pro vás.
Hlavní vyšetřovatel se zdá sympatický, i když jeho metody a způsob vyšetřování je dost zvláštní.

J0hn
13.05.2023 3 z 5

Námět zajímavý, ale zpracování trochu pokulhávalo. Při vyšetřování prakticky nedošlo na klasickou policejní práci a vzhledem k tomu, že hlavní "vyšetřovatel" je dost nudná postava, tak to nebylo ono. A k tomu druhá hlavní postava psycholožky byla vysloveně nesympatická. Tak jak byla v knize popsána na mě působila jako arogantní "vědkyně", ale její činy a způsob uvažování svědčili spíš o tom, že rozumu moc nepobrala.
Posloucháno jako audiokniha, ale to tentokrát knize moc nepřidalo. Vasil Fridrich tu odvádí sice bezchybnou, ale zase ničím výjimečnou práci. A hlas Jany Strykové mi psycholožku zprotivil možná víc než kdybych knihu jen četl.
Přes kritiku nechávám 3 hvězdy, protože námět vysloveně zaujal a kniha se nechala vydržet až do konce.

kalache
24.04.2023 4 z 5

...každý by měl mít svého psychologa,jinak je život nuda ...

čef
03.03.2023 4 z 5

Velmi dobře napsaný psychothriller. Román z prostředí psychologických a hypnotických hrátek je ale v konečném důsledku pro mne hodně neuvěřitelný. Přesofistikovaný vrah hledá pomstu tím naprosto nejsložitějším způsobem a tak jsem se na konci už těšil, až ta komedie skončí. Je mi líto, tohle u mne, přes profi úroveň psaní, nezabralo.

sebevražda sérioví vrazi ztráta paměti, amnézie San Francisco

Brian Freeman