Katarze

Katarze https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387839/bmid_katarze-kWt-387839.jpg 4 475 122

Freyja & Huldar série

Maskovaný vrah v kině brutálně ubije dospívající dívku, která tam pracuje, a její mrtvolu nocí kamsi odvleče. Jejím přátelům přijdou z kamarádčina účtu na Snapchatu klipy zachycující, jak prosí o odpuštění. Když se konečně najde tělo, je označeno číslem „2“. Podobný osud potká pár dní nato i jiného mladíka a jeho kamarádi opět dostanou přes sociální média klipy, v nichž prosí vraha o odpuštění. Když se objeví jeho mrtvola, má na sobě značku „3“. Do vyšetřování vraždy se zapojí i Huldar, který tentokrát pracuje pod Erlou. Mají spolu napjatý vztah, neboť museli absolvovat interní šetření kvůli nařčením ze sexuálního obtěžování, k němuž došlo v předchozím dílu série. Neshody je však třeba hodit za hlavu a soustředit se na dopadení nemilosrdného zabijáka. Rrovněž se musejí snažit zjistit, jestli neexistuje dosud neobjevené třetí tělo – mrtvola s číslovkou „1“. Jelikož musí být podle islandských zákonů výslechu mladistvých přítomen psycholog, zapojí se nakonec do vyšetřování i Freyja, přestože zprvu odmítá s Huldarem spolupracovat. Zanedlouho pojme podezření, že možná celý případ souvisí s šikanou, i když ji možná v úsudku ovlivňují vlastní zkušenosti oběti podobného jednání. Všichni tři se shodnou aspoň na dvou věcech: pravda není ani zdaleka až tak prostá. A vrah ještě neskončil.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Metafora

Aflausn , 2016

IreneP
03.11.2022 5 z 5

Díl, který mě zatím zaujal nejvíc. Nejspíš kvůli tématu šikany, kterému bylo věnováno hodně místa a z toho mi šel mráz po zádech. Více než z těch vražd. Pátrání mě bavilo a vztah mezi Freyjou a Huldarem mi zatím nekazí požitek z krimi, protože mu není (naštěští) věnovaná přemíra stránek.

martiline
29.10.2022 5 z 5

Yrsa prostě umí psát. Další její povedená detektivka. Čtu vždycky jedním dechem. A už se těším na další díl s Freyjou a Huldarem ...

Čmeláček
06.10.2022 5 z 5

Yrsa je výborná paní spisovatelka, její knihy si mě získaly a Katarze byla fakt doslova katarzní :))). Dávám jasných pět stars a jede se dál! :)

ivusse
20.09.2022 3 z 5

Nebylo to špatné, ale četlo se mi to pomaleji…

TerezaaBaarova
09.09.2022 5 z 5

Yrsa je fakt dobrá! Její Freyja, Huldar a vlastně i Erla jsou skvěle propracované postavy, které se samy profilují dál a dál.
A téma této knihy...šikana a odveta. Ta bude, buhužel, aktuální věčně...Napětí a bolest se zde objevují velice silně a atmmosféra je opět mrazivá.
Jo, super čtení...celá série je musttoread!

pavel9410
21.08.2022 4 z 5

Precteno jednim dechem za dlouhe letni odpoledne.

Timkim
09.08.2022 4 z 5

Netvrdím, že to bylo špatné, jen se mi kniha DNA líbila víc. Během poslouchání jsem měl několik tipů, kdo by to mohl být, ale na konci se to tak zamotalo, že jsem už ani netušil. Konce Yrsa umí. Určitě dám další. Dávám solidních 70%

Teclaireddy
02.08.2022 3 z 5

Téma zajímavé, ale bylo to vlastně docela předvídatelné a dějová linka s Huldarem, Erlou a Freyou mi také nepřišla nijak převratná. Ale jako letní oddechovka to nebylo špatné.

m_martina
18.07.2022 5 z 5

Výborná a dobře napsaná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Téma bylo zajímavé a tato paní spisovatelka umí psát.

FilipHaring
28.05.2022 4 z 5

Temný ale veľmi aktuálny motív šikany. Ako nadchadzajúci otec som mal nad čím premýšľať, ako sa zachovam v pripade šikany môjho potomka.

tami1
29.04.2022 5 z 5

Skvělá krimi.
Z této knihy mám větší mrazení, než z ostatních. Zřejmě na tom má největší podíl téma šikany a kyberšikany, které se oběti nemohou téměř nijak ubránit. Ta bezmoc a neschopnost tohle týrání zastavit je daleko děsivější než nějaký krvelačný psychopat.
Se zavražděnými jsem soucit neměla, podle mě si to zasloužili.

efka.saf
19.04.2022 5 z 5

Yrsa pro mě byla srdeční záležitostí téměř od první knihy, kterou jsem přečetla. Mám ráda obě série. Každá je jiná, obě jsou dobré, ale s odstupem delšího časového úseku vzpomínám víc na sérii s Tórou, která se mi vryla do paměti silněji. Měla atmosféru, dýchala tajemnem, určitým duchovnem a studeným Islandem. Oproti tomu tahle série se více přiklání k současné severské krimi a první dva díly si už téměř nepamatuji. To ovšem nemění nic na tom, že tenhle díl byl prostě opět parádní! Možná za rok nebudu vědět, o čem byl, ale teď jsem si ho užila královsky!
Téma šikany je tenký led, za to nesmírně aktuální. I já při práci ve školství k těmto problémům sem tam přičichla a opravdu není o co stát. Nicméně tahle kniha zachází ještě mnohem dál a mně bylo chvílemi fakt ouzko. Před šikanou v kyberprostoru se prostě není kam schovat. Hnus. Samotná zápletka byla neotřele zpracovaná, zamotaná a já osobně jsem ji neprokoukla ani náhodou. Od začátku mě nejvíc zajímala role Ásty a upřímně, byla jsem s ní úplně vedle. Pro mě další důkaz toho, jak skvělou spisovatelkou Yrsa je a jak dokáže své příběhy dokonale promyslet. I když cca ve třetí čtvrtině knihy jsem měla pocit, že autorce dochází dech, bylo to ale jen malé zaváhání před závěrečným sprintem do cílové rovinky, kterou jsem zdolala zcela bez dechu.
Za mě skvělý čtenářský zážitek a vřele doporučuji.

lištička123
19.04.2022 5 z 5

Skvělá detektivka, tahle autorka mě nikdy nezklame.

namornice
08.04.2022 4 z 5

I další díl série se opět vydařil a kniha je neuvěřitelně čtivá.
Kombinuje temnou atmosféru mrazivého Islandu s působivým příběhem tentokrát na téma šikany a kyberšikany. Opět skvěle načtená. Dramatický přednes Kláry Cibulkové ještě víc vtáhne do děje.
Jen ty hudební předěly mě opět vadily a uvítala bych návrat k hudebnímu podkreslení více podobné prvnímu dílu.

edith79
04.04.2022 5 z 5

Úplně jsem Yrse propadla. Třetí kniha v krátkém čase a opět musím dát plný počet hvězd. Témata knih této autorky jsou hodně těžká na čtení, protože se tu zločiny bohužel vždy nějak dotýkají dětí. Tentokrát na téma šikana. Musím říct, že při popisech způsobů, jak bylo ubližováno šikanovaným dětem mi nebylo vůbec lehce u srdce. Avšak cena, kterou jejich trapiči zaplatili byla vysoká. Závěrečné rozuzlení bylo skvělé, i když ne tak šokující jako v minulém díle. I tak maximální spokojenost. A samozřejmě se už třesu na další díl.

berila
04.04.2022 5 z 5

Moc dobrý thriller s tématem šikany. Už se mi to stalo několikrát u různých thrillerů a ani u tohoto příběhu mi obětí zrovna nebylo moc líto.

Gugu
28.03.2022 5 z 5

Zase skvělý thriller, nedal se odložit, i když tentokrát mi přišel závěr lehce překombinovaný a ne úplně uvěřitelný, ale to Yrse odpustíte, protože jinak jsou příběh, téma a styl vyprávění skvělé. Po Jo Nesbovi další autorka, kdy víte, že si čtení užijete, i vzhledem k pravidelné tloušťce jejich knih.

oskli
01.02.2022 4 z 5

Uf, tenhle díl byl psychicky náročný. Téma šikany mi přišlo děsivý a chvílemi jsem měla úplně problém audioknihu dávat. Deníkové zápisky byly fakt hodně sugestivně čtené, vůbec mi nedělaly dobře.
Provedení a závěrečné odhalení mi sice přišlo trochu podivné, nejsem si jistá, jestli mu úplně věřím, ale asi to radši neřeším a nutně potřebuji další díl!
Freyja a Huldar opět výborní. Huldara asi miluju.

Capkomi
20.01.2022 4 z 5

Oceňuji především téma této detektivky. Jen jsem měla občas problém zorientovat se ve jménech. Poslouchala jsem jako audioknihu, která je skvěle namluvená.

kahoma
20.12.2021 4 z 5

Tak mám za sebou celou trilogii o Huldarovi a Freyji a jsem spokojená. Poslouchala jsem to coby audioknihu a úplně mě to vtáhlo. Skoro každý z dílů mi ke konci přišel trochu překombinovaný, člověk se skoro ztrácí, ale dobré. Dost často jsem u autorky překvapená, jak komplikované vraždy si vymýšlí... Rozhodně sáhnu po dalších knihách této autorky.