DNA

DNA https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344374/bmid_dna-sgZ-344374.jpg 4 912 260

Freyja & Huldar série

Ve svém domě v Reykjavíku je brutálně zavražděna mladá žena. Jediným svědkem je její sedmiletá dcerka. Když krátce nato dojde k vraždě další ženy, policie je v koncích. Jistý radioamatér zachytává podivné vzkazy, které ho s oběma zavražděnými spojují, a tak, hnán zvídavostí, začne pátrat na vlastní pěst. Huldar, policista pověřený vedením vyšetřování, a Freyja, psycholožka vyslýchající sedmiletou dívenku – klíčovou svědkyni, musejí chtě nechtě pracovat bok po boku. Jejich spolupráci komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za tesaře z venkova.... celý text

ladyfromskye
13.07.2019 5 z 5

Moje první setkání s autorkou dopadlo velmi dobře. Zajímavý námět, děj ubíhající v uspokojivém rytmu, sympatické postavy a vrah, kterého jsem prostě neměla šanci odhalit, i když náznaky tam samozřejmě byly. Určitě si přečtu i další Yrsiny knihy.

Ishir
30.06.2019 5 z 5

Skvělá detektivka do poslední chvíle jsem nevěděla, nm kdo je vrah

RADOST
29.06.2019 5 z 5

Islandské osvěžení touto detektivkou bylo příjemné, vyvážené, napínavé a v mnoha směrech jiné. Pasáže o radioamatérech mi připomněly mládí - bratr je celoživotní radioamatér a v šedesátých letech měl jeho koníček pro nás vícenásobné kouzlo. Odkrýval nám tehdy zapovězený lákavý daleký svět.
Yrsa opět nezklamala a určitě si přečtu i následující díly série.

MonikaK
19.06.2019 5 z 5

Mám bohužel problém s detektivkami, které píší ženy. Přijde mi, že si často usnadňují některé věci, jako je popis vyšetřovacích postupů, technické aspekty provedení zločinu apod. Z tohoto důvodu jsem moc ráda, že ke své milované Angele Marsons, mohu přidat další nový objev – Yrsu Sigurdardóttir.

Samotný příběh mě bavil a rozhodně jsem se při jeho čtení nenudila. Nejenže se setkáváme s opravdu brutálním vrahem, ale také není od začátku zřejmé, kdo jím je. A to mě baví. Sice jsem si místy říkala, že je to maličko překombinované, ale víte co? Autorka na té pomyslné hranici balancovala, ale nepřekročila ji. Co jí bohužel odpustit nemohu, je porušení jednoho z Desatera pátera Knoxe. Porušením takového pravidla si autor strašně moc ulehčuje práci nebo dělá ze čtenáře hlupáka. Prostě a jednoduše s námi tak trochu „vyčůrá“. Yrso, prosím, takto ne.

Až na tohle mínus to byla úžasně zvládnutá detektivka. Autorka si načetla informace nejen o radiokomunikaci, o procesu vyšetřování a výslechu, ale také o psychologii dětí.
Samotná dvojice Freyja a Huldar mi vcelku přirostla k srdci a vůbec mi nevadila ona velká náhoda, která je spojuje. V životě občas prostě takové náhody jsou. Jen doufám, že autorka v dalších dílech trochu víc zapracuje na jejich psychologii a udělá z nich více kontroverznější či zajímavejší postavy, protože se mi zdají trochu plytké. Prvotní jiskření mezi nimi může brzy vyšumět a je třeba, aby dobrý vyšetřovatelský tým tvořilo ještě něco víc. Klidně tomu mohou pomoci například další zajímaví členové týmu.

K připomínkám o nudnosti pasáží věnující se radiokomunikaci musím říct jedno – já si to užívala. Miluji, když si autor o nějakém tématu načte tolik, že je mi i tím kniha přínosná.
S něčím takovým se setkáváme třeba u Joa Nesbøho, kdy některé části kapitol jsou doslova protkány technickými odbočkami a nikdo mu to nevyčítá. Naopak jej díky tomu vyhledáváme. Možná tedy za negativní hodnocení mohou také předsudky čtenářů, kdy tyto technické odbočky u autorky neočekávaly, naopak od ní jako ženy očekávaly větší rozpracovanost psychologie postav. Žádný autor není pro každého, já však opravdu doufám, že tyto technické aspekty v jejích knihách zůstanou a že jsem našla další oblíbenou autorku. Trochu mě v tom utvrzuje zjištění, že její knihy mají rostoucí hodnocení. Už teď ulehám s dalším dílem.

Petula.N
12.06.2019 4 z 5

Od Yrsy jsem četla Pamatuji si vás všechny a z toho jsem si fakt sedla na zadek, ale DNA...no nevim, pořád jsem čekala ten wow moment a najednou byl konec....ale četlo se to dobře, určitě ještě Yrse šanci dám :)

ddkk
11.06.2019 4 z 5

Moje první detektivka od autorky. Syrové islandské prostředí, syrové zločiny...Napínavé, zajímavá zápletka a vynalézavé řešení. Vůbec to nebylo špatné.
Bonusem pro mne bylo poučení o specifické tvorbě příjmení na Islandu. Jakmile jsem pochopila princip, bylo jednodušší si krkolomná jména postav pamatovat.
Doporučuji.

reeper
07.06.2019 3 z 5

(SPOILER) Jednoduchá detektivka.
Začátek slibný, ale vrah je naznačen příliš okatě a brzy. Snad jen to tajemství adoptovaných sourozenců udržela autorka až do konce.
Ani jeden z hlavních hrdinů nezaujal.

Spoiler:
Pokud je manželem první zavražděné gynekolog, a autorka hned v první části knihy několikrát zmíní problém s otěhotněním a potraty jednoho páru, tak jsou zbylé 3/4 knihy nuda.

simona5r
07.06.2019 4 z 5

(audiokniha) Drsné a syrové hned od začátku. Občas se mi ježily i chlupy na zádech. A ať jsem si lámala hlavu, jak jsem chtěla, vraha jsem stejně neodhalila dřív, než autorka chtěla. Poslech jsem si užila.

vincek1
04.06.2019 4 z 5

Zajímavé téma a zajímavé prostředí. První kniha této autorky, která se mi dostala do ruky, a trefa do černého. Těším se na další.

Česneksmedem
29.05.2019 4 z 5

Docela dobrá detektivka. Způsob vraždění dost drsný, bez krve. Jméno detektiva Huldar možná bude v jisté části obyvatelstva asociovat podařený den, kdy se dostali ke kuřivu zadarmo.
Vraha jsem dlouho nemohl odhalit, ale nakonec jsem si vzpomněl na jeden termín z genealogie, a to je ztráta předků. Knihu doporučuji, stejně jako změnit po ní téma nově čtené knihy. Také to udělám.

JezinkaJ
28.05.2019

Yrso, bavilo mě to. Nápad s radioamatérským vysíláním je super a šifry taky! Huldar a Freya mají potenciál, jejich vztah-nevztah moc nenatahuj, ať to není nuda. Způsob jejich seznámení a dalšího setkání je vtipný, tak ať se ti pak nerozplizne.
Postavy jsou reálné, zlo přítomné, nespravedlnost taky. Karla mi bylo vážně líto. A také jsem se s radostí nechala vodit za nos a užila si překvapení zvratů a odhalení v ději. Bezva zábava.

Pasadenka
13.05.2019 3 z 5

Detektivky mě nebaví. Něco v nich mi připadá hrozně hloupé a nezajímavé. Pokud se nejedná o příběh extraordinérního detektiva, který svým intelektem a chováním rozcupuje všechny na padrť. To ale nebyl tento případ.

Název knihy je hrozně super a když se vše spojí, a vám dojde, co to má znamenat, tak se cítíte opravdu dobře. Nicméně dvojice Freyja a Huldar, kteří mají již další dvě knížky na svědomí mě vůbec nedokázali utáhnout. Dynamika jejich vztahu, to jak případ vyšetřovali, vše bylo takové přízemní. Holčička – svědkyně – mi připadala podivně hloupá. Nebo si jen nedokážu představit myšlení tak malých dětí. Ať je to jak chce, za mě průměr – když odečtu svou možná až iracionální averzi. :)

zelenoockaa
11.05.2019 5 z 5

Tak tahle kniha mě opravdu dostala. Už hodně dlouho jsem se takhle nezažrala do knížky a už dlouho jsem tak dlouho netápala, kdo je vrah!

hanča34
29.04.2019 4 z 5

Moje první kniha od této autorky a hned (podle ostatních komentářů) jedna z jejich nejlepších.
Trochu mi vadila velká drsnost těch vražd, ale tak to ti severští autoři zřejmě mají. Zkusím Ohnivého anděla, ten dostal v roce 2015 cenu.

EricNor
29.04.2019 4 z 5

Opet seversky spisovatel a opet skvele. Yrsa jen nepopisuje, ale vypravi v detailech a pocitech. To se mi libi. Zapletka je hodne dobre vymyslena. Premyslel jsem, jak se to vyvrbi a vubec jsem to netipoval. Linie s Karlem me na rozdil od vetsiny bavila a obdivuju Yrsu, ze se tak do detailu venovala radiovysilani a to rozhodne neni zenska parketa.

lubospanda
28.03.2019 5 z 5

Yrsa je geniální. Tenhle thriller je tak dokonale vyladěný, že mu opravdu nedokážu nic vytknout. Autorka mě půl knihy vodila za nos, ale nakonec nastal nečekaný zvrat a všechny detaily do sebe zapadly. Má to příběh, má to postavy s charakterem, má to napětí. Je to prostě skvělý.

wendulka321
23.03.2019 5 z 5

Moje první kniha této autorky a hned plný počet hvězd. Kniha byla čtivá, napínavá,Huldar a Freyja se zařadí k dalším mým oblíbencům. I když jsem tak trochu odhadla odkud vzejde vrah, přesto mě ten konec překvapil,určitě si brzo přečtu i další díl.

soupik2012
17.03.2019 5 z 5

Od samotného úvody knihy, se dalo vytušit o čem příběh bude a jak to bude namíchané. Přesto se mi samotného vraha odhalit nepodařilo. Ale byla jsem mnohem blíž, než tápající a chybující policie. Příběh nemá žádná hluchá ani nelogická místa a je napsán nesmírně zajímavě. Zážitek umocnil vynikající přednes Kláry Cibulkové. Se kterou jsem se stejně jako s paní spisovatelkou setkala vůbec poprvé. Byla jsem tak nadšená, že jsem psala dotaz do Onehotbook a mohu případné posluchače potěšit informací, že Černá díra, se chystá k vydání ještě v tomto roce. Tak se máme na co těšit!

85098211
13.03.2019 5 z 5

Yrsa se stala mojí oblíbenou autorkou už od dob série s právničkou Tórou :-). A tato její další kniha je stejně skvělá! Dokázala mne strhnout hned od začátku, a i když je - jak už tady bylo napsáno - dějová linie s Karlem opravdu méně zajímavá, k příběhu neodmyslitelně patří a nezbytně jej doplňuje. Pokud jde o samotné případy vražd a jejich vyšetřování, tady se autorka vyznamenala a všechno popsala na výbornou. Až se mi místy málem obracel žaludek ze všech těch nechutností... Konec a rozuzlení jsou šokující a doslova peckoidní záležitost ;-). Za sebe knihu určitě doporučuji a hodnotím zaslouženými pěti hvězdičkami :-).

capricornus
26.02.2019

Moje první kniha od této autorky. Stále nevím, co si mám myslet. Brutální vraždy, mezi nimi zdlouhavé pasáže připravující si živnou půdu k velmi překotnému závěru. Zkusím ještě další knihu, pak se uvidí.