DNA

DNA https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344374/bmid_dna-sgZ-344374.jpg 4 915 260

Freyja & Huldar série

Ve svém domě v Reykjavíku je brutálně zavražděna mladá žena. Jediným svědkem je její sedmiletá dcerka. Když krátce nato dojde k vraždě další ženy, policie je v koncích. Jistý radioamatér zachytává podivné vzkazy, které ho s oběma zavražděnými spojují, a tak, hnán zvídavostí, začne pátrat na vlastní pěst. Huldar, policista pověřený vedením vyšetřování, a Freyja, psycholožka vyslýchající sedmiletou dívenku – klíčovou svědkyni, musejí chtě nechtě pracovat bok po boku. Jejich spolupráci komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za tesaře z venkova.... celý text

Jirka1966
02.07.2023 4 z 5

Skvělá knížka. Moc se mi to líbilo.

ElizPetrova
13.06.2023 4 z 5

Od autorky jsem doposud nic nečetla, ale viděla jsem ji všude.. zkusila jsem ji tedy dát šanci ve formě audioknihy a musím říct, že se mi příběh líbil. Přišlo mi to celé takové neotřelé, originální a jiné, než krimi, které mám už načtené. Nenudila jsem se vůbec a místy mě při poslouchání až mrazilo, nedoporučuji poslouchat nebo číst večer, když jste sami doma. :D

momo01
12.06.2023 3 z 5

Po necelých 2 týdnech od přečtení se mi příběh téměř vykouřil z hlavy. Pár střípků, které ve mně zůstaly jsou: zvrácené detaily, zdlouhavé vyprávění a hrdinové, co mi nepřirostli k srdci. Očividně tato série nebude mým šálkem čaje.

Makůvka
04.06.2023 4 z 5

Moje první setkání s autorkou a islandským prostředím a musím říct, že to nebylo špatné. Hned od první stránky napínavé až mrazivé čtení. Děj dobře promyšlený, vraždy sice bez krve, ale hodně brutální.
A v půlce se to nějak seklo. Moc zbytečné omáčky okolo. Trošku mě to začalo nudit a čtení se táhlo. Ke konci to ale opět nabralo spád a čtivost. Proto jedna hvězda dolů.

marketa1860
29.05.2023 3 z 5

Jsem trochu rozpačitá, námět dobrý, děj měl spád, závěr zajímavý. Za mě ale kapku slabší detektivka.
Přesto mě to neodradilo a určitě zkusím něco dalšího od autorky.

Nika.
28.05.2023 5 z 5

Perfektní kniha!
Nemám snad jedinou věc, kterou bych tomuto příběhu vytkla.

Calibra
10.05.2023 3 z 5

10/23 Jsem ráda, že jsem islandskou autorku vyzkoušela. Příběh mohl být kratší, ty jejich zvláštní jména se mi občas pletla. Velké plus, že rozhodne nemůže čtenář vytušit pachatele a motiv.

martineden
07.05.2023 4 z 5

To byla tedy jilzda! Četlo se to výborně, ale kniha mohla mít míň stránek. Ale ty vraždy tedy neskutečně kruté,

Šárka88
04.05.2023 4 z 5

Audiokniha - Klára Cibulková
Nebylo to špatné, ale opravdu málo akce a moc slov. Freyju jsem si celkem oblíbila, kdyby to asi vyprávěl M. Stránský bylo by to lepší. Tohle mě sem tam dostávalo z nepozornosti, proto jsem tuto knihu poslouchala i celkem dlouho, ale i tak hodnotím 4*.
Severské krimi nejsou zrovna můj oblíbený žánr a určitě si přečtu nebo poslechnu časem další díla od této spisovatelky.

fruitbueno
28.04.2023 3 z 5

Na můj vkus moc slov a málo děje. Postavy přitom vypadají celkem zajímavě, ale o přes záplavu textu jsem se o nich moc nedozvěděla. Škoda. Jsem zhýčkaná tím čarovným Norem, vím.

Máří91
15.04.2023 1 z 5

Mám ráda severské krimi a tak nějak jsem od islandské čekala podobnou mrazivou atmosféru a napětí. Bohužel za sebe musím dát jen 2*. Knížku jsem dočetla, ale ke konci jsem už hodně přeskakovala. Zklamalo mě třeba to, že nápad s tajemným vysíláním byl dobrý, ale jeho využití v příběhu slabé. Postava detektiva jako by nepatřila mezi ty hlavní. Možná pokud se objevuje i v dalších knihách, dozví se o něm čtenář víc, ale já to tentokrát vzdávám a vracím se ke čtení Keplera.

Bax9
12.04.2023 5 z 5

Mně se to líbilo. Poslouchala jsem jako audioknihu a musím říct, že mě to vtáhlo. Je to moje první kniho od Yrsy a vím, že rozhodně sáhnu po další. Už jenom proto, že jsem zvědavá, jak to dopadne s ústřední dvojicí. :-)

mataaskorice
26.03.2023 5 z 5

Mně se knížka líbila. Nejsem, pravda, zěhlý čtenář detektivního žánru, takže jsem vůči ději možná smířlivější, nicméně mě to bavilo. Vraha jsem já osobně prokoukla až někde u konce. Věřím, že zkušený čtenář krimi by mě i s Huldarem strčil do kapsy. Za mě napínavé, s přiměřeným tempem vývoje děje, s příjemným propojením osudů jednotlivých postav, které se v závěru protínají, čtivá záležitost.

vera4669
21.03.2023 3 z 5

Musím souhlasit s annettka1098.. Začátek slibný, poté nadšení opadlo... Zdlouhavé, v některých částech doslova o ničem.. Konec trošku scifi, překombinované..Freyja ještě šla, ale Huldar mi lezl trošku na nervy.. Zkusím ještě druhý díl, ale nevím nevím tedy, slabý průměr

Monni
08.03.2023 4 z 5

Kniha se mi hodně líbila. Viděla jsem, že autorka je hodně oblíbená a slyšela na ní skoro samou chválu, tak jsem na ni byla zvědavá. Sice se mi nechtěla rozjíždět další dlouhá série, ale určitě toho teď nelituju. Celou dobu je kniha velice napínavá a namáhal jsem mozek jak to jen šlo abych odhadla, kdo to může mít na svědomí. No neuhodla jsem ať jsem chtěla jakkoli. Na konci jsem byla nesmírně překvapená kdo to má všechno na svědomí a je to tam všechno vysvětleno velice hezky. Poslouchala jsem to jako audio, takže mi ani nepřišlo, že by tam bylo málo dialogů, jak jsem četla a možná proto se mi to tak líbilo. Sama nemám ráda zdlouhavé texty bez dialogů. Takže mi to jako audiokniha vyhovovalo a líbilo se mi to. Další díl chci zkusit přečíst v knižní podobě a doufám, že budu minimálně stejně nadšená a absenci dialogu nijak nepocítím.

Tída
08.03.2023 4 z 5

Líbil se mi nápad s kódy ve vysílačce, děj napínavý a uvěřitelný, vyšetřovatelé v pohodě. Jednu hvězdu ubírám za překlad - překladatel má evidentně v oblibě slovo "jelikož", které mě pak už vysloveně tahalo za oči. A na Islandu jsou protestanti, takže žádné "biřmování", ale "konfirmace" - alespoň tohle si překladatel mohl ohlídat :-(

Lusa
26.02.2023 5 z 5

Po sérii s Tórou jsem okamžitě sáhla po těchto knihách a musím říci že nelituji. Děj je hned od začátku velmi napínavý a nedá vydechnout až do konce celé knihy. Rozhodně s touto sérii pokračují a doufám, že bude stále dechberoucí.

annettka1098
15.02.2023 2 z 5

Kniha začíná velmi slibně. Prolog i první kapitola mě hodně zaujali a byla jsem nadšená jak z vážnosti, tak ze zajímavosti a brutality případu.
Ovšem kolem 5. kapitoly mé nadšení opadlo a uvědomila jsem si, že text postrádá přímou řeč. Ne, že by nebyla znázorněna, ale dialogů bylo prostě v textu minimum. Pořád jsem doufala, že se to zlomí, ale bohužel se tak nestalo. Naopak jsem je postrádala čím dál tím víc, o to víc, že mi hlavní vyšetřovatel Huldar ani Freyja vůbec nepřirostli k srdci.
Posledním hřebíčkem do rakve bylo rozuzlení, které mi přišlo už strašně ohrané a prokoukla jsem ho už v první třetině knihy. Pravdou však je, že autorka vydala knihu již v roce 2014, tedy v době, kdy to možná zas takové klišé nebylo.

mag097
13.02.2023 3 z 5

Příběh se skládá z několika dějových linek, které se postupně proplétají. Ústřední dvojice, vyšetřovatel a psycholožka, jsou sympaťáci a díky bohu nejsou závislí na alkoholu.

Samotné vystavění příběhu je slušné a bavilo mě rozplétat nitky tohoto spletitého případu. Rozuzlení bylo skvělé, až na jeden lehký klišé prvek. Na druhou stranu si ho autorka aspoň snad vytřískala hned na začátku a už ho máme za sebou.

Co mi ale úplně nesedlo by styl vyprávění příběhu. Pomalé, s minimem dialogu. Po třetině knihy jsem měla pocit, že se tam skoro nic nestalo...

kramlinka88
12.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Skvělý začátek série :-) Kniha se mi moc líbila, zápletka opravdu originální, vraždy a jejich provedení tedy taky, brrr....vraha jsem vůbec neodhadla, ale skvěle zamotané to bylo :-)
Karla mi bylo opravdu líto :-( Malou Márgret jsem si oblíbila, chuděrka malá :-/
Moc se těším na další díly a doufám, že Huldar s Freyou nakonec skončí spolu :-D