Černá díra

Černá díra https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374662/bmid_cerna-dira-7ML-374662.jpg 4 623 159

Freyja & Huldar série

Dvanáct let po znásilnění a vraždě mladé dívky v Hafnarfjörduru je v Reykjavíku objeveno pouzdro s poselstvím pro budoucí generace. V pouzdru se nacházejí deset let staré dopisy, v nichž školáci popisují, jak si představují Island v roce 2016. Mezi dopisy se ovšem nachází i nepodepsaný vzkaz udávající iniciály lidí, kteří se mají stát obětí vraždy. Krátce po objevení pouzdra se v lázních v centru města najdou dvě useknuté paže, plavající v bazénku. Ruce vykazují známky toho, že je pachatel uťal oběti zaživa. Přesto policie nedostala žádné hlášení o pohřešované osobě a stejně tak se nevyrojily ani žádné zvěsti o chybějících rukou. Když se však přece jen objeví první znetvořené tělo, nedlouho po něm následuje další a začíná být zřejmé, že dopis z pouzdra nelze brát na lehkou váhu. Kriminalista Huldar upadl na policejním oddělení v nemilost, vyčítá se mu, že nezvládl jiný případ. Jelikož už na stanici nešéfuje, většina někdejších podřízených se ho straní. V troskách je i jeho vztah s psycholožkou Freyjou, přesto doufá, že se mu ho podaří zachránit, když ji do vyšetřování zapojí. Jenže s tím, jak celý případ i vrahův svět Huldara s Freyjou stále víc vtahuje, zjišťují, že nic neběží tak, jak si malovali, a nic není takové, jak se zdá.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Metafora

Sogið , 2015

namornice
08.04.2022 5 z 5

Yrsa opět září i ve druhém dílu
Zase to bylo místy dost drsné až nechutné, ale velice napínavé. Dějová linka je plná zvratů a dialogů a ani chvíli se nenudíte.
Hudební předěly se ale tentokrát moc nepovedly a to rozladěný piano mi úplně rvalo uši. Zato interpretace v podání Kláry Cibulkové je velice vydařená a klobouk dolů za zvládnutí výslovnosti všech těch islandských jmen.

edith79
30.03.2022 5 z 5

Ne zrovna lehké čtení. Opravdu ponuré, brutální krimi u kterého se na spoustě míst tají dech. Jak děj postupuje a případ, který začal vcelku nenápadně, deset let starým dopisem se začíná vyjasňovat, tak se opravdu začnete bát rozuzlení. A máte proč. Perfektně zvládnutý závěr a aby toho nebylo málo, neskutečný epilog. Yrsa píše skvěle.

Sixao
20.03.2022 5 z 5

Thriller ponurý jako je Island proslulý špatným počasím. Freya s Hudlarem začnou vyšetřovat deset let starý dopis od studenta, ve kterém předpovídá zavraždění několika osob. Policista s psycholožkou postupně odkrývají souvislost s případem úmrtí malé Vaky a další hrůzné události v rodině pisatele dopisu. Islandskou přírodu zde autorka pravda moc nezmiňuje, zato i v tomto dílu poukazuje na odosobněný byrokratický systém péče o zneužívané a týrané děti. Těžké téma, které lze vzhledem k Freyně profesi očekávat. Bylo to napínavé a rozhodně jsem se u audioknihy nenudila. Jen už mi místy vadila úsečnost a často až zbytečně naštvaný projev Kláry Cibulkové. Pro zajímavost Hudlar se správně čte [Hódlar].

janina66
15.03.2022 5 z 5

Poměrně dobrá detektivka. Čtivá, napínavá, zajímavé postavy. Erla mi neseděla už v 1.dílu a tady byla extra protivná. V epilogu velmi nečekané a překvapivé odhalení vraha.

Evaho73
06.02.2022 5 z 5

Ďalšia časť zo série, v ktorej ústredná dvojica vyšetrovateľov skúma dlhodobé dôsledky traumy z detstva.
Skvelá kniha s atmosférou, ktorá si získala moju pozornosť od začiatku až do konca.
Autorkin štýl písania mi sedí hlavne v tom, že neopisuje brutalitu do detailov, vie včas tieto scény zastaviť tak, aby si čitateľ sám urobil predstavu, ako sa daný skutok odohral. Ďalším bonusom sú hlavné postavy, ktoré sú uveriteľné a s obyčajnými ľudskými slabosťami.
Teším sa na ďalší diel !!!

oskli
24.01.2022 5 z 5

Tahle série mě opravdu baví! Opět šílený příběh s ujetým pachatelem, opět se týká dětí, opět se kolem sebe motají Huldar s Feyjou a opět se nedozvíme nic o Islandu. To poslední mě dost mrzí, protože mám úplně stejný pocit jako @boxas.
A taky musím říct, že tohle je snad jediná krimi série za poslední dobu, kde mi ta vztahová linka neleze na nervy a nepůsobí na mě rušivě. Jsou sví, se svými chybami a já jsem v těch příbězích s nimi ráda. Jdu na třetí díl :-)

boxas
01.01.2022 5 z 5

Solidní pokračování příběhů Huldara a jeho "přítelkyně" Freyji. Na dlouhé zimní večery se tahle knížka hodí, pěkně v teple a s kvalitním zámkem u dveří.
Jen mě trochu mrzí, že Yrsa Sigurðardóttir nedovede využít potenciál toho, že o Islandu asi většinou málo víme, a nedokáže nás víc vtáhnout do tamější krajiny (To třeba Jo Nesbo umí skvěle!) a každodenního života Islanďanů. Tak třeba já bych se docela ráda víc dozvěděla o tom, co jsou to ta patronyma. Něco málo o tom vím z ruštiny, ale na Islandu je to hodně jinak. Tam se to -son (syn) a -dóttir (dcera) nedědí a nesouvisí s příjmením. Tedy tohle jsem si našla na internetu. Problém je, že v Černé díře hrají patronyma důležitou roli a autorku nenapadlo nám to nějak ozřejmit. A takových záležitostí je v knize víc.
Neříkám, že je to špatná kniha! Jen by se mohla odehrávat kdekoliv v severní Evropě, protože ten Island (snad s výjimkou toho, že je to malý ostrov) je vedlejší. Škoda.

Janadvorackova
17.11.2021 4 z 5

Další spletenec zdánlivě nesouvisejících událostí vedoucích k rozuzlení letitého tajemství.

Teseme
14.11.2021 5 z 5

Mrazivé jako Island sám, skvělé nápady, čtivý příběh.

xolee
14.11.2021 5 z 5

Freyja a Huldar, od prvniho dilu je miluju a hned jdu na dalsi! A stejne jako u prvniho dilu, nechutny pripad, kdy si clovek parkrat vytipuje uchyla/ vraha a konec Vas odrovna…a posledni kapitola no to me po…

Klesňa
13.11.2021 4 z 5

Po přečtení DNA (první díl této série) mi bylo jasné, že si chci tuhle sérii přečíst celou. A protože mi z GRADA poslali hned tři díly, nemohl jsem se dočkat, až se pustím do dvojky! A opět to byla trefa do černého! Černá díra byla totiž přesně to, na co jsem měl náladu. Čekal jsem podobnou ponurou atmosféru s upršeným islandským počasím, dětské oběti nebo svědky (protože Freya je přece jen dětská psycholožka) a nějaké spojitosti z minulosti. Všechno tady opět bylo a četlo se to skvěle! Paní autorka (jejíž jméno neumím ani vyslovit) tyhle islandské detektivky prostě umí. Jediné co mě trochu vadilo, byla samotná jména – trošku hůře se mi díky nim orientovalo – ale to je můj problém. Já jsem totiž špatnej i na české jména . Jinak skvělá detektivka v klidnějším tempu, ale i tak dost napínavá. Takže za mě určitě doporučuji a brzy otevřu trojku!!! IG: @klesnacte

AlbionFoxyFox
13.11.2021 4 z 5

Bavil mě případ, byl skvěle propletený a odporný, byť mě baví i hlavní hrdinové série, tak mi trošku vadilo, že chvílemi jejich příběh působil jako typická sitcomová zápletka. Konec neměl chybu.

Maciiik
16.09.2021 4 z 5

Trilogie Freyja & Huldar - zajímavá myšlenka, psycholožka Freya byla správný protipól poldy Huldara. Moc dobře se to celé četlo, i když mě to nevcuclo do děje tak jako jiné série (Minier, Weaver, Carter). První díl byl asi nejslabší; tředí díl se mi líbil nejvíc a přečetla jsem ho vcukuletu.

Bakana
11.08.2021 4 z 5

Dobrá detektivka. Dost dlouho mě vůbec nenapadlo, kdo je vrah, a ta poslední kapitola tomu dala korunu! Bravo, takové otočky mám ráda!
Huldar je fajn normální chlápek s chybami, Freyja si potrpí na pózy, což by ve svém věku už nemusela. Ale celkově sympatický párek, fandím jim, i když si myslím, že až se dají dohromady, ubyde sérii jeden rozměr :-).

MistrCZ
23.07.2021 4 z 5

Výrazně nedoporučuji rodičům malých holčiček...jinak slušná detektivka

playada
04.06.2021 5 z 5

Líbilo, taky mě baví Huldar ( soukromě mu říkám Hudlar .-)).
Nevím proč, ale bavěj mě břídilové, asi si tím vylepšuju svoje ego, nebo co ....

anibeni
01.06.2021 5 z 5

I když tento druhý díl navazuje na první jen stejnými hlavními postavami, nevadí mi to. Prostě co příběh, to jiný kriminální čim. A tady to bylo hodně zajímavé - nechutné, ale zajímavě podané. Opět - a to mám ráda - jsem netrefila vraha... Nicméně vlastně až samotný závěr ukáže, jak to všechno vlastně bylo...

Venny345
29.05.2021 3 z 5

Vzdávám se! S dočtením tohoto dílu končím s touto sérií. Ani na druhý pokus si mě autorčin styl "nechytil" a navíc mi dělala problém islandská jména. Jsem jediná, komu se totálně pletly všechny postavy?
Jinými slovy, námět byl originální, ale zdlouhavě rozepsaný, bylo zde plno zbytečných detailů, postava Huldara mi je nesympatická a Freyja mi také nijak neučarovala.
Závěrem tedy píšu, že další díly vynechám, ale možná dám autorce ještě šanci s jejími jinými romány.

work
16.05.2021 4 z 5

Čím více se toho o Islandu dozvídám, tím intenzívnější mám pocit, že kromě přírody o něj zase až tak moc nestojím. A Yrsa můj názor na ostrov touto knihou nevylepšuje.
Tahle knížka má exponenciální vývoj. Od začátku je jasné, že jde o krimi, nicméně se to až tak moc neprojevuje. Jasně, že jsou hrdinové policisté, policistky a jejich spolupracovnící, leč autorka zde rozehrává spíše jakousi sondu do jejich osobních postojů a životů, mnohdy i na obdobné události z pohledů různých postav, mnohdy téměř v reálném čase. Účinkovalo to na mě dvěma způsoby. Jednak jsem se dostal k postavám blíž a to špatné nebylo. Jenže ony se často chovaly příliš reálně a lidsky, tedy nerománově, a buďme upřímní, toho nerománového chování máme dost okolo sebe v běžném životě, tak proč si ještě o tom číst - u detektivky hledáme trochu rafinovanější věci. V důsledku se pak kniha delší dobu trochu vlekla a připomínala víc sociologickou literaturu, než detektivku. Ale pak začala exponenciála nabírat na rychlosti a vylouplo se z toho svižné tempo, v závěru možná až moc svižné, tam si naopak mohla Yrsa s napětím víc pohrát a neuzavřít vše během několika málo kapitol. Ale v zásadě proč ne, celek tím pádem působí opravdu jako "že se to mohlo takhle stát." Takové islandsky pragmatické:)
A protože jsem poslouchal tohle dílko jako audioknihu, ještě něco málo k načtení. Toho se zhostila Klára Cibulková. Jako herečku ji neznám a tak věřím, že je šikovná, leč v načtení svůj talent neprokázala a být dramaturgem, tak bych si její angažmá v audioknihách příště důkladně rozmyslel. Možná ji to čtení jen nebavilo, ale bylo to slyšet. A pokud se rozhodne měnit intonaci a dikci podle toho, kdo zrovna mluví, je potřeba se toho držet až do konce, a ne hlasy libovolně prohazovat, mnohdy uprostřed monologu jediné osoby.
Shrnuto a podtrženo: načtení ne, knížka jako taková rozhodně ano.

hanap
13.05.2021 4 z 5