Černá díra

Černá díra https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374662/bmid_cerna-dira-7ML-374662.jpg 4 616 158

Freyja & Huldar série

Dvanáct let po znásilnění a vraždě mladé dívky v Hafnarfjörduru je v Reykjavíku objeveno pouzdro s poselstvím pro budoucí generace. V pouzdru se nacházejí deset let staré dopisy, v nichž školáci popisují, jak si představují Island v roce 2016. Mezi dopisy se ovšem nachází i nepodepsaný vzkaz udávající iniciály lidí, kteří se mají stát obětí vraždy. Krátce po objevení pouzdra se v lázních v centru města najdou dvě useknuté paže, plavající v bazénku. Ruce vykazují známky toho, že je pachatel uťal oběti zaživa. Přesto policie nedostala žádné hlášení o pohřešované osobě a stejně tak se nevyrojily ani žádné zvěsti o chybějících rukou. Když se však přece jen objeví první znetvořené tělo, nedlouho po něm následuje další a začíná být zřejmé, že dopis z pouzdra nelze brát na lehkou váhu. Kriminalista Huldar upadl na policejním oddělení v nemilost, vyčítá se mu, že nezvládl jiný případ. Jelikož už na stanici nešéfuje, většina někdejších podřízených se ho straní. V troskách je i jeho vztah s psycholožkou Freyjou, přesto doufá, že se mu ho podaří zachránit, když ji do vyšetřování zapojí. Jenže s tím, jak celý případ i vrahův svět Huldara s Freyjou stále víc vtahuje, zjišťují, že nic neběží tak, jak si malovali, a nic není takové, jak se zdá.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Metafora

Sogið , 2015

monushka
monushka
11.02.2024 4 z 5

Povedený druhý díl série. Yrsa je sázka na jistotu, i když tentokráte jsem pachatele odhadla hned během začátku. U sérií mám ráda, když sleduji vývoj hlavních charakterů. V tomto případě Freyji a Huldara.Těším se, až si přečtu třetí díl.

Lenkys
Lenkys
08.02.2024 5 z 5

Tento druhý díl mě bavil o dost víc než první. Nenapadá mě nic co bych mohla vytknout. Dávám tedy s klidným svědomím 5 hvězdiček.

uzivatel6305
uzivatel6305
02.12.2023 4 z 5

Tak tento díl se mi líbil trochu méně než ten první, ale na druhou stranu se to pěkně vyvíjí a komplikuje! Ti vyšetřovatelé a psycholožka by potřebovali trochu vysvětlit, jak se chovat, ale na druhou stranu mě těší, že to nejsou jen ti hodní a ti zlí.

S příběhem a asi vůbec s islandskými knížkami mám trochu problém u jmen, musí dost přemýšlet kdo je kdo.

Ale každopádně, příběh mě velmi zaujal a tak nějak asi i souhlasím s tím jak to vše mělo dopadnout. Vím, že mě asi spousta lidí bude odsuzovat, ale nemůžu nějak poslední dobou souhlasit s tresty, podmínkami a délkami trestů těch nejbrutálnějších zločinců. Prostě pani Yrsa to zase vystihla.

Iva095
Iva095
01.12.2023 3 z 5

Freyja i Huldar mi v tomto díle sedli o něco víc než v tom předchozím, ale kdo mě vytáčel celou dobu byla Erla. Příběh byl o dost slabší než předchozí díl a konec byl zase nic moc.

Po přečtení nejnovější knihy této autorky což je Není úniku jsem se těšila až se pustím do nějaké starší sérii, ale bohužel nejsem tak nadšená jak jsem doufala, že budu.

Teclaireddy
Teclaireddy
26.11.2023 3 z 5

Na můj vkus místy zbytečně brutální a trochu přehnané, ale líbil se mi komorní a psychologický rozměr. Jako oddechovka (i když s těžkým tématem) dobré.

Margherita_N
Margherita_N
25.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Druhému dílu jsem dala šanci po dlouhé pauze od první knihy o Freye a Huldarovi s názvem DNA. Změnila jsem i formu, poslouchala jsem to jako audioknihu v podání Kláry Cibulkové. A i když se snažila, ani tohle nepomohlo. Moc mě to neba. Freya i Huldar jsou prkenní, není mezi nima ani jedna jiskra, ač o něčem takovém autorka píše. Přemýšlela jsem, jestli to není Islandem - mám pocit, že při tom malém množství lidí, kteří na odlehlém ostrově žijí, člověk prostě nemá moc na výběr, a to i co se partnerství týče. Žijou tam odříznutí se svými zvláštními jmény ve věčné zimě a já se neumím naladit na to, že se z toho dá něco vykřesat. Samotný příběh je standardní krimi, se smutným podtextem zneužívání dětí. I tohle mě možná trochu popouzelo, tak těžká témata by se neměla používat jako spotřební. Epilog je ale výbornej, vůbec celej Tréstir jako postava se docela povedl. Freya jde do dalšího dílu jako hlídací teta batolete (to jsem taky nepochopila - ta snobská matka si udělala dítě s vězněm během návštěvní doby?) a Huldar asi jako playboy s dalším zářezem v podobě vlastní šéfové. Nevěřím ten charakter moc ani jednomu, tak uvidíme, kdy se odhodlám pustit do dalšího dílu.

Dasa1313
Dasa1313
10.11.2023 3 z 5

Druhý díl s Huldarem a Freyou mě zaujal více než díl první, ale pořád ne dost na to, aby mě čtení chytlo a bavilo. Děj obsahoval hodně postav a příběhů, kdy jsem zapomínala, co se v předchozích kapitolách dělo.
A Freya, ta je mi tak nesympatická,.. což mi vůbec nepomáhá :)).
Příběh sám o sobě je skvělý, má dobrou myšlenku a výborný konec (epilog).
Ale styl psaní mě vůbec nevtáhl do děje, sice o trošku více než díl první, ale ne tak, abych šla číst díl třetí. Ten zkusím někdy v budoucnu:).

snimcibdim
snimcibdim
04.11.2023 4 z 5

Čtivé a zdařile prokombinované. Hrdinové nejsou sice nijak extra originální (ale dají se vůbec ještě vymyslet nějací, jací tu ještě nebyli?), ale jsou sympatičtí. Až na ty jména, tedy. Huldar mi zní jako nadávka a Freyja jak postava z fantazy - nemůžu si pomoct :-). A to nemluvě o těch ostatních. Ale neva, člověk si nějak zvykne. Je vždy osvěžující v tomto žánru zabrousit do jiných reálií než těch anglo-amerických. Zde je navíc pikantní, že jde o tak malou zemi.

Nika.
Nika.
25.10.2023 5 z 5

Opět fantastická Yrsa!
Její knihy jsou zkrátka sázka na jistotu <3.
Přiznám se, že jsem zápletku vůbec neodhadla.
Za mě ještě o trošku lepší děj než první díl, tedy DNA.

monishek
monishek
10.08.2023 3 z 5

Tak ani 2.dil me na zadek neposadil. Prislo mi to takove utahane. Dej se jakoby dost vlece, ze si rikam, jestli toho vraha tedy vubec odhalí. Ani hlavni postavy mi nejsou prilis sympatické. Namet byl zajimavy, co se tyce tryzneni deti, ale postup vyšetřování me prilis nebavil. Asi nejsem uplne fanynka autorky, jeji styl mi nevyhovuje. Hodnotim 3,5 hvezdicky.

ElizPetrova
ElizPetrova
28.06.2023 4 z 5

Musím říct, že první kniha ze série mě bavila o něco více než Černá díra, ale i tak to bylo super. Akorát musím přiznat, že jsem se občas ztrácela v množství postav a jejich podobně znějících jmen. Přišlo mi, že u knihy musím být stoprocentně soustředěná, aby mi nic neuniklo. Nevím, jestli by se mi kniha tolik líbila, pokud bych dala přednost psané formě, ale formou audioknihy mi plně vyhovuje. Klára Cibulková, která ji namluvila, je skvělá.

Katka1974
Katka1974
21.05.2023 5 z 5

Druhý díl byl skvělý, určitě lepší než první. Napínavé od začátku až do úplného konce. Jsem zvědavá na další díl, rozhodně to vypadá na skvělou sérii.

martineden
martineden
14.05.2023 4 z 5

Čtivý, čtivý, napínavý. Ale pár věcí jsem uhodla, opět bych knihu zkrátila tak o 50 stránek. Ale jsem zvědavá, jak to bude dál.

vera4669
vera4669
09.04.2023 4 z 5

Tento díl byl určitě lepší než první, kniha mě bavila, místy napínavá, jen mi stále nějak vadí Huldar,.. Asi proto, že nemám ráda chlapa co je jak bábovka :D a on tak trochu ukňouraný je, i když si za vše může sám :) ale třeba změním názor v dalších dílech, uvidíme, kniha je takový lepší průměr

lexikon_tf
lexikon_tf
02.04.2023 5 z 5

Moje druhé setkání s autorkou a opět skvělý zážitek! Černá díra je druhý díl v sérii se sympatickými vyšetřovateli Huldarem a psycholožkou Freyou. Moc se těším na další díly, které protkává právě linka kooperace této ústřední dvojice.

Při objevení deset let starého pouzdra s dopisy, které sepsali tehdejší školáci jako odkaz pro další generaci, je mezi dopisy nalezen jeden velmi znepokojující. Udává totiž iniciály lidí, kteří mají zemřít.

Nedlouho po objevení pouzdra jsou nalezeny useknuté paže, krátce na to pak dojde k velmi kruté vraždě a pomalu začíná být jasné, že deset let starý dopis má jistě spojitost s nynějšími nálezy.

Huldar se opět snaží zapojit do vyšetřování psycholožku Freyu, jejichž vztah-nevztah utváří hezkou dějovou linku mezi vší tou kriminalitou, se kterou se musí hlavní hrdinové poprat.

Moc pěkný thriller, opět jsem se přesvědčila, že autorka Yrsa je pro mě zárukou spokojenosti. Kdo máte rádi čtivé kriminální zápletky s pořádnou dávkou mrazení v zádech, velice doporučuji!

Lusa
Lusa
23.03.2023 5 z 5

Nova série se krásně rozjíždí, opět je před námi zapeklitý případ, který me nechal naplou až do konce, jsem zvědavá co přinese našim hrdinům budoucnost.

mag097
mag097
22.03.2023 4 z 5

V Černé díře se opět setkáme s Freyjou a Huldarem, jejichž vyšetřování se tentokrát motá kolem časové kapsle a uřezaných rukou plavajících v bazénku.

I když i tentokrát autorka zpracovává téma, které už dneska můžeme brát taky jako klišé, vlastně mi to ani nevadilo.
Tento díl se mi četl lépe, než první. Nejen že už mi nepřišel tolik popisný, ale bylo tak i víc dialogů, díky čemu mi čtení lépe utíkalo.

I když je případ v knize dost brutální, autorka násilnosti moc do detailu nepopisuje a tak si v této knize milovníci nechuťáren na své úplně nepřijdou. Na severskou detektivku je toto docela čajíček.

annettka1098
annettka1098
21.03.2023 4 z 5

Černá díra mi přišela mnohem akčnější a záživnější než předchozí díl. Svůj podíl na tom rozhodně měly kratší kapitoly a více dialogů. Pořád se něco dělo, střídala jsem své tipy na pachatele a celkově jsem měla pocit, že mi autorka nenechává moc prostoru vydechnout, což mi vůbec nevadilo.
Bohužel to trochu zazdil konec, který mi přišel dost přitažený za vlasy. Měla jsem pochypnosti o pachateli a Huldar se v pár chvílích také zachoval dost nepochopitelně.

kaca1530
kaca1530
23.02.2023 4 z 5

Autorka má specifický styl psaní. V podstatě od začátku tušíte, kdo by za zločiny měl z logiky věci a z malých nápověd stát, přesto to neodrazuje od čtení. A zápletka kolem hlavních dvou postav tomu přidává něco zábavného i z jiných žánrů.

Timkim
Timkim
25.01.2023 5 z 5

Tak tohle byla síla. O mstiteli jsem měl jasno přibližně v polovině knihy ale ten epilog to úplně rozkopal. Co mě ale opět bavilo, byla ta jména osob a měst....takový jazykolam prostě nevymyslim. Téma bylo docela dobré a jako rodič jsem chápal pohnutky, ale nedovedu si představit tu sebekontrolu tolik let...dobré to bylo,