Italské boty

Italské boty https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345663/bmid_italske-boty-cZH-345663.jpg 4 269 81

Fredrik Welin série

Překvapivý a dojemný příběh muže, který se ocitne na prahu svého obrození. Fredrik Welin žije na malém ostrově, který je během zimních měsíců zcela obklopen ledem. Připadá si v životě tak ztracený, že každé ráno vysekává díru do ledu a noří se do mrazivé vody, aby si připomněl, že žije. Na ostrov zděděný po prarodičích se uchýlil poté, co jeho úspěšnou kariéru chirurga přerušila katastrofální chyba, a od té doby vnímá život tak letargicky, že v jeho obývacím pokoji nerušeně vyroste mraveniště. Jednoho dne se však na ledě objeví nečekaná návštěva, která si od Fredrika vynutí splnění dávného slibu. Vydají se spolu na podivnou, tesknou cestu, která ukazuje Henninga Mankella na vrcholu tvůrčích sil. Tento příběh o ztrátě a vykoupení je svědectvím o nepředvídatelnosti života, z níž se i ve chvílích osobní tragédie může zrodit naděje. ----- Spolehlivá zápletka a dobře vykreslené postavy… Mankell zkoumá bezbřehou lidskou schopnost dělat špatná rozhodnutí a popisuje výzvy, jež před člověka staví stárnutí. - Daily Express Stejně jako ve svých nejlepších kriminálních románech se Mankell nevěnuje jen postavám, zápletce a ději, záhadě a rozuzlení, zamlčování a objevování, ale zároveň vytváří svébytný svět s jedinečnou myšlenkovou a emocionální atmosférou. - The Irish Times... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Host

Italienska skor , 2006

čef
08.08.2020 5 z 5

Švédy máme za uzavřené a málomluvné. Tato kniha jakoby to potvrzovala. Chlapík žijící sám se zvířátky na ostrově má však jiné problémy, hlavně se svým předchozím životem a ženami, kterým ublížil. Hluboký psychologický román, který znovu potvrzuje, že žádné předsudky a generalizace o národech neplatí a každý jednotlivec je jinak nenormální a praštěný. Možná, že tato kniha je stopou pro ty, kteří chtějí „ než umřou, zjistit, proč vlastně žili“.

harena
02.07.2020 5 z 5

Krásný, ojedinělý příběh, kde jsem hltala každou stránku. Je to román o starším muži, který díky katastrofální chybě, které se dopustil, žije už dvanáct let na osamělém skandinávském ostrůvku jen se psem a kočkou. V životě se vždy vyhýbal problémům, často se choval zbaběle a utíkal před zodpovědností a ani tady se nechce do ničeho zaplést, nesnáší nesoulad a jediné co chce, je klid. Ten klid mu naštěstí není dopřán, přichází k němu na návštěvu těžce nemocná žena, přítelkyně, kterou asi před 37 lety beze slov opustil. Nostalgické čtení o muži, který se vyrovnávání se svým životem a s chybami, kterých se dopustil, a snaží se alespoň o částečnou nápravu.
Kniha asi hlavně osloví ty, kteří už v životě něco prožili. Asi bych použila slova Guenassia z knihy Klub nenapravitelných optimistů: "Jsou knihy, které by měl mít člověk zakázáno číst příliš brzy. Pak se s nimi mine nebo se ho nedotknou".

ally74
14.06.2020 5 z 5

Nádhera....tenhle styl mám moc ráda.

Lumír23
13.06.2020 4 z 5

Pro mě tato kniha určena nebyla. Nemám jednoduchý život, ale toto...

felia
11.06.2020 5 z 5

Není mnoho tak pěkných knih, tato kniha se hezky čte, Henninga Mankella jsem až dosud považoval za autora detektivek, které mi vůbec nesedly.

1amu
24.05.2020 5 z 5

Je tomu nějaký rok nazpět, kdy jsem si přečetl názor profesionála, že švédská letadla Gripen jsou tím - čím je Rolls Royce mezi automobily. Po přečtení této knihy se domnívám, že Henning Mankell, kterého jsem doposud znal pouze z detektivní série o inspektorovi Wallanderovi, dosáhl (u mne) téže kvality pokud jde o spisovatele ve Skandinávii.
Četl jsem příběh člověka, kterého potkal v životě neodpustitelný profesionální neúspěch. Čtenář je s touto okolností seznámen brzy v začátcích knihy.
Smutná a nesympatická postava románu má svým způsobem štěstíčko, může se uchýlit na svůj menší ostrůvek uprostřed krásné přírody, který zdědil . Žijí s ním pouze hluchý starý pes a postarší kočka. Občas přijede na motorovém člunu pošťák.
A to je vše,táže se čtenář ? Není !
Velikost spisovatele je v tom, že z mála dovede vytvořit mistrovské dílo.
Začíná příběh pomalu "zalidňovat" osobami, kterým v životě ublížil, nebo se s nimi setkává poprvé .
Nečekejte hit ! Jde o popis běžného života jednoho člověka lidské populace, který za svých 65 roků udělal chyby, které ho mrzí a rád by se ve svém závěrečném účtování s tím co prožil vyrovnal. Jak se mu to podaří, to autor ponechává na zvážení čtenáři.

Evaho73
28.04.2020 5 z 5

Milujem podobné psychologické romány, medzi ktoré radím aj knihu Italské boty.
Vychutnávala som si atmosféru osamelého ľadového ostrova, kde v zime spieva ľad a kt. sa stal dokonalou kulisou pre sebatrýzeň hlavného hrdinu.
Zbabelosť, pohŕdanie, bezcitnosť alebo zbavovanie sa zodpovedností boli moje prvotné dojmy z hlavného hrdinu, ale tie sa postupne menili s pomalým odkryvaním významných častí skladačky jeho minulého života s ich vplyvom na premenu súčasného postoja k životu ako takému.
Zachytené zlomové okamihy premeny charakteru hlavného hrdinu boli excelentne spracované a príbeh mi sadol ako najkvalitnejšie talianske topánky.

te-ssiinka3905
01.04.2020 4 z 5

Nejsem moc typ pro tuto literaturu, ale je to Mankell, že ano...

Knížka byla strhující, jediné co mi trošku drásalo nervy byla dcera, ale je to opravdu vhled do duše stárnoucího muže, žádný závěr a rozhřešení nečekejte.

Vrhám se na švédské holínky

cycle-ball
30.03.2020 5 z 5

Přečetl jsem téměř na jedno nadechnutí. Pěkně zalidněný román. Dobře vyřešený syžet a pěkně rozjeté a nakonec zajímavě uzavřené odbočky. Tuším, že někdy v lednu 2020 tento román měl Michal Viewegh na nočním stolku.

bez
13.01.2020 5 z 5

Autor ma brilantní vyjadřování.

Jana-Marie
08.01.2020 2 z 5

Od knihy jsem měla po přečtení hodnocení a také doporučení známých vysoká očekávání a nakonec jsem byla zklamaná. Asi to není můj šálek kávy.

MOu598
02.07.2019 4 z 5

Zvláštní. Romantické. Drsné.
Citát:
"Vykřičel jsem svůj strach, který jsem vydával za vztek."

Leanne
18.03.2019 5 z 5

Krásná kniha, pokud vás zastihne ve správném rozpoložení. Dlouhou dobu čekala v knihovně, než přišla ta správná doba. Kniha je o stáří, umírání, samotě, ale i o naději. Je zvláštní, syrová, k zamyšlení. Hlavní hrdina není moc sympatický a jeho jednání je někdy zvláštní, ale přesto se kniha dobře četla.

Doporučuji, než začnete číst, si přečíst anotaci, abyste se vyhnuli zklamání, že to není detektivka. Objevují se tu hodnocení typu "čekal jsem detektivku a tohle bylo zklamání".

Pistácie
12.03.2019 4 z 5

Tahle kniha přišla asi v tom správném období. Je plná samoty, přežívání, smrti, ale i nalezení sebe sama, lásky a rodiny. Krásně, ale i smutně tam vykresluje smrt, a odcházení. Zastihla mě zrovna ve smutném období, a byla pro mě takovou malou knihoterapií. Potýkám se s podobným tématem, a trefila jsem se sama sobě do žánru. Díky za tuhle knihu. Byla mi průvodcem, parťákem, zpovědí, ale i deníkem. Hrdinu jsem litovala, ale zároveň jsem občas nechápala jeho zbrklá rozhodnutí. Byl mi dobrým průvodcem knihou, a byla bych se ráda ještě nechávala unést jeho životem na ostrově.

Nočnípták
24.02.2019 3 z 5

Čekala jsem detektivku a on to je psychologický román. Už jste četli něco, co vás moc nebaví, ale stejně nedokážete přestat a čtete dál a dál? Přesně to se stalo mně. Celý Fredrikův příběh byl pro mne divný, ne moc zajímavý. Fredrik nesympatický, nedokázala jsem pochopit jeho jednání. Co se mě líbilo, to byly popisy přírody v různých ročních obdobích a Fredrikovo vzpomínky na otce, babičku a dědečka.
Byla to moje první knížka od Mankella a přesto že k ní mám výhrady, přečetla jsem ji za dva dny. Autor je totiž takový kouzelník se slovy, že dokázal napsat celkem nezajímavý příběh tak, že je čtivý.
Nakonec jsem vlastně nebyla zklamaná a už se těším na jeho další knihy.

Isserley
14.02.2019 3 z 5

Pěkné čtení od renomovaného autora detektivek. O tom, že kdo opouští, zůstane nakonec sám opuštěn. Také o tom, že leccos jde v životě vrátit zpátky, ale mnohé zůstane navždy ztraceno. Příliš do hloubky však autor nejde. Více než příběh samotný mne zaujalo líčení přírody a každodenního života na pobřežních ostrůvcích.

morava
02.01.2019 4 z 5

Starnuti, samota,pocit viny,ztrata,nadeje,laska, hledani sebe sameho, a jeste spousta dalsich emoci se na mne primo valilo ze stranek pribehu starnouciho muze, zijiciho na ostrove se svou kockou, psem a mravenistem. Pribeh muze, ktery si kazde rano vleze do vysekane diry v ledu. Muze, ktery utika pred vzpominkami ?Nebo spise sam pred sebou ? Zivot je ale plny prekvapeni, prijemnych i neprijemnych. A ta cekaji i na Frederika . Velmi povedeny psychologicky roman.

''Potom jsem vylezl na utesy a zakricel na more. Vykricel jsem svuj strach, ktery jsem vydaval za vztek.''

jiri77
03.12.2018 5 z 5

Příběh o stárnutí,odpouštění a hledání odpovědi na svůj předchozí život,které určitě čeká každého stárnoucího člověka. Osamělost na ostrově a většinou drsné počasí dělají z příběhu trochu ponurejší četbu,i když se najdou i světlejší momenty v životě hlavního postavy příběhu. Kniha splnila mé očekávání.

intelektuálka
26.11.2018 5 z 5

Pro mne čtenářský zážitek - nostalgické stárnutí v mistrném podání Henninga Mankella - na ostrůvku plném sněhu a ledu...

A ten led je usazený i v srdci osamoceného muže, který po závažné chybě vyhledá samotu a ani neví, zda ještě žije...

Ovšem život mu ještě nachystá nejedno překvapení - a on je přinucen postavit se samotě a vyrovnat se se ztrátami - a dojít k vykoupení...

"Pokud budeš žít dostatečně dlouho, pochopíš, že neexistuje nic, co by nebylo možné..."

"Lidé z ostrovů jsou málokdy hlasití a zřídkakdy používají mnoho slov.
Na to je obzor vždycky příliš široký..."

A postřeh ženy :

"Na světě je dost dobrých chlapů. Ale najít skutečného muže je těžké..."

Jedinečná myšlenková a emocionální atmosféra - to nebude čtení pro každého... Doporučím spíše těm, co už mají kus života za sebou.

happy-smile
20.09.2018 4 z 5

Moje první setkání s Mankellem. Musím říct, že píše opravdu velmi čtivě. Kniha není až tak dějová. Nahlédneme do života jednoho staršího člověka, který se rozhodl izolovat od světa a díky několika okolnostem musí vykouknout z té své ulity. A tak sledujeme, jak se s tím hlavní hrdina vypořádává. Kniha byla zajímavá, ale přece jenom si chvilku budu muset dát pauzu než půjdu na další díl.