Vídeňské bratrstvo

Vídeňské bratrstvo https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278453/bmid_videnske-bratrstvo-9C9-278453.jpg 4 166 39

Fredrik Beier série

První díl série o Fredriku Beierovi Když je vyšetřovatel Fredrik Beier přivolán k masové vraždě na předměstí Osla, vše vypadá na případ náboženské msty. Oběti totiž patří k podivné sektě Boží světlo, která se připravuje na soudný den. Fredrik a jeho nová kolegyně Kafa však mají své pochybnosti a brzy objeví podezřelé souvislosti, které vedou až k hrůzným vědeckým experimentům z dob druhé světové války. Fredrik a Kafa se musí ponořit do temné minulosti členů sekty a to, co na začátku vypadalo jako tragický, ale jasný případ, se náhle mění v dramatický hon na brutálního zabijáka. Prvotina Ingara Johnsruda Vídeňské bratrstvo ohlašuje příchod smělého a nápaditého nového hlasu skandinávské krimi. Johnsrud ukazuje své schopnosti mistrovského vypravěče v důmyslně utkaném a akčním thrilleru.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Wienerbrorskapet , 2015

LittleK
10.10.2018 4 z 5

Knihu mohu doporučit, ale jedná se o lehce náročnější čtení, jelikož se čtenář může v postavách ztrácet. Navíc mi unikla pointa některých pasáží a závěr pro mě také nebyl úplně uspokojivý. Nicméně autor píše napínavě a velmi čtivě, takže bych knihu určitě nezavrhovala. Koupi dalšího dílu však ještě promyslím.

BoubelkaLulu
10.09.2018

bylo to napínavé a moc mě to bavilo.

Madelisi
09.07.2018 2 z 5

Ještě do tří čtvrtin jsem si říkala - páni, současnost je napínavá, historická linka taky. Jak se to asi propojí, kterou osobou. Jenomže konec mě zklamal. Kvůli tomu dávám pouze 2 hvězdičky přestože čtení mě bavilo.
Co mi vadilo? Konec vlastně není. Prozradí se nám jenom něco. Ale ne to hlavní, kdo tahal za nitky, co se stalo s Elsou, proč se všechno dělo.

darbujan8924
18.06.2018 3 z 5

No co napsat...posouzení nechám na Vás ,čtenářích.
Za sebe mohu jen napsat,že děj nebyl špatný,byl i sem, tam i napínavý,sem,tam i nuda.
Co mi dělalo trochu problém ,zapamatovat si osoby a jejich jména. Ale, jak jsem si je začal psát na papír,tak jsem rychle věděl ,kam koho zařadit :)

85098211
23.03.2018 2 z 5

Snad by tato kniha mohla být i zajímavá, je poměrně napínavá a i děj se slibně rozvíjí. Ale je také dost brutální, plná drsných až nechutných scén. Jediné, co se mi líbilo opravdu bez výhrad, byla interpretace audioknihy, ta se povedla na jedničku ;-).

ondrash77
06.03.2018

Prostřednictvím Vídeňského bratrstva nakladatelství Host reaguje na stále velkou poptávku českých čtenářů po všem, co má cokoliv společného s detektivkami z chladného severu. Nadprodukce skandinávského krimi je v posledních letech až zarážející, o to těžší je v množství vydaných titulů najít ten, který stojí za pozornost. Vídeňské bratrstvo mezi ně patří.

Přitom nejde o docela jednoduché čtení, Ingar Johnsrud je místy až příliš popisný a věnuje se detailům, které pro vyprávění nejsou příliš důležité. Potíž je v množství postav ve vedlejších rolích, které se objevují a zase mizí, přitom jejich význam pro vyprávění je zanedbatelný. Jejich “angažmá” lze ale chápat jako součást většího celku. Všechny dílky skládačky dohromady fungují znamenitě.

Kniha trpí i drobnými žánrovými klišé – hlavní hrdina Fredrik Beier se potýká s problémy v osobním životě, má sice přítelkyni, čím dál víc se mu ale líbí kolegyně Kafa. Ostatně je pozoruhodné sledovat vývoj jejich vztahu, od prvotní antipatie a nedůvěry až k finálnímu sblížení. Beiera, jak velí žánr, nadřízení zrovna v lásce nemají, je pro ně trnem v patě a nejraději by se ho okamžitě zbavili.

Kraken126
23.02.2018 1 z 5

Kniha mě nikterak nenadchla. Do klasické kvalitní severské krimi má hodně daleko. Ztrácel jsem se jak v ději, tak i v postavách a jménech. Ústřední dvojice hrdinů detektivů mi nebyla příliš sympatická a chovala se tak nějak amatérsky a při jejich kvalitách by neměli sebemenší šanci obstát v boji se zabijákem a natož nad ním zvítězit. Zaznělo tam pár dobrých myšlenek ohledně rizik, kterým jsme vystaveni útoky teroristů viry a které si ani neuvědomujeme.
Vím jen jedno, že se už k této knize nikdy nevrátím a asi nebudu mít zájem číst další díly.

SilvieSisinka
01.02.2018 3 z 5

Zajímavé čtení.Trošku gulášek v osobách,jinak to stálo za přečtení.

mirka71
24.10.2017 5 z 5

Neznámý autor, ale byla jsem mile překvapena, odposlechnuto jako audiokniha ,načteno výborně Davidem Matáskem,zajímavá krimi, doporučuji.

JarsonvonBrzek
28.09.2017 4 z 5

Obsah knihy je oblečen ve velice pěkném kabátu, což obstaral Andrej Nechaj. Možná i proto jsem se na ni neskutečně těšil. Spisovatel odvedl dobrou práci, děj je do detailu promyšlený a díky krátkým kapitolám čtení rychle utíká. Po dočtení jsem však byl mírně zklamaný, mám totiž rád, když na konci všechny souvislosti do sebe zapadnou jako puzzle. U této knihy se tak (bohužel pro mě) nestalo a možná se více dozvíme v dalších knihách série. Kniha ale stojí za přečtení :-)

Aveli
11.07.2017 3 z 5

Moc se mi líbilo propletení současnosti s minulostí za druhé světové války, sledování historické linie bylo zajímavé. Také děj celkově je velmi napínavý, ale na mě místy až příliš komplikovaný. Kniha je navíc opravdu velmi brutální a některé popisy mrtvol až nechutné.

PetK
27.06.2017 3 z 5

David Matásek čte příjemně, nelze mu nic vytknout. Možná jsem na začátku nedávala úplně pozor, nicméně jsem se při odbočkách do minulosti lehce ztrácela v tom, kde je kdo a kdo je čí příbuzný...

Joges
12.04.2017 5 z 5

Klasický, severský krimithriller, tvrdý, nekompromisní, propletený historií a politikou, tak trochu podobný Keplerovi. Také mnohovrstevnatý, se spoustou hlavních a vedlejších postav. I když některé pasáže jsou méně uvěřitelné a závěr není nijak mimořádný, rozčarování s některými zklamanými čtenáři nesdílím. Právě mix gradující krimi, politiky a historie mě bavil a napínal do poslední chvíle, proto se na druhý díl Kalypso docela těším.

septime
06.11.2016 4 z 5

Spíše krimi než detektivka, ale velice čtivé. Pokud má někdo rád knihy od Keplerovic dvojice, tak tohle určitě doporučuji. Velice podobný styl psaní, ale více uvěřitelné.

sagasir
02.11.2016 5 z 5

Nová hvězda na obzoru

Se svou troškou do mlýna už tak dost silně obsazeného světa krimi literatury přispěl i norský autor Johnsrud. Představil nám tak svoji prvotinu Vídeňské Bratrstvo z připravované trilogie a jedná se o prvotřídní debut. Zdá se tedy, že se nám tu objevila nová hvězda na poli tohoto žánru.

Autor se s ničím nepáře a začne s akcí hned od začátku knihy a tak už se první zastřelená mrtvola nachází víceméně hned v úvodu první kapitoly. Samotných mrtvol je pak v knize víc než dost. Popis jejich stavu je mnohdy dosti výstižný až nechutný, ale i to dělá tuto knihu tak skvělou. Z přeživších postav nejvíce zaujme vyšetřovatelské duo. Na jednu stranu tu máme možná nesourodou dvojici vyšetřovatelů aneb on Nor a ona původem z ciziny, ale žijící v Norsku. Přesto se nakonec ukážou jako sehraná dvojice, která dokáže čtenáře zaujmout. Autor se naneštěstí nijak zbytečně a zdlouhavě nezabývá jejich osobním životem. Nedozvíme se tak mnoho o kulhajícím vyšetřovateli a nedozvíme se vůbec nic o jeho kolegyni, ale to nevadí a třeba nás s nimi autor víc seznámí v dalších dílech. Z ostatních postav pak budete mít místy guláš v hlavě, jelikož je jich v příběhu opravdu požehnaně. Naštěstí se k nim autor v druhé polovině knihy místy vrací a trochu vám je tak připomene a lépe se v nich orientujete. Za zmínku rozhodně pak stojí i postava vraha. Sepsán jako děsivý voják bez tváře, tak to prostě přidává příběhu tu správnou šťávu. Střídání současnosti s minulostí rovněž padlo na úrodnou půdu a skvěle to celý příběh obzvláštňuje. Postupné proplétání k meritu věci je sepsáno jednoduše báječně a mnohdy vás dosti překvapí. Jako třeba při zkombinování rasové hygieny se zjištěním, že někdo šlechtil mírně řečeno nepěkné viry, jejichž vypuštění by způsobilo epidemii až pandemii. Do toho všeho ještě přidejme náboženství (sektu a místy se objevuje i Islám), mnoho mrtvých, samotné vyšetřování a podklad pro hodně zajímavý příběh máme hotový. K napětí pak lze napsat tolik, že když se vám děj zdá méně akční, tak autor přitvrdí na pilu a rázem je děj o něco napínavější. Celkově s napětím umí výborně pracovat a správně ho dávkovat. Samotné čtení vám díky krátkým kapitolám rychle utíká a rozsahově očekávejte znovu víceméně klasický rozsah (448 stran). Samotný závěr díla je pak místy otevřený, ale nebojte se, to hlavní je uzavřeno, ale díky pár otevřeným věcem se skýtá možnost, že se s nimi setkáme i v pokračování. Na něj si však musíme počkat. Konec knihy kdy vlastně policie lže veřejnosti a dokonce si některé věci sama policie nalhává je překvapující stejně jako celá tato kniha. Překvapujíc dobrá.

Debut jak má být, aneb tenhle se vážně povedl. Už teď se těším na případné pokračování této slibované trilogie. Jedna z nejlepších knih krimi žánru co jsem letos četl, ba co jsem kdy četl. Tady jsem nenašel žádnou chybičku a uděluji jí plných 100 %.

SimonaP
04.10.2016 2 z 5

Kniha se mi nezdála čtivá ani napínavá, ztrácela jsem se v postavách. Myšlenka asi dobrá, ale nezajímavě podaná (alespoň pro mě).

mySaints
12.09.2016 3 z 5

Pro mě to rozhodně nebyla taková ta detektivka, při které je člověk celý našponovaný napětím a nemůže přestat číst, ale zase měla jiné kvality - a to zejména jakousi severskou strohost, která dodávala ději na atmosféře a postavám na uvěřitelnosti. Při pár autorových ironických poznámkách a větách jsem se opravdu musela smát. Takový styl psaní je mi blízký, takže možná sáhnu i po další Johnsrudově detektivce, pokud teda vyjde - jelikož tento typ detektivky není úplně pro každého. I já jsem knihu četla poměrně dlouho a někdy jsem se nutila se k ní vrátit.

tarabas
09.08.2016 4 z 5

Napínavá kniha,která nenechá člověka ani chvilku se nudit.

Gibis
05.08.2016 3 z 5

Hodně napínavé a drsné čtení a myšlenka na rozpoutání biologické války velmi, velmi znepokojující....přiznejme si, že většina z nás ani netuší, co se přechovává v laboratořích po celém světě a možná to ani vědět nechceme...
Ale já jsem se v této knize hodně ztrácela v postavách, obvykle s tím problém nemám, ale tady těch skandinávských jmen bylo na mě zkrátka moc a já věčně tápala o kom že to vlastně čtu...

druhá světová válka (1939–1945) prvotina norská literatura severská krimi norské detektivky Oslo (Norsko)

Ingar Johnsrud
norská, 1974