Švédské holínky

od:

Švédské holínky

Jedné podzimní noci se bývalý lékař Fredrik Welin probudí a zjistí, že mu hoří střecha nad hlavou. Plamenům unikne doslova na poslední chvíli a stihne popadnout jen pláštěnku a natáhnout si na nohy holínky — obě levé. Jeho milovaný dům po prarodičích na ostrůvku v Baltském moři lehne popelem i s veškerým majetkem. Ohořelé trosky jako by se staly symbolem jeho osamělého života, který už se chýlí ke konci. Fredrik se nastěhuje do starého karavanu po dceři a hned si objedná nové holínky. Když mu přijede na pomoc jeho dcera Louisa a osloví ho sympatická novinářka kvůli rozhovoru pro místní noviny, obrátí se život stárnoucího muže vzhůru nohama....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/366044/svedske-holinky-r5c-366044.jpeg 3.715
Série:

Frederik Welin (2.)

Originální název:

Svenska gummistövlar (2015)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Přidat komentář
Calinda
17. dubna

První kniha Italské boty mě dostala, proto jsem si nemohla nechat ujít pokračování. A opět velké nadšení. Fredrik Welin je prostě moje srdeční záležitost. Tahle postava je mi neuvěřitelně sympatická a hodně blízká, netuším, čím to je, snad tím, že Henning Mankell dokázal fiktivní postavu starého doktora ztvárnit tak dokonale, že mám pocit reálnosti, což dokáže jen PAN spisovatel. I prostředí, ve kterém se děj odehrává, je popsáno naprosto dokonale. A že se v knize vlastně nic moc neděje? No a co. Každý, kdo má hodně načteno, ví, že jednou za čas je potřeba přečíst si právě takovou knížku. Kdo očekává akci plnou krve a násilí či ženský románek, nechť se poohlédne jinde.

lencin
26. března

Líbilo. Moc. V některých částech ještě pomalejší než Italské boty, ale místy zase svižné. Bilancování v závěru života a zároveň i snaha o změnu, je-li ještě možná...

pajaroh
15. března

Kniha Švédské holínky plyne ve stejném duchu jako Italské boty. V první polovině se až na požár nic neděje, ale neděje se to velmi příjemně, co se čtení týče. V druhé části (především té pařížské) je toho řešení a "pohybu" více, což se děje na úkor popisů okolí a atmosféry a postupně mi to začalo vadit stejně jako hlavní postava.
Ale klobouk dolů - napsat román o 450 stranách se slabošským hrdinou v čele a udržet si pozornost čtenáře - to dokáže jen dobrý spisovatel.

Měňavka
02. březnaodpad!

Je mi líto, přečetla jsem do půlky a i to považuji za výkon! Příšerná nudááááá!Tam se prostě nic nedělo. Pořád jsem čekala na nějaký zlom,ale po 216 stránkách nic. Jsem moc zklamaná.

hs777
28. února

Stárnoucí muž, kterému shořel dům. Zbyl mu osamocený ostrůvek, karavan a čtyřicetiletá dcera, o níž se před deseti lety dozvěděl.
Myslím, že při psaní tohoto románu byl Mankell zhruba ve stejném věku jako Frederik Wellin a také už nejspíš znal svou diagnózu. A přesto příběh o této pokročilé fázi života napsal bez zbytečného patosu a sentimentu, působivě, laskavě a s velkou pokorou. Švédské holínky jsou volným pokračováním Italských bot. Není úplně nezbytné číst je jako první, ale pro intenzivnější zážitek bych doporučila.