Italské boty

Italské boty https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326090/bmid_italske-boty-FEg-326090.jpg 4 269 81

Fredrik Welin série

Překvapující a dojemný příběh muže, který se ocitne na prahu svého vlastního obrození. Fredrik Welin žije na malém ostrově, který je během zimních měsíců zcela obklopený ledem. Cítí se ve svém životě tak ztracený, že každé ráno vysekává do ledu díru a noří se do mrazivé vody, aby si připomněl, že žije. Pronásledován vzpomínkami na nešťastnou chybu, která ho dohnala na tento ostrov a odvedla od úspěšné kariéry chirurga, vnímá život tak letargicky, že v jeho obývacím pokoji nerušeně vyroste mraveniště. Vtom se objeví nečekaný návštěvník a obrátí jeho svět naruby. Začne výstřední, teskná cesta, která ukazuje Mankella na vrcholu jeho romanopiseckých sil. Tento hluboce lidský příběh o ztrátě a vykoupení je svědectvím o nepředvídatelnosti života, z níž se i ve chvílích osobní tragédie může zrodit naděje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Italienska skor , 2006

borupet
17.09.2023 4 z 5

Hodně zvláštní příběh jednoho podzimu života. Spousta krásných úvah a popisů přírody. Jen ty hlavní postavy byly takové... vybočující z průměru. Jsem zvědavá na Švédské holínky.

Hanjimka
04.04.2023 4 z 5

Zajímavý pohled na jeden osamělý život. Za mě trochu depresívní.

Porlan
16.10.2022 4 z 5

Kniha najde zalíbení u všech různých samotářů, slídilů, uchyláků a fanoušků četby nekrologů.

samkko
25.09.2022 4 z 5

Tenhle ten zimní román si nechám líbit. Skvěle napsané, četlo se to velmi rychle, super začátek a skvělý konec. Jen mě neuvěřitelně štvala postava staré báby, kvůli ní hvězdička dolů.

Hanina61
12.08.2022 5 z 5

Moje první setkání s Henningem Mankellem (pominu-li celou TV sérii "Wallander" se skvělým Kennethem Branaghem)... Vypůjčila jsem si ji v jedné malé venkovské knihovničce, jen na zkoušku... ale jakmile jsem se začetla, ponořila jsem se hluboko do děje, který mi podivně učaroval. Jsem duší samotář, a takový život skoro v izolaci bych si dokázala představit... jenže člověk má minulost, a ta ho často dožene i na těch nejneočekávanějších místech, stejně jako Fredrika Wellina. Doktor mi přirostl k srdci a knížku budu mít ještě dlouho v hlavě. Těším se na "Švédské holínky"...

vercas945
17.07.2022 4 z 5

Taková nenápadná kniha, kterou jsem si letos vybrala náhodně v knihovně v rámci "rande s knihou naslepo". Sama bych po ní asi nesáhla, ale byla by to chyba.
Příběh švédského lékaře blížícího se sedmdesátce, který před dvanácti lety po chybě opustil své povolání a odstěhoval se na ostrov, kde žije sám s kočkou a psem v domě po svých prarodičích. Po té, co se krátce po Novém roce objeví na ledě kousek od jeho ostrova ženská postava, se ovšem leccos změní..
Kniha je psaná čtivě, čtenář nakoukne do pro nás vnitrozemce neobvyklého prostředí a donutila mě i prozkoumat Švédsko v mapách. Úsměvná drobnost z mé strany, knihu jsem četla na horách a stěžovali jsme si, že 17 °C je v létě docela chladno.. v knize mají na ostrově letní slavnost a jsou rádi, že se zlepšilo počasí, oteplilo se na 17°C a přítomné ženy oblékají letní šaty :-)

lidunka1
18.06.2022 4 z 5

Hlavní postava je prototypem muže, který se bojí: vlastní zodpovědnosti, lásky a tím ničí druhým život. Mám dojem, že i dnes je mnoho lidí, kteří utíkají před sebou samými a jako životní druhy si volí zvířata. Postavy jsou všechny trochu ujeté a trudnomysné. To ale v severským oblastem patří.
"Muži bijí, trhají a sekání. A ženy míchají a míchají a míchají."
Určitě to nebyla moje poslední kniha od H.Mankella.

Maanna
28.11.2021 4 z 5

Kniha mistrovsky ztvárňuje téma závěru života a srovnávání se s minulostí, přičemž hrdina Fredrik rozhodně není vzorem dokonalosti, a totéž platí i pro ostatní postavy. Všichni v životě udělali plno chyb, s nimiž se musí nějak srovnat, a ne vždy se jim to daří. Autor výborně zachycuje drobné detaily všedních situací, které ale mají hluboký význam - popisy pobytu na ostrově, setkávání s přáteli nebo letní slavnost byly opravdu silné a hned tak je z hlavy nedostanu. Bohužel kniha obsahovala i scény, které jsem vnímala jako dost přepálené, a v nich na mě postavy působily nevěrohodně. Pro mě by bez nich kniha byla ještě silnější.

kubyrd
28.11.2021 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Opravdu stojí za to !

Nevr
18.11.2021 4 z 5

Nejprve se ke mě dostal druhý díl této série, Italské boty jsem četla až jako druhé. Oproti druhému dílu byly v této knížce aspoň nějaké sympatické osoby. Úplně jsem knížku nehltala, neměla jsem problém odložit, ale nemůžu říct, že by byla špatná. Jsem ráda, že jsem ji přečetla, ale nezanechala ve mě výraznou stopu, snad jen negativní emoce vůči hlavní postavě a pozitivni k severským ostrůvkům..

SilvieSisinka
07.10.2021 4 z 5

Zvláštní kniha,která se četla skvěle.Hlavni postava sama na ostrově.Spolecnost mu dělá jen pes a kočka.Chce jen svůj klid.
Navštíví ho jeho láska z mládí a zde už není sám,navíc musí dodržet svůj slib co jí dal.Nakonec zjistí ještě jedno velké překvapení ....ale to už se dočtete sami.

Vilma232
03.09.2021 4 z 5

Překvapení. Více než příjemné. Od tohoto autora jsem zatím četla úplně jiné knihy. Život osamělého muže, žijícího na malém ostrově pouze ve společnosti psa, kočky a mraveniště se velmi významně změní poté, co jej přijede navštívit bývalá láska.

bigben
15.02.2021 5 z 5

Dlouho se v jeho životě nic neděje a najednou do něj vstoupí lidé..jak z minulosti, tak z přítomnosti..zjištění, že ještě není všem dnům konec. Kniha se čte skvěle a dává prostor k zamyšlení nad svým způsobem žití. Zda se člověk moc nezaobírá minulostí, místo toho aby se věnoval přítomnosti a věcem, které dokáže ovlivnit. Za mě výborné čtení.

Danca196
03.01.2021 5 z 5

Pro mě naprosté překvapení. Kniha je o životě a smrti, nehledejte v ní žádné napětí. Příběh prostě volně plyne s podrobným popisem každé situace nebo severské přírody a počasí.

yellow
01.12.2020 5 z 5

Skvěle napsaný netradiční příběh. Hlavní hrdina rozhodně není někdo, koho by si člověk snadno oblíbil, ale bez něj by ten příběh nefungoval.

Miretti
01.11.2020 5 z 5

Pro mě velmi milý objev na literárním poli. Mám tyhle příběhy ráda. Nejsou tradiční, není v nich moc napětí..jen si tak plynou. Kdybych děj měla převyprávět, asi s tím budu mít problém, protože víc je tam popisů a krásného jazyka.a to mě moc baví...kniha mi v mnohém připomíná knihu O dívce Grace.

Anténa1991
05.10.2020 5 z 5

Krásná kniha o životě a smrti.

Runinka
04.10.2020 5 z 5

Nádherná kniha plná hezkých myšlenek a úvah.

broskev28
30.08.2020 4 z 5

Pro mě velice zvláštní kniha - nostalgická, pomalá, a přitom velmi čtivá. Spousta zajímavých úvah a postřehů, včetně úvodních citátů - třeba od Nielse Bohra. Velmi zvláštní bylo členění knihy na čtyři části a jejich názvy. A pro mě nejvíce trefné byly takovéto postřehy:

"Naslouchal jsem těm zvukům a najednou jsem si pomyslel, že život utekl hrozně rychle. Teď jsem tady. Šestašedesátiletý muž, finančně nezávislý, se vzpomínkou, která ho neustále sužuje.
. . . . . .
Není to tak dávno, co jsem se nacházel uprostřed prvního jednání. Nyní už začal epilog."

Clair16
20.08.2020 3 z 5

Kdybych měla téhle knížce dát jediný přívlastek, zněl by, trochu otřepaně, „skandinávská“. Je v ní řada příznivých detailů i postojů, které pro mě právě Skandinávii symbolizují: severská příroda, samozřejmá úcta k lidem, zvířatům, práci, jazyková úspornost, jemný humor… Na druhou stranu ale nechybí těžší tóny, náklonnost k alkoholu, sentiment, uzavřenost, vztek, smutek.
Přála jsem hlavnímu hrdinovi, že opustil vyhnanství, které si sám naordinoval, a přestal se bát něco cítit. Ale tak dobrý dojem, jak bych chtěla, ve výsledku z knížky nemám. Ani ne tak vinou repetitivních úvah nebo občas příliš vykonstruovaných dialogů, ale spíš kvůli všudypřítomné tísni, která na mě při čtení padala.