Franz Werfel /Příběh života/

První česky vydaná biografie slavného pražského rodáka - básníka, prozaika a dramatika Franze Werfela, včetně reportážních záznamů autora biografie o putování ve stopách FW.

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/162804/franz-werfel-pribeh--162804.gif 4.73
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Sefer

Franz Werfel – Eine Lebensgeschichte (1987)

Kniha Franz Werfel /Příběh života/

petrarka72
20.04.2018

Franz Werfel (k)rok za (k)rokem - většinou "jen" biografická fakta nakladená vedle sebe, s komentáři autora, které ale často ustupují komentářům pamětníků či odborníků, výhradně na skromném místě na konci kapitol. Obraz života jednoho z nejznámějších německy píšících pražských spisovatelů, věčně hledajícího umělce, dle vlastního mínění především básníka (o svých románech mluvil jako o "indiánkách" - těžko tomu věřit nad Verdim, Bledě modrým ženským písmem či Písní o Bernadettě...), ahasvera mezi judaismem a katolicismem - a také manžela charismatické a nesnesitelné Almy. Dobový kontext popsán přiměřeně, obsah jednotlivých děl lehce (větší pozornost je věnována okolnostem jejich vzniku). Pro zájemce o literární historii první poloviny dvacátého století povinná četba.

GreenMagritte
05.03.2017

Kniha o Franzi Werfelovi mě mile překvapila. Dočkala jsem se také drobných pasáží pojednávajících o Stefanu Zweigovi, Arthuru Schnitzlerovi a dalších. Tento životopis je vzorovým příkladem, jak by správná biografie měla vypadat. Kniha je opatřena rozsáhlým poznámkovým aparátem, který je umístěn na konec knihy, takže text rozšiřuje, ale zbytečně neruší. Samozřejmostí je chronologická tabulka a fotografie. Zpracování textu je čtivé, s důrazem na podstatné prvky určující Werfelův život. Vyprávění je citlivě uváděno do historického kontextu jako anšlus Rakouska, nástup Hitlera k moci, apod. V neposlední řadě musím zmínit poslední odstavce kapitol psané kurzívou. Ty jsou totiž návratem do současnosti, v nichž se autor knihy vydává na místa, kde Werfel žil, rozmlouvá s pamětníky a probírá se krabicemi s množstvím fragmentů Werfelova díla a života.