Franz Werfel /Příběh života/

kniha od:

Franz Werfel /Příběh života/ https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162804/franz-werfel-pribeh--162804.gif 4.8 5

První česky vydaná biografie slavného pražského rodáka - básníka, prozaika a dramatika Franze Werfela, včetně reportážních záznamů autora biografie o putování ve stopách FW.

Žánr:
Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Sefer
Originální název:

Franz Werfel – Eine Lebensgeschichte , 1987


více info...

Komentáře (3)

Komentáře 3 Recenze 1

Acamar
Acamar
14.04.2021

Klasická biografie, které v podstatě objektivně nelze nic vytknout. Ale subjektivně ... jsem ji bohužel dočetla do třetice po autobiografiích Klause Manna a Stefana Zweiga, u kterých je holt poznat, že je psali spisovatelé. Takto se mi sice dostalo o Franzi Werfelovi asi objektivnějších informací, nezastírajících ani jeho slabší stránky, a pohledu na jeho osobnost "zvenčí" od lidí, kteří jej znali, ale čtenářsky to rozhodně nebyl takový zážitek.

petrarka72
petrarka72
20.04.2018 4 z 5

Franz Werfel (k)rok za (k)rokem - většinou "jen" biografická fakta nakladená vedle sebe, s komentáři autora, které ale často ustupují komentářům pamětníků či odborníků, výhradně na skromném místě na konci kapitol. Obraz života jednoho z nejznámějších německy píšících pražských spisovatelů, věčně hledajícího umělce, dle vlastního mínění především básníka (o svých románech mluvil jako o "indiánkách" - těžko tomu věřit nad Verdim, Bledě modrým ženským písmem či Písní o Bernadettě...), ahasvera mezi judaismem a katolicismem - a také manžela charismatické a nesnesitelné Almy. Dobový kontext popsán přiměřeně, obsah jednotlivých děl lehce (větší pozornost je věnována okolnostem jejich vzniku). Pro zájemce o literární historii první poloviny dvacátého století povinná četba.


GreenMagritte
GreenMagritte
05.03.2017 5 z 5

Kniha o Franzi Werfelovi mě mile překvapila. Dočkala jsem se také drobných pasáží pojednávajících o Stefanu Zweigovi, Arthuru Schnitzlerovi a dalších. Tento životopis je vzorovým příkladem, jak by správná biografie měla vypadat. Kniha je opatřena rozsáhlým poznámkovým aparátem, který je umístěn na konec knihy, takže text rozšiřuje, ale zbytečně neruší. Samozřejmostí je chronologická tabulka a fotografie. Zpracování textu je čtivé, s důrazem na podstatné prvky určující Werfelův život. Vyprávění je citlivě uváděno do historického kontextu jako anšlus Rakouska, nástup Hitlera k moci, apod. V neposlední řadě musím zmínit poslední odstavce kapitol psané kurzívou. Ty jsou totiž návratem do současnosti, v nichž se autor knihy vydává na místa, kde Werfel žil, rozmlouvá s pamětníky a probírá se krabicemi s množstvím fragmentů Werfelova díla a života.

Štítky knihy

spisovatelé německy psaná literatura pragensia pražská literární scéna

Autorovy knížky

Peter Stephan Jungk
americká, 1952
1997  96%Franz Werfel /Příběh života/

Kniha Franz Werfel /Příběh života/ je v

Přečtených7x
Doporučených1x
Knihotéce2x
Chystám se číst2x
dalších seznamech1x