František Josef I.: Nikdy nekorunovaný český král

František Josef I.: Nikdy nekorunovaný český král https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29523/bmid_frantisek-josef-i-nikdy-nekorunovan-rx5-29523.jpg 4 18 3

Jednou z výrazných historických osobností, která zásadním způsobem zasáhla do vývoje české společnosti, je předposlední rakousko-uherský panovník, císař František Josef I. z rodu habsbursko-lotrinského. Jeho osud je těsně spjat s českými dějinami, Češi stáli dlouho věrně po boku jeho trůnu, ale když se jim nepodařilo dosáhnout rovnoprávného postavení v rámci monarchie, stali se jednou z hlavních příčin jejího rozpadu. Autor, známý historik, zobrazil Františka Josefa ne zcela známého; podrobně mapuje všechny panovníkovy návštěvy v Čechách a na Moravě, jeho přístup k českým zemím a vztah k vůdčím osobnostem tehdejší české společnosti. Zaměřil se tedy na císařovu politiku zcela nově, pouze z českého hlediska.... celý text

jaroslav0572
31.12.2020 5 z 5

Skvělá monografie o muži, jenž vládl neuvěřitelných 68 let. Od dětství a vojenského drilu, přes léta revoluční až po stáří. Franz Josef byl pečlivka, který šetřil na čem se dalo. Byl to VELIKÁN. Za mne 90%

1amu
09.10.2020 5 z 5

Fascinující postava i našich dějin, když si uvědomíme, že vládl neuvěřitelných 68 let ! Už v dětství se u Františka projevoval velmi silný smysl pro pořádek – vše muselo být na svém místě. A jelikož v něm od počátku všichni viděli budoucího císaře, byl vychováván velmi svědomitě k zodpovědnosti.
Kdo navštívil místo, kam jezdil se svou krásnou manželkou Sissi odpočívat, svatební dar v podobě zámku v Bad Ischlu, mohl se názorně přesvědčit jakým způsobem probíhala jeho výchova . Z knihy je patrno, že šlo již v mládí o vojenský dril .
Byl tím nejsvědomitějším úředníkem své Říše s geniální pamětí.
Vzdělával se v oblasti státních záležitostí, teologie, studoval jazyky včetně češtiny a měl velmi kladný vztah k armádě. Svému panovnickému poslání podřídil celý svůj život. Byl pečlivý, přísný a dbal na dodržování pravidel.
František byl velice pracovitý, vstával časně – již v pět hodin ráno, v pozdějších letech ve čtyři hodiny. K snídani míval rohlíky se šunkou a máslem. Podstatnou část dne trávil vyřizováním spisů za stolem své pracovny, dokumenty často četl i během oběda. K tomu mu servírovali vařené hovězí, případně přírodní řízek či guláš. K hlavnímu dennímu jídlu si nechával podávat pivo. Roku 1874 navštívil plzeňský pivovar a od té doby pil výhradně plzeňské pivo. Pokud to šlo, večeřel s rodinou, spát chodil už v devět hodin. Rád se oblékal do uniformy, odpovídalo to jeho důrazu na formální způsob chování a stejné způsoby očekával i od ostatních. Součástí jeho programu byly audience, během kterých ho navštívilo za celou dobu jeho panování zhruba 100 000 lidí.
Na druhou stranu byl velmi konzervativní, chyběla mu fantazie a odvaha udělat změny. Ustupoval jen, když to bylo opravdu nutné. Odmítal i technické vymoženosti jako telefon, auto nebo kovové pero.
Jedinou jeho volnočasovou činností byl lov, kterému se věnoval až do pokročilého věku i přes zhoršený zrak. To dosvědčují chodby zámku plné trofejního paroží.
My jej známe spíše z humorné stránky, respektive přes dalšího "Vídeňáka" i když Čecha.
Ano šlo o Járu Cimrmana.
Přitom měl císař velmi dobrý vztah k Čechům . Říká se, že často se navazuje důvěra a přátelství přes jídlo. U Františka Josefa I. je to doloženo jeho dlouhodobým kuchařem, který byl Čech a měl zásluhu, že jedny z nejoblíbenějších laskomin císaře byl trhanec a české buchty.
Vzpomínám na knihu malíře Adolfa Borna, který se vyznává ke své lásce k monarchii a zejména k nezapomenutelné osobnosti, kterou byl tento muž - František Josef I. (*18. srpna 1830 na zámku Schönbrunn, Vídeň – + 21. listopadu 1916 tamtéž) z rodu Habsbursko-lotrinského byl i král český a uherský, král lombardský a benátský, dalmátský, chorvatský, slavonský .

pobijecmuch
17.06.2014 4 z 5

Zajímavé čtení o "starým Procházkovi"